Obowiązek przerejestrowania pojazdu przed upływem 30 dni

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2350
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Obowiązek przerejestrowania pojazdu przed upływem 30 dni

Post autor: herbu » pt gru 06, 2019 22:29

Wygląda na to, że dla samochodów kupionych przed 2020 rokiem kar za brak przerejestrowania nie będzie. Przynajmniej taka jest obecna interpretacja prawników i innych instytucji w tym temacie. Najogólniej ujmując prawo nie działa wstecz. I fajnie. Znajomy z pracy ma np taką sytuację, że nie jest nigdzie zameldowany i przez to żaden wydział komunikacji nie chce mu zarejestrować. Ja nie mam czasu na stanie w kolejkach i też mam jedno z aut już kilka lat nieprzerejestrowane. I nie zamierzam tego zmieniać.


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

marzyciel33
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: ndz gru 29, 2013 18:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obowiązek przerejestrowania pojazdu przed upływem 30 dni

Post autor: marzyciel33 » pn gru 23, 2019 13:23

Tak mówią przepisy. Dane muszą być aktualne. Do tej pory nie było jakiejś formy represji z tego tytułu, ale to z tego co wiem, po nowym roku ma się zmienić. Jestem zwolennikiem takich rozwiązań, jakie funkcjonują np w UK czy Portugalii, w których to państwach tablica rejestracyjna kupowana jest na całe życie samochodu. Oznacza to w dużym skrócie, że jak ktoś się przeniesie z autem na Maderę, na Azory, to nie ma potrzeby zmiany tablic, aktualizowany jest co najwyżej dowód rejestracyjny.
Jeżeli chodzi o kwestie ubezpieczenia, to regulaminy oraz inne istotne informacje można jeszcze tutaj znaleźć pod niniejszym linkiem.
Ostatnio zmieniony ndz gru 29, 2019 12:58 przez marzyciel33, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Obowiązek przerejestrowania pojazdu przed upływem 30 dni

Post autor: wesol » pn gru 23, 2019 14:12

Moze to będzie coś w tym stylu że możesz nie przerejestrować ale nie wolno ci jeździć po publicznych drogach. Coś jak przegląd na skp. Auto trzymasz na razie pod kocem to przeglądu nie musisz robić. Pytsnuem jest to czy tego kontrolowania będzie dokonywać urzędnik czy może służby na drodze. Kara nie musi być wcale wysoka. Nie musi to być tysiąc czy dwa. Dwieście czy 500 zł to już wydaje mi się że powinno większą część społeczeństwa nakłonić do przerejestrowania.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Obowiązek przerejestrowania pojazdu przed upływem 30 dni

Post autor: luckyboy » pn gru 23, 2019 15:56

W kraju gdzie każdy oszukuje przepisy muszą stanowić inaczej. W kraju gdzie mieszkają prawi obywatele stosowane są uproszczenia życia.



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2350
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Obowiązek przerejestrowania pojazdu przed upływem 30 dni

Post autor: herbu » wt mar 03, 2020 07:37

belcho99 pisze:
ndz lut 23, 2020 12:15
Dodam swoje 3 grosze do tematu, z tego co mi wiadomo, jest teraz obowiązek poinformowania starosty o nabyciu pojazdu i jest obowiązek poinformowania o zbyciu pojazdu a nie obowiązek rejestracji pojazdu. To zasadnicza różnica, tyle, że urzędnicy w wydziale komunikacji udają głupka i każą rejestrować i już. Tymczasem wystarczy złożyć wniosek z danymi i powinno być pozamiatane.
Ustawa mówi o wniosku, urzędnik mówi ze masz rejestrować.


o co mi chodzi, a o to czy ten chłop ma rację czy nie
Jako autor tematu, dodam, że nie trzeba rejestrować.
Poprzez stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie ... -darowizne zgłaszam nabycie/zbycie pojazdu. Wszystko zgodnie z prawem, bez konieczności rejestracji. Osobiście sprawdzone - działa :)


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości