Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

arekl123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 13, 2011 09:04

Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Post autor: arekl123 » czw sty 13, 2011 09:23

Witam. Jestem posiadaczem VW Vento, ale jako że jest to prawie identyczna budowa, zamieszczam ten temat tutaj. (w ogóle nie zwracajcie uwagi na ten drobny szczegół)

Proszę o pomoc, gdyż jestem zielony w tych sprawach.
Zawsze po przekręceniu włącznika świateł na piękny wiosenny kolor rozbłyskała cała deska rozdzielcza z wszystkimi przełącznikami włącznie. Jednak dzisiaj - był z tym problem.

Gdy przekręciłem po raz pierwszy - wszystko się zaświeciło, jednak po około 15 sekundach zgasło. Teraz, po wielu próbach polegających na włączaniu i wyłączaniu świateł mijania, podświetlenie deski rozdzielczej zapala się na ułamek sekundy. Raczej nie wygląda mi to na spalenie się żarówki, gdyż w ten ułamek sekundy, podczas który oświetlenie działa, wszystko pięknie świeci.

Bezpośrednio zagraża to mojemu bezpieczeństwu jak i bezpieczeństwu innych użytkowników drogi.

Mieszkam na wsi i nie mam w okolicy żadnego mechanika lub elektryka, dlatego zwracam się o pomoc do Was, szanowni użytkownicy.
Czy ktoś miał/ma podobny problem? Być może dla niektórych może się on wydawać banalny, za co przepraszam.

Proszę o pomoc, ponieważ w sobotę czeka mnie cała noc jazdy.
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam
arekl123



evil666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 22:57
Lokalizacja: Racibórz/Opole

Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Post autor: evil666 » czw sty 13, 2011 22:20

musisz wykręcić licznik, u mnie są takie 2 metalowe prowadnice które idą do wnętrza licznika, nie wiem jaki model licznika jest u ciebie a z tego co mi wiadomo to są 3 rodzaje, jeśli byś miał podobnie to sprawdź czy nie ma gdzieś tam luzów :)



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Post autor: Paweł Marek » czw sty 13, 2011 23:20

arekl123 pisze:Bezpośrednio zagraża to mojemu bezpieczeństwu jak i bezpieczeństwu innych użytkowników drogi.
bardzo dramatycznie to ująłeś :) Najprościej będzie zacząć od podmiany włącznika świateł dla wykluczenia awarii potencjometru regulującego moc podświetlenia. Wystarczy pożyczyć od kogokolwiek z mk3 lub Vento dla testu. Jak sie potwierdzi to kupisz używkę, z tym jesli masz Vento ze starą deską to ciężko będzie znaleźć i wówczas pozostanie przełożyć bebechy z włącznika od golfa III.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

arekl123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 13, 2011 09:04

Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Post autor: arekl123 » pt sty 14, 2011 17:51

Rzeczywiście, mam dość rzadki model deski rozdzielczej. Włącznik jest w obudowie, zakończonej po prawej stronie takim łukiem/zaokrągleniem, ni cholery nie mogę znaleźć czegoś, co choćby by to przypominało. Prawdopodobnie, tak jak wspomniałeś, trzeba będzie przekładać wszystkie elementy z zakupionego włącznika do starej obudowy. (z tymże elektromechanik, który badał mój włącznik, powiedział, cytuję "Panie, ja to rozbiorę, ale tego złożyć nie idzie")

Mała rzecz, a jak bardzo potrafi zdenerwować...

Cóż, jutro chyba muszę jechać na ślepo, albo trzymać w zębach latarkę :D Módlcie się tylko, żeby nie spotkać mnie na drodze :)



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Post autor: Paweł Marek » pt sty 14, 2011 19:14

arekl123, to proste, nie musisz zmieniać całości bebechów tylko potencjometr od regulacji podświetlenia, może nie zadawaj tej roboty mechanikowi ani elektrykowi bo mają grube palce, tylko sam albo jakiś elektronik czy ktoś kto naprawia rzeczy elektroniczne. A póki co odnajdź z tyłu włącznika kabel od podświetlenia niebiesko szary styk 58b i zmostkuj go obok do kabla żółto czarnego lub niebiesko szarego - dwa grube oznaczone XR i Xz we wtyku włącznika (będzie się świeciło podświetlenie na full po włączeniu zapłonu z przerwą w trakcie rozruchu). Nie wiem tylko czy już sprawdziłeś że włącznik winien faktycznie Obrazek

na koniec coś gotowego http://allegro.pl/wlacznik-swiatel-vw-v ... 19129.html" onclick="window.open(this.href);return false; http://allegro.pl/vw-vento-wlacznik-prz ... 87585.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

arekl123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 13, 2011 09:04

Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Post autor: arekl123 » pt sty 14, 2011 21:07

Dobrze, dziękuję, jutro z rana to zrobię !
tymczasem wiesz co odkryłem ?
Aby podświetlenie deski działało, należy odpiąć włącznik, przekręcić go na pozycję "Światła mijania" i podłączyć go ponownie. Działa jak cud, miód i malina.
Z tym że na dłuższą metę to się nie przyjmie. Ale na jutro w sam raz, w razie gdyby "mostkowanie" by mi się nie powiodło :)

A co do linków które podałeś w poprzedniej wiadomości - pasują, ale ja mam jeszcze lampę przeciwmgielną tylną, a w tych włącznikach nie ma takiej :)

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!



Domic89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob lis 13, 2010 11:22
Lokalizacja: Dębica

Gasnące podświetlenie deski rozdzielczej

Post autor: Domic89 » ndz sty 16, 2011 15:47

witam mam nieco inny problem m.in. deska rozdzielcza wszystko cacy tylko gdy wł światła to nie mam podswietlenia zegarów , mini komputerek wyswietlacjacy ilosc pokonanych km i przebiegu siweci lecz w nocy cieko okreslic z jaka predkoscia jade bo nie widze moj golfik 3 ma prawie 20 lat ale nie powiem ze trzma sie jak malo ktory samochod i to nie jest wina bezpiecznikow sprawdzilem i teraz jest pytanie czy to moze byc wina zarowek mam takie muenkie chyba w5w cos takiego tylko terazpasuje mi sie dobrac do zegarow jak to zrobic ???prosze o bardzo szczegołową instrukcje jak zdemontowac i wymienic zaroweczki o ile sie nie myle podchodza jedynie 2 a i co jeszcze nie swieci mi oswietlenie od pokretel nawiewu moze to byc wina zarowek czy czegos innegoreszta swieczy wł swiatel swieci od el lusterek swieci od el szyberdachu swieci wiec pytam co jest grane prosze o w miare szybka odpwowiedz bo nie daje mi tospokoju ps. wczoraj wracałem z rzeszowa ok 19 godz.ciemno jak w d.... no zle sie jezdzi pozdrawiam wszystkich :)


... Samochód jest jak "duga kobieta" trzeba go pieścic, żeby były efekty ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości