Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: Garrison » czw lip 28, 2016 21:10

Witam!

Od dłuższego czasu, a w zasadzie od chwili kupna auta, jednym z planów co do niego jest remont skrzyni biegów. Może to dziwnie brzmi, ale wolę profilaktycznie wymienić olej, filtry, uszczelki, tarczki, zobaczyć jak tam się mają elektrozawory, konwerter i później pokonać spokojnie kolejne setki tysięcy kilometrów pamiętając o regularnej wymianie oleju*. Bądź co bądź nigdy nie ma stuprocentowej pewności jak skrzynia była używana i czy obcy nam właściciel trzymał się rygorystycznie terminów ;) W każdym razie... Po takim remoncie chciałbym podjąć się lekkiej ingerencji w silnik, a mianowicie zafundować mu chiptuning. Obecnie, jak to seryjny AHF, jest to 110KM i 235Nm. Interesuje mnie natomiast 140KM i 285Nm. Coś tam przeczytałem na przestrzeni czasu, że AG4 01M to wytrzymałe skrzynie, że były stosowane w mocniejszych autach, że moc im nie szkodzi, ale moment już tak (o ile niepoprawnie dawkowany). Niemniej jednak wciąż nie mam pewności, czy taki chip w przypadku tej skrzyni ma prawo bytu. Jeśli ma, to czy coś jeszcze trzeba by było wymieniać?

Inna sprawa, to znane "apetyt rośnie w miarę jedzenia", zatem jaką maksymalną moc i moment jest w stanie wziąć na siebie skrzynia? Nie, żebym ją chciał tym katować, ale chcę mieć pogląd by móc sobie wybrać coś pomiędzy (chociażby 150KM, 310Nm). Widzę, że 1.9TDI 130KM ma 310Nm i takie coś mi się podoba - ogółem dla mnie KM < Nm :D

Wiem, że bardzo pomocne może być określenie, gdzie mieszkam, by polecić od razu osobę ogarniętą w temacie, której robota da znakomite efekty, zatem... Wrocław mi się najbardziej uśmiecha. Niestety wokół same wiochy, a poza tym trasa o tyle fajna, że pozwoliłaby porównać osiągi przed i po modyfikacjach. Póki co znalazłem VAG-Systems i przynajmniej w kwestii doposażania robią robotę. W kwestii tuningu nie znalazłem póki co opinii (przyznaję bez bicia, że JESZCZE nie szukałem).

Mam nadzieję, że tym wątkiem uda się zebrać najistotniejsze informacje odnośnie chiptuningu samochodów z tą skrzynią i będzie ona przydatna dla potomnych :bigok:

Pozdrawiam!

*trzeba korzystać z uczniowskich przywilejów, póki niemalże cała wypłata zostaje w kieszeni, nie mam rodziny na utrzymaniu i mogę sobie pozwolić na takie zabawy jednocześnie odkładając coś na koncie ;)



Awatar użytkownika
AndrzejP4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 462
Rejestracja: śr sie 08, 2007 19:42
Lokalizacja: Nowa Sól
Kontakt:

Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: AndrzejP4 » sob sie 06, 2016 10:59

Nie polecam chipowania auta z taką skrzynią. U mnie dość szybko wysiadła, a zmęczył ją delikatnie zchipowany AFN. Bardzo źle wspominam tą skrzynkę.

Po chipie każde przyspieszanie to wchodzenie silnika na obroty i wycie męczonego diesla. Dynamika mierna.

Jeśli nie masz co zrobić z kasą - zainwestuj w normalną skrzynię manualną i wejdź do krainy tuningu ze spokojną głową.



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: Garrison » ndz sie 07, 2016 15:34

AndrzejP4 pisze:Nie polecam chipowania auta z taką skrzynią. U mnie dość szybko wysiadła, a zmęczył ją delikatnie zchipowany AFN. Bardzo źle wspominam tą skrzynkę.

Po chipie każde przyspieszanie to wchodzenie silnika na obroty i wycie męczonego diesla. Dynamika mierna.

Jeśli nie masz co zrobić z kasą - zainwestuj w normalną skrzynię manualną i wejdź do krainy tuningu ze spokojną głową.
W takim razie odpuszczę sobie tuning automatu. Co do przekładki na manualną to prawdę mówiąc wolałbym kupić drugie auto, ino z silnikiem benzynowym. Jakoś takie zestawienie mi bardziej pasuje :D



Awatar użytkownika
AndrzejP4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 462
Rejestracja: śr sie 08, 2007 19:42
Lokalizacja: Nowa Sól
Kontakt:

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: AndrzejP4 » pn sie 08, 2016 21:41

Jedno co jeszcze muszę powiedzieć - przed chipem auto bardzo słabo się zbierało, po chipie jechało nieporównywalnie lepiej.

Problem mojego auta był taki, że tuner dołożył koksu całym zakresie obrotowym. Gdyby zrobił zmiany od 2400rpm w górę - może nie byłoby problemu.



Awatar użytkownika
MariuszPrusia
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2486
Rejestracja: śr lis 07, 2012 22:31
Lokalizacja: Leszno nisko ;)
Auto: OOOO A6 3.0TDI Quattro
Silnik: BMK

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: MariuszPrusia » śr sie 10, 2016 22:52

Jestem po takim zabiegu czyli diesel, automat i tuning. Mam inną skrzynie i silnik co prawda ASZ i TipTronic Jatco 09A ale mocy sporo więcej niż Twoje oczekiwania więc myślę że mogę coś się wypowiedzieć. Skoro Wrocław to pasuje bo ja tam robiłem program. Firma VAG Tune z Obornik Śląskich czyli słynny Miras znany wcześniej z ECU projekt ;-) program napisał z głową i przy niskich obrotach mam praktycznie serię a cała zabawa zaczyna się po 2.5tys a kończąc na 4.5 . Moc jaka teraz mam to 170koni i 390Nm i skrzynia radzi sobie bez problemu. Program bez dymu, skrzynia płynnie zmienia biegi a moc rozwija się równomiernie. Z czystym sumieniem mogę polecić Mirka bo indywidualne podejście, obsługa klienta przed i po wzorowa.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Gulf IV ASZ+ TipTronic Variant V6 look :hmm: :dol: klik
Obrazek

Awatar użytkownika
wronek1
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 788
Rejestracja: wt lut 24, 2009 20:25
Lokalizacja: Żary

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: wronek1 » śr sie 10, 2016 23:12

MariuszPrusia pisze:Jestem po takim zabiegu czyli diesel, automat i tuning. Mam inną skrzynie i silnik co prawda ASZ i TipTronic Jatco 09A ale mocy sporo więcej niż Twoje oczekiwania więc myślę że mogę coś się wypowiedzieć. Skoro Wrocław to pasuje bo ja tam robiłem program. Firma VAG Tune z Obornik Śląskich czyli słynny Miras znany wcześniej z ECU projekt ;-) program napisał z głową i przy niskich obrotach mam praktycznie serię a cała zabawa zaczyna się po 2.5tys a kończąc na 4.5 . Moc jaka teraz mam to 170koni i 390Nm i skrzynia radzi sobie bez problemu. Program bez dymu, skrzynia płynnie zmienia biegi a moc rozwija się równomiernie. Z czystym sumieniem mogę polecić Mirka bo indywidualne podejście, obsługa klienta przed i po wzorowa.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
czyta się super ,a możesz nagrac jak to jeździ ?


Mazda 5 2.0 pb 155km 187nm

Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: Garrison » czw sie 18, 2016 20:57

MariuszPrusia pisze:Jestem po takim zabiegu czyli diesel, automat i tuning. Mam inną skrzynie i silnik co prawda ASZ i TipTronic Jatco 09A ale mocy sporo więcej niż Twoje oczekiwania więc myślę że mogę coś się wypowiedzieć. Skoro Wrocław to pasuje bo ja tam robiłem program. Firma VAG Tune z Obornik Śląskich czyli słynny Miras znany wcześniej z ECU projekt ;-) program napisał z głową i przy niskich obrotach mam praktycznie serię a cała zabawa zaczyna się po 2.5tys a kończąc na 4.5 . Moc jaka teraz mam to 170koni i 390Nm i skrzynia radzi sobie bez problemu. Program bez dymu, skrzynia płynnie zmienia biegi a moc rozwija się równomiernie. Z czystym sumieniem mogę polecić Mirka bo indywidualne podejście, obsługa klienta przed i po wzorowa.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
No i mi kolega ponownie smaka narobił... :food:



zgredd
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 523
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 01:27
Lokalizacja: Oborniki Śląśkie

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: zgredd » pt sie 19, 2016 00:45

Można tak jak kolega wcześniej wspomniał napisać program który daje przyjemne odczucia od 2,5 tys-2,8tys obrotów i trzyma równomiernie moc do ponad 4,0 tys. W automatach najważniejsze żeby nie zasypać dużego momentu od dołu można zrobić AHF na 140km jeśli pompa i wtryski dadzą tyle paliwa, a max górkę momentu w okolicach 3tys i skrzynia nie ucierpi auto będzie o wiele szybsze. Zapraszam do Obornik na pewno znajdziesz tutaj człowieka który zrobi program z głową bez "mega strzału w plecy" co później wiąże się z strzałem w kolano w kwestii kosztów :)



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: Garrison » pn sie 22, 2016 16:03

zgredd pisze:Można tak jak kolega wcześniej wspomniał napisać program który daje przyjemne odczucia od 2,5 tys-2,8tys obrotów i trzyma równomiernie moc do ponad 4,0 tys. W automatach najważniejsze żeby nie zasypać dużego momentu od dołu można zrobić AHF na 140km jeśli pompa i wtryski dadzą tyle paliwa, a max górkę momentu w okolicach 3tys i skrzynia nie ucierpi auto będzie o wiele szybsze. Zapraszam do Obornik na pewno znajdziesz tutaj człowieka który zrobi program z głową bez "mega strzału w plecy" co później wiąże się z strzałem w kolano w kwestii kosztów :)
Jakieś orientacyjne koszty są znane? :D



Awatar użytkownika
Peran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: sob gru 20, 2014 14:05
Lokalizacja: LBL

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: Peran » sob sie 27, 2016 19:08

Da się później sprawdzić na hamowni ile KM przybyło??



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: Garrison » pn sie 29, 2016 16:43

Peran pisze:Da się później sprawdzić na hamowni ile KM przybyło??
Pewnie bym informował w temacie poświęconym mojemu golfowi, ale są to dość odległe plany zważywszy na to, ile czasu mam wolnego, ile zarabiam i ile muszę zrobić teraz przy aucie, by fabryka odżyła. Samego tematu jeszcze nie ma, bo trochę wstyd zakładać wątek ze zdjęciami rdzy :crazy:



Awatar użytkownika
MariuszPrusia
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2486
Rejestracja: śr lis 07, 2012 22:31
Lokalizacja: Leszno nisko ;)
Auto: OOOO A6 3.0TDI Quattro
Silnik: BMK

Automat AG4 01M, a chiptuning (AHF)

Post autor: MariuszPrusia » wt sie 30, 2016 23:03

Jasne że tak, Mirek normalnie mi na rolki wjechał, sprawdził serię. Pobawil sie i pokazał wyniki, pełna profeska, tak samo jak w przypadku manuala :bigok:


Gulf IV ASZ+ TipTronic Variant V6 look :hmm: :dol: klik
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości