Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: bongo » pn gru 27, 2010 17:25

Więc tak,jako że bardzo często na forum pojawiają się posty typu:
Turbo się nie załącza :bajer:
Łapie muła po przekroczeniu około 120km/h
Łapie muła i dymi na czarno,postanowiłem zebrać to w jedną całość,żeby użytkownicy forum mogli łatwo znaleźć pomoc,nie musząc przekopywać się przez forum.
damcio151,poparł mój pomysł i napisał fajny poradnik,za co mu dziękuję.
Więc drodzy Użytkownicy,jeśli macie podobne problemy,proszę pisać w tym temacie :bigok:



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Zbiorowy temat o notlaufie

Post autor: damcio151 » pn gru 27, 2010 22:48

Cosik naskrobałem :P
Zacznijmy od zasady działania , najpierw turbiny starszej generacji, czyli sterowane ciśnieniowo, które występują w 1Z, AHU, AGR...
Turbiny te posiadają klapę upustową wastegate, wygląda ona tak :
Obrazek
To ta klapka po lewej stronie od wirnika.
Sterowane jest to tak, że ECU ( sterownik silnika ) podając odpowiednie sygnały na n75 ( elektrozawór ) powoduje , że to tak nazwę otwarcie drogi między ciśnieniem z jednej strony n75, a gruszką połączoną z klapką WG za pomocą sztangi. Klapka od momentu odpalenia auta jest zamknięta, dopiero podczas przyspieszania otwiera się w zależności od wymagań ECU.

Tak wygląda schemat połączeń wężyków w n75

Obrazek

Teraz powiedzmy jedziemy sobie w trasie, wyprzedzamy i nagle fik, auto nie ciągnie do przodu. Jest to dosyć niebezpieczne, biorąc pod uwagę, że coś może jechać z naprzeciwka. To jest właśnie ten słynny notlauf, opisywany najczęściej jako brak mocy przy ~120km/h.
Jak sprawdzić co zawiniło ?
Po pierwsze sprawdzamy wężyki, to sprawdzić trzeba zawsze jako pierwsze, szczelne wężyki to podstawa do następnego testu , ale o tym za chwilę. Często bywa, że te wężyki są poprzecierane, zaolejone, popękane i przez to nie ma możliwości sterowania odpowiednio WG.
Jeśli sprawdziliśmy wężyki i okazało się, że są szczelne to pozostają nam dwie opcje - n75, lub WG . Najczęściej jednak jest to n75. Sprawdzamy go łącząc ze sobą ( mostkując )dwa wężyki, niebieski i czerwony . Bywa jednak, że są one czarne, być może ktoś je kiedyś wymienił, lub po prostu brud i olej zrobiły swoje ;)
Mostkujemy zatem dwa wężyki idące do turbiny, ten trzeci idący za filtr powietrza zostawiamy na miejscu. N75 również elektrycznie musi być podłączone.
Auto powinno być bardziej mułowate w całym zakresie obrotów, ale nie powinno przechodzić w tryb awaryjny. Jeśli tak będzie to mamy pewność, że n75 jest do wymiany, bądź reanimacji . Reanimacja opisana jest tutaj http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=67926" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeśli jednak nie będzie poprawy, pozostaje już tylko gruszka, bądź WG, czyli tak czy siak turbina na stół.


No to turbiny nowszej generacji, VNT sterowane podciśnieniowo. Występują w MK3 AFN, i od MK4 w górę z wyjątkiem silnika AGR ( wyżej opisanego ).
Taka turbina już nie ma klapki. Ma stety, lub niestety zmienną geometrię łopatek.
Wygląda to tak
[youtube][/youtube]

Sterowanie n75 jest mniej/więcej takie jak w turbinach na WG, też są 3 wężyki i też jest n75 ;) Jednak jest on inny, a schemat trochę bardziej skomplikowany :
Obrazek

n75 to zawór oznaczony numerem 29 ... numer 30 to akumulator podciśnienia, nr.9 to n18.
Tak jak napisałem wyżej sterowanie w tym przypadku odbywa się za pomocą podciśnienia. N75 po odpaleniu silnika podaje podciśnienie na gruszkę ( aktuator ) turbiny, powodując tym wessanie sztangi i położenie łopatek w pozycji max doładowanie.
Sprawdzanie problemu z działaniem w tym przypadku jest trochę bardziej skomplikowane. Po pierwsze, tak samo jak w przypadku turbin z WG sprawdzamy wężyki. Jeśli wężyki mamy szczelne należy podmienić miejscami zaworki n75 i n18 - są to bliźniacze zaworki i jeśli po tym kroku auto nie wpada w notlauf to winny jest n75. Jak kto woli, można kupić nowe n75, albo zostać przy n18, bądź zreanimowąć n75
Ale niestety, bardzo często zdarza się, że nasze zmagania nie dały nic, dalej jest problem z notlaufem. Należy wtedy sprawdzić ruch sztangi , powinien być płynny, bez przycięć i w zakresie 1.5-2cm. Jeśli tak nie jest oznacza to zapieczenie VNT . Dodam, że w niektórych przypadkach sztanga może poruszać się płynnie na postoju, a w trakcie jazdy będzie się zacinać .
Czyszczenie mamy opisane np. tutaj http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=14&t=373199" onclick="window.open(this.href);return false;

Teraz coś dla osób z vagiem ;)
Ciśnienie sprawdzamy w 010, lub 011. Polecam 011, gdyż widać tam wysterownia n75.
Sprawdzanie w tym przypadku vag nam trochę ułatwia. Możemy wymusić ruch sztangi, aby przyjrzeć się jej pracy wchodzimy w vag/select/engine/basic settings/011 , klikamy GO. W zależności od sterownika albo wzrosną obroty, albo nie :P Dodatkowo będzie mrugać kontrolka świec żarowych, oraz pikać buzer w liczniku. Sztanga będzie cyklicznie wciągana i wypychana co jakiś czas, jak dobrze pamiętam co 10 sekund.
Następną rzeczą jaką ułatwia nam vag to sprawdzenie VNT podczas jazdy. wchodzimy w vag/select/engine/meas block/011 i GO. Możemy odczepić wężyk z gruszki , zaślepić go i w drogę :) Jeśli przy rozłączonej gruszce mamy przeładowanie to winne jest VNT . Auto powinno być totalnie zamulone, a ciśnienie znikome.

Notlauf występuje też podczas niedoładowania. Tutaj również musimy mieć vaga, ogólnie to chyba vag potrzebny jest zawsze :D W meas block wybieramy blok 011 i sprawdzamy ciśnienie, jeśli jest dużo mniejsze od wymaganego należy sprawdzić co to powoduje. Mamy kilka możliwości ... brak, lub małe podciśnienie, n75, nieszczelna gruszka, wężyki.
Jak sprawdzić n75 już wyżej opisałem, wężyki ... :P ... podciśnienie - warto zaopatrzyć się w wakuometr, koszt jakieś 20zł. Podciśnienie powinno wynosić -0.7bar i niżej, czyli gdzieś do -1 bara. Mniejsze podciśnienie może nie mieć siły wessać sztangi. Jeśli to wszystko mamy sprawdzone , a sztanga dalej nie jest wciągana do gruszki, pomimo , ze ręką możemy to zrobić to winna jest nieszczelna gruszka - można ją osobno wymienić.

Powodem niedoładowania może być również nieszczelność. Przy nieszczelności auto będzie kopcić na czarno.

Nie wiem czy czegoś nie pominąłem, ale podstawy do sprawdzania już są w jednym temacie :grin:



Awatar użytkownika
tomik109
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 08:30
Lokalizacja: gliwice

Re: Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: tomik109 » śr gru 29, 2010 16:56

Witam mam golfa 3 1.9tdi i problem z tym zaworkiem n75 otóż nie włancza się czyli nie cyka i auto słabe zabrałem zaworek do domu nie rozebrałem bo nie da się go rozebrac model z blaszką model tem prostokątny przedmuchałem go załozyłem spowrotem przegazowałem auto i działa przejechałem 20m i znowu nie działa czyli do wymiany?Bo nie da sie go rozebrac chyba ze ktos wie jak go rozebrac?



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: damcio151 » śr gru 29, 2010 20:28

Czemu nie przeczytałeś mojego posta ? Masz tam link do tematu o reanimacji tego zaworka, rozłożyć go jest bardzo łatwo.



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: Sztomel » czw gru 30, 2010 10:02

damcio151 pisze:Tak wygląda schemat połączeń wężyków w n75
http://img5.imageshack.us/i/n75ahu.png/" onclick="window.open(this.href);return false;
Wyżej podanym schematem to sobie można niestety ale d... podetrzeć.
Już przynajmniej kilka razy na tym i innych forach ja i inni koledzy pisali, że ten schemat jest błędny, kolego damcio151 popraw go !
Koledzy posiadający m.in. np. silnik BKC lub AXR zapytają a gdzie schemat, z którego oni będą mogli skorzystać ? itp. itd.
PS.
Ten temat (mający być kompendium wiedzy) o sposobie usuwania niesprawności w działaniu układu turbodoładowania nie wypali bo do kompendium to on się niestety nie umywa - szkoda Waszej koledzy roboty. Takie kompendium wiedzy powinno m.in. zawierać przykładowe logi i ich odpowiednią interpretację a aby to zrobić to post powinien się zawierać na kilku stronach - z doświadczenia wiem, że nie wszyscy będą go czytać i dalej będą posty w stylu : zrobiłem logi i co z nich wynika, jak to sprawdzić nie mając dostępu do vaga itp. itd. Ile jest forumowiczów, którzy dopiero po napisaniu nowego tematu dowiadują się, że mają problem z "notlaufem", "trybem awaryjnym" ? I tak kierowani są do działu "Diagnostyka" po wykonaniu stosownych logów. Poza tym już parę razy się osobiście przekonałem, że również logi to nie wszystko : ciągłe przeładowanie turbo VNT (silnik AVF) przy wciskanym do oporu pedale gazu w 011 MB (przy wciskanym słabiej - przed ogranicznik pedale gazu - nie) i 011 w trybie BS (sztanga pracuje bez zarzutu) nie ujawnia przycinania się zmiennej geometrii - przykład chociażby kolega Robert z forum http://www.a4-klub.pl" onclick="window.open(this.href);return false; - przyczyna - a jednak zmienna geometria (tylko logika i sprawdzenie drożności wężyka ATM oraz N75 potwierdzało, że grzebać należy w zmiennej geometrii). Inny przypadek z cytowanego forum (nicka kolegi niestety nie pamiętam bo nie prowadzę ewidencji, silnik AFN czyli turbo VNT) : auto muli od razu po uruchomienia silnika (turbo nie dmucha) i diagnoza kilku mechaników - turbo do regeneracji a kolega podjeżdża i po podniesieniu maski od razu widać przyczynę : odłączona wtyczka od N75 - wystarczy w tym przypadku tylko odczyt błędów sterownika silnika bez konieczności wykonywania logów, wtyczka podpięta i auto zapierdala jak trzeba. Przypadków niesprawnego N75 w Golfie Mk4, Audi A3, A4, Passacie B5, Octawii (z VNT) w diagnozowanych autach praktycznie nigdy nie stwierdzałem i jest to tak mało prawdopodobne, że osobiście nawet nie zawracam tym sobie dupy (chyba, że już wszystkie możliwe przyczyny notlaufa zostaną wyczerpane) - co innego w silnikach z turbo z zaworem upustowym - tam nieszczelność gruchy siłownika ciśnieniowego jest tak mało prawdopodobna jak usterka N75 w cytowanych wyżej samochodach a zaś sam N75 to 90 % tych przyczyn w turbo WG. Identycznie ma się sprawa z zardzewiałym siłownikiem podciśnienia w turbo VNT : w silnikach montowanych wzdłużnie gdzie ten siłownik jest montowany nad turbosprężarką ten problem praktycznie nie występuje ale w silnikach poprzecznych takich jak w Golfie Mk4, A3, Skodach i Seatach to jest wręcz problem nagminny.


Obrazek

Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: bradley » czw gru 30, 2010 11:15

Z kolorkami:
Obrazek


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: damcio151 » czw gru 30, 2010 19:20

Sztomel pisze:Wyżej podanym schematem to sobie można niestety ale d... podetrzeć.
Już przynajmniej kilka razy na tym i innych forach ja i inni koledzy pisali, że ten schemat jest błędny, kolego damcio151 popraw go !
Koledzy posiadający m.in. np. silnik BKC lub AXR zapytają a gdzie schemat, z którego oni będą mogli skorzystać ? itp. itd.
Schemat poprawiony, pierwszy zauważył to Edzio za co mu dziękuję, niestety nie miałem czasu aby go sprawdzić...
co do innych silników - schematy są w internecie, kazdy może sobie takowy sprawdzić ... reszta niżej
Sztomel pisze:Ten temat (mający być kompendium wiedzy) o sposobie usuwania niesprawności w działaniu układu turbodoładowania nie wypali bo do kompendium to on się niestety nie umywa - szkoda Waszej koledzy roboty.
to ma być zbiorowy temat, a nie kompendium, to co podałem wyżej to opis podstawowych czynności które należy wykonać ... po kiego grzyba pisać to w każdym powstającym temacie ?
Sztomel pisze:Takie kompendium wiedzy powinno m.in. zawierać przykładowe logi i ich odpowiednią interpretację a aby to zrobić to post powinien się zawierać na kilku stronach
:lol: to powodzenia w robocie, ja na to czasu ani chęci nie mam...
Sztomel pisze: I tak kierowani są do działu "Diagnostyka" po wykonaniu stosownych logów.
i co Ci po logach ? zobaczysz, że turbina przeładowuje i każesz zrobić to co ja wyżej napisałem ? :panna:
Sztomel pisze:auto zapierdala jak trzeba
hamuj się z tym słownictwem ... na elektrodzie się pilnujesz to i tu się pilnuj
Sztomel pisze:Przypadków niesprawnego N75 w Golfie Mk4, Audi A3, A4, Passacie B5, Octawii (z VNT) w diagnozowanych autach praktycznie nigdy nie stwierdzałem i jest to tak mało prawdopodobne, że osobiście nawet nie zawracam tym sobie dupy (chyba, że już wszystkie możliwe przyczyny notlaufa zostaną wyczerpane)
a jednak są takie przypadki i warto to sprawdzać ...



Awatar użytkownika
szlachcic_1990
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw lut 11, 2010 22:53
Lokalizacja: śląsk
Kontakt:

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: szlachcic_1990 » sob sty 01, 2011 13:44

oby ten temat nigdy nie zniknął i pomocne do niego linki też :okej: :okej: :okej:



irek19881104
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt sty 26, 2010 21:35
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: irek19881104 » sob sty 01, 2011 18:39

Witam. Moj Golf 3 GT TDI 110KM. tak mniej wiecej przy predkosci 120km/h traci moc(odłącza turbo) Mechanik wykluczył ze to wina przepływomierza i czujnika cisnienia. napewno jest to wina zapieczonych kierownic w turbo. Naprawa tego troche czasu zajmuje a ja jutro rano wyjezdzam tym autem do Holandii. Moje pytanie brzmi, czy moge tak jechac w taka długa trase? czy problem sie nie pogłebi??

Z góry dziekuje za odpowiedzi;)



tus125
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pt gru 31, 2010 22:59

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: tus125 » ndz sty 02, 2011 12:02

witam wszystkich mam problem z moim golfem 4 tdi 90 km rocznik 2001. samochód kupiłem rozbity stał nie palony półtora roku, ale silnik nie był ruszony . samochód bardzo ładnie pali tylko mam problem z turbina lub z innymi częściami podpiętymi pod turbo i odpowiadającymi za poprawne działanie turba . samochód ładnie pali ale nie słychac ani nie czuc żeby turbina sie włączała . na początku zaobserwowałem żą podczas gazowania ta grucha z tym prętem wcale sie nie rusza (chodzi mi o ten zawór działający na podciśnienie ) co jest podpięta pod turbo, wziąłem wd i popsikałem ten pręcik i go rozruszałem , i mam pytanie jak odpalę silnik to ten zawór od razu sie załącza i podczas gazowania nie rusza sie tylko jest cały czas załączony i nie wiem czy to tak powinno byc ?. gdy ściągnąłem węża co turbina bije powietrze do silnika i zatkałem go ręką i kolega zaczął gazowac i dopiero przy 3.2 tys obrotów nie mogłem utrzymac ręki a przy 2 tys czy 2,5 tys obrotów to tylko wiał sobie słaby wiaterek

z góry dzięki za odpowiedzi



Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: edzio » ndz sty 02, 2011 12:36

tus125, poczytaj wyżej ,wszystko opisane to o co pytasz. :bajer:



Awatar użytkownika
oli26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: pt gru 31, 2010 10:54
Lokalizacja: Inowrocław CIN

Re: Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: oli26 » ndz sty 02, 2011 15:28

Witam! mam problem z notlaufem w moim golfie 4. Wykonałem już wszystkie porady tzn. sprawdziłem wężyki podciśnienia, regenerowałem n75, zamieniłem nawet z n18 i dalej to samo, sprawdzałem także ruch sztangi i wg. mnie wynosi ok. 1 cm choć pewien nie jestem bo w golfie cieżki jest dostęp do trubiny od góry. Dziś wykonałem test dynamiczny i mam prośbe czy mógłby ktoś przeanalizować moje logi?
Obrazek


regulamin odnośnie wielkości obrazka w podpisie
MOJA CZARNULA<<<<< ZAPRASZAM!

Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: damcio151 » ndz sty 02, 2011 15:51

damcio151 pisze: wchodzimy w vag/select/engine/meas block/011 i GO. Możemy odczepić wężyk z gruszki , zaślepić go i w drogę :)



arturk24
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt cze 06, 2008 14:01
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Temat o notlaufie,czyli problemy z turbiną i nie tylko

Post autor: arturk24 » ndz sty 02, 2011 20:41

Witam. W moim golfie 4 1.9 Tdi 115 KM problem występuje tylko jak auto długo postoi na mrozie. Wtedy jest zmulone w całym zakresie obrotów a po przejechaniu kilku kilometrów jak trochę się zagrzeje to wszystko wraca do normy. W pobliżu nie ma dobrego mechanika więc wezme sie za to z kolegą. Co radzicie sprawdzić w pierwszej kolejności? Pozdrawiam



Zablokowany

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 25 gości