wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: g4mario » sob gru 03, 2011 15:40

Witam,
mam problem jak w temacie, wymienione swiece zapłonowe, przewody no i cewka zapłonowa, błąd wypadania zapłonu cylinder 3 jest nadal. Pls o pomoc w zlokalizowaniu usterki. Może to być uszkodzony wtrysk paliwa? co jest odpowiedzialne za wykrycie błędu wypadania zapłonu, czujnik spalania stukowego?


pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
beetle
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 904
Rejestracja: pt sie 10, 2007 14:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: beetle » ndz gru 04, 2011 11:16

wypadanie zapłonów (misfire) jest wykrywane przez sterownik silnika przez monitorowanie zmian w obrotach silnika przy wykorzystaniu czujnika położenia wału korbowego oraz czujnika położenia wałka rozrządu.
jaki jest algorytm tej analizy to nie wnikam ale ecu potrafi wskazać dokładnie który cylinder gubi zapłony.
przy określonej liczbie zarejestrowanych misfire komputer zapala check a jeżeli liczba ta nadal wzrasta to aby chronić katalizator lampka check błyska (ostrzeżenie przed kontynuowaniem jazdy)


Krzycho, black new beetle 2.0i apk>aqy '99
www.newbeetle.pl
Obrazek

g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: g4mario » ndz gru 04, 2011 16:11

Beetle, dziękuję.


pozdrawiam
Mariusz

g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: g4mario » ndz gru 04, 2011 19:45

Jeszcze jedno, kiedyś wyczytałem, że przyczyną może być również wycięty wałek rozrządu. jak przeprowadzić diagnozę, co daje błąd czy jest to padnięty czujnik, czy wałek?


pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
beetle
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 904
Rejestracja: pt sie 10, 2007 14:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: beetle » ndz gru 04, 2011 22:19

g4mario, czy błąd powtarza się stale na 3 cylindrze?

nie musi być "wycięty" wałek, wystarczy nieprawidłowy luz zaworowy :)

gubienie zapłonów może być z 3 powodów:
- afr (przepływomierz, nieszczelności w dolocie i wydechu, wtryski, ciśnienie paliwa, czujnik temperatury, sonda),
- zapłon (świece, kable, cewka, czujniki),
- kompresja (pierścienie, zawory)


Krzycho, black new beetle 2.0i apk>aqy '99
www.newbeetle.pl
Obrazek

g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: g4mario » ndz gru 04, 2011 23:25

tak, cały czas na 3 garze gubi.
właśnie ostatnio zwróciłem uwagę, że mi jakoś "cykać" zaczął, nie jest to głośne, ale znam prace silnika i jest różnica(myślałem, że przez rozsypany kat).
sonda I wymieniona rok temu. Kat dwa tygodnie temu:), kable, cewka ostatnio w celu diagnozy wypadania zapłonu (miesiąc temu). Mój znajomy mechanik podpowiada, że to może być wtryskiwacz. Chyba nie obejdzie się bez pomiaru ciśnienia na cylindrach:(
ostatnio wykręciłem świece z 3 i 4 cyl. Z trzeciego urwała mi się tak w ogóle, ale po jej wykręceniu była jak obspawana, nie miałem 3 elektrodowej na zamianę i wkręciłem zwykłą i cyk ostatnio znowu check. dobija mnie ten wóz:( . chyba będę się z niego cieszyła, jak go sprzedam.


pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
beetle
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 904
Rejestracja: pt sie 10, 2007 14:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: beetle » pn gru 05, 2011 19:28

zamień wtryskiwacze miejscami, z innego cylindra i sprawdź czy błędy pojawią się w tym cylindrze.


Krzycho, black new beetle 2.0i apk>aqy '99
www.newbeetle.pl
Obrazek

g4mario
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 165
Rejestracja: pn lip 16, 2007 18:57
Lokalizacja: Warszawa

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: g4mario » pn gru 05, 2011 19:58

ok, trzeba będzie tak zrobić.
...to może być tak, że wtrysk nie daje czasami paliwa, iskra jest, ale nie ma detonacji i w ten sposób wyrzuca błąd? czy wtedy wywali zbyt ubogą mieszankę? wspomniałeś o luzie zaworowym, może zawór się upalił...ale chyba był by spadek mocy, a tak naprawdę z dołu idzie dobrze, góra też nieźle...czasami mam wrażenie, że jakby jechał na LPG(trochę słabiej), ale LPG nie mam. Pytałeś o to czy tylko na 3 garze jest błąd...przy takim defekcie możliwe jest:

- afr (przepływomierz (-), nieszczelności w dolocie i wydechu(+), wtryski (+), ciśnienie paliwa (-), czujnik temperatury (-), sonda(-),
- zapłon (świece, kable, cewka, czujniki) (-)
- kompresja (pierścienie, zawory) (+)

zgodzisz się ze mną?
o ile wtryskiwacz, i ciśnienie jest do sprawdzenie, to nie mam pojęcia jak sprawdzić szczelność dolotu...zatykać dolot filtra i patrzeć czy nie zasysa lewego powietrza, kiedyś podchodziłem do tematu, ale powiem szczerze, że nie mam pomysłu...


pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
maciejhan
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 226
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 16:14
Lokalizacja: WLKP okolice Poznania

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: maciejhan » pn gru 05, 2011 20:03

jeśli coś mechanicznego na tym cylindrze to zmierzenie kompresji coś podpowie.



swampshark
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 99
Rejestracja: wt lut 15, 2011 23:23
Lokalizacja: Biłgoraj

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: swampshark » pt sie 05, 2016 09:30

Odświeżę nieco temat, żeby nie zakładać nowego.
Otóż mam problem z wypadaniem zapłonów w silniku 2.0 aqy. Problem wygląda tak, że po dłuższej zwłaszcza przy dynamiczniejszej jeździe zaczyna silnik przerywać i mruga kontrolka check engine, która po pewnym czasie zaświeci się na stałe, a wtedy szarpnie mocniej silnikiem i zaczyna jechać normalnie. Bład jaki wyrzuca to multiple missfire zazwyczaj na cylindrach 2 i 3, ale czasami też 1 i 4 (błędy sczytuję telefonem na bieżąco przez ELM 327 i od razu kasuje). Co ciekawe nie występują te objawy podczas jazdy z włączoną klimatyzacją. Mało tego gdy zacznie szarpać i włączę klimę to po pewnym czasie szarpnie mocno (takie pi***nięcie jakby miało silnik wyrwać) i jedzie normalnie. Pierwszy raz objawy te pojawiły się w dłuższej trasie podczas deszczu, ale nie wiem czy wilgoć ma znaczenie, bo niedawno przy deszczowej pogodzie na krótszych trasach (do 20km) wszystko było w porządku, a dzisiaj rano szarpanie zaczęło powoli ponownie się ujawniać, ale nie czekałem na kontrolkę tylko włączyłem klimę i dojechałem do domu i do pracy. Co ciekawe w środę jechałem tą samą trasą przy znacznie wyższej temperaturze, a więc z włączoną klimą i nieco mniej dynamicznej jazdzie (popołudnie więc większy ruch) i chodził elegancko.
Wymieniłem świece na NGK nr 24 oraz przewody na Bremi (było NGK niby dobre, ale kiedyś już miałem z nimi przygody), cewka NGK była wymieniana ok 2 lata temu, ale to przez poprzedniego właściciela więc nie dam sobie za nią ręki uciąć. Objawy się pojawiają i na gazie i na benzynie.
Z moich obserwacji wynika, że coś (związanego z elektryką) się nagrzewa, silnik gubić zapłon i gdy ostygnie (np. wychłodzone przez wentylator od klimy) to zaczyna działać poprawnie. Ale co to jest? Podejrzewam cewkę, ale nie wiem czy to może jest coś innego. Ma ktoś jakiś pomysł co to może być?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: marcin7x5 » pt sie 05, 2016 17:11

Czy na samym Pb też się to dzieje? Oczywiście przy zakręconym zaworze na butli gazowej.



swampshark
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 99
Rejestracja: wt lut 15, 2011 23:23
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: swampshark » pn sie 08, 2016 07:24

marcin7x5 pisze:Czy na samym Pb też się to dzieje? Oczywiście przy zakręconym zaworze na butli gazowej.
Zrobiłem tak. Objawy takie same. Wymiana przewodów chyba trochę pomogła, bo są szarpnięcia, ale już nie dochodzi do wywalenia kontrolki. Nie wiem co z tą cewką, bo trochę szkoda mi wymieniać jeżeli okaże się że to jest inna przyczyna. Zauważyłem wczoraj, że załączenie sprężarki jest bardziej odczuwalne tj. czuć szarpnięcie, ale to może subiektywne odczucia, bo teraz baczniej obserwuje wszelkie zmiany w pracy silnika.



stocho
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 26, 2020 16:53

Re: wypadanie zapłonu 2.0 aqy

Post autor: stocho » śr sie 26, 2020 17:01

Witam na forum!

mam IV Variant, 2000, 2.0 b + g i bardzo podobne objawy.

Czy problem został bliżej zdiagnozowany?

Z pozdrowieniami i nadzieją

Adam



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości