Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

militarnasto
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: sob lut 23, 2019 07:59

Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: militarnasto » ndz cze 16, 2019 09:55

Witam, trzy miesiące temu sprzedałem swojego Golf IV w którym robiłem remont silnika, ponieważ okazało się, że było bardzo niskie ciśnienie oleju po zakupie, dlatego wymieniłem cały blok silnika, wałki rozrządu oraz pierścienie na tłokach, pojezdzilem tak może z pół roku i sprzedałem samochód informując kupującego o tym, że był wymieniany cały blok silnika. Wczoraj gość który kupił ode mnie auto zadzwonił do mnie i mówi, że sprzedałem mu bubla, bo po tych trzech miesiącach zaczęła mu migac czerwona kontrolka od oleju i w silniku jest zerowa kompresja i on ma pół roku na odstąpienie od umowy albo że się jakoś dogadamy i pokryje koszty naprawy. Co mam robić w tej sytuacji?



Awatar użytkownika
MacDes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: sob sty 13, 2018 19:38
Lokalizacja: Limanowa
Auto: VW Golf MK4
Silnik: AHH

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: MacDes » ndz cze 16, 2019 11:55

Moim zdaniem nic, informowałeś sprzedającego o tym fakcie, na umowie powinno być wyraźnie, że kupujący zapoznał się za stanem samochodu, a po pół roku możliwa jest wszelaka usterka, gorzej jakby to się stało po tygodniu, ale po takim czasie mógł z tym samochodem robić wszystko, stąd wynikła taka usterka. Nie wiem dlaczego miałbyś za to odpowiadać

Poza tym z tego co wiem polskie prawo daje 14 dni na odstąpienie od umowy, a nie pół roku?! Skąd koleś wziął taki termin? Mimo to wiąże się to z przedmiotem kupowanym na odległość, zawieraniem umowy przez pośrednictwo kuriera, itp.


Wydaje pieniądze, których nie mam, na tuning, którego nie potrzebuje, by podobać się ludziom, których nie znam.

militarnasto
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: sob lut 23, 2019 07:59

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: militarnasto » ndz cze 16, 2019 11:59

MacDes pisze:
ndz cze 16, 2019 11:55
Moim zdaniem nic, informowałeś sprzedającego o tym fakcie, na umowie powinno być wyraźnie, że kupujący zapoznał się za stanem samochodu, a po pół roku możliwa jest wszelaka usterka, gorzej jakby to się stało po tygodniu, ale po takim czasie mógł z tym samochodem robić wszystko, stąd wynikła taka usterka. Nie wiem dlaczego miałbyś za to odpowiadać
Na umowie pisze, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu.



Awatar użytkownika
MacDes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: sob sty 13, 2018 19:38
Lokalizacja: Limanowa
Auto: VW Golf MK4
Silnik: AHH

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: MacDes » ndz cze 16, 2019 12:02

Dlatego moim zdaniem powinien być świadomy ryzyka kupna tego samochodu i następujące w nim usterki, to nie była wada ukryta. Tak jak ja kupiłbym samochód, za pół roku padła by mi dwumasa i chciał go oddać, albo żądać zwrotu za naprawę od poprzedniego właściciela


Wydaje pieniądze, których nie mam, na tuning, którego nie potrzebuje, by podobać się ludziom, których nie znam.

militarnasto
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: sob lut 23, 2019 07:59

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: militarnasto » ndz cze 16, 2019 12:31

MacDes pisze:
ndz cze 16, 2019 12:02
Dlatego moim zdaniem powinien być świadomy ryzyka kupna tego samochodu i następujące w nim usterki, to nie była wada ukryta. Tak jak ja kupiłbym samochód, za pół roku padła by mi dwumasa i chciał go oddać, albo żądać zwrotu za naprawę od poprzedniego właściciela
Najchętniej bym to olał, ale boję się, że zacznie mnie ciągnąć po sądach i na koszta naciągac z powodu 20 letniego golfa za 4500...



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: luckyboy » ndz cze 16, 2019 15:27

militarnasto pisze:
MacDes pisze:
ndz cze 16, 2019 11:55
Moim zdaniem nic, informowałeś sprzedającego o tym fakcie, na umowie powinno być wyraźnie, że kupujący zapoznał się za stanem samochodu, a po pół roku możliwa jest wszelaka usterka, gorzej jakby to się stało po tygodniu, ale po takim czasie mógł z tym samochodem robić wszystko, stąd wynikła taka usterka. Nie wiem dlaczego miałbyś za to odpowiadać
Na umowie pisze, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu.
Następnym razem w umowie napisz, że wyłączasz rękojmię zamiast tego, że zapoznał się że stanem samochodu, bo to niczego nie zmienia.



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: luckyboy » ndz cze 16, 2019 15:33


militarnasto pisze: Najchętniej bym to olał, ale boję się, że zacznie mnie ciągnąć po sądach i na koszta naciągac z powodu 20 letniego golfa za 4500...
Jeżeli sprzedałeś auto sprawne i niczego nie zatailes to go olej.

Kupujący nie ma żadnego okresu na odstąpienie od umowy, ma tylko 2 lata rękojmi.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: wesol » ndz cze 16, 2019 15:36

Nie mozna oczekiwać gwarancji na 20 letnie auto. W ASO nie dostajesz takiej gwarancji.
Ostatnio zmieniony ndz cze 16, 2019 17:44 przez wesol, łącznie zmieniany 1 raz.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

militarnasto
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: sob lut 23, 2019 07:59

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: militarnasto » ndz cze 16, 2019 15:37

luckyboy pisze:
ndz cze 16, 2019 15:27
militarnasto pisze:
MacDes pisze:
ndz cze 16, 2019 11:55
Moim zdaniem nic, informowałeś sprzedającego o tym fakcie, na umowie powinno być wyraźnie, że kupujący zapoznał się za stanem samochodu, a po pół roku możliwa jest wszelaka usterka, gorzej jakby to się stało po tygodniu, ale po takim czasie mógł z tym samochodem robić wszystko, stąd wynikła taka usterka. Nie wiem dlaczego miałbyś za to odpowiadać
Na umowie pisze, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu.
Następnym razem w umowie napisz, że wyłączasz rękojmię zamiast tego, że zapoznał się że stanem samochodu, bo to niczego nie zmienia.
Rękojmia z tego co wiem obowiązuje komisy, ale dodam, że w mojej umowie wyłączyłem rękojmie



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: luckyboy » ndz cze 16, 2019 15:50

Rękojmia obowiązuje każdego z kodeksu cywilnego. Wyłączenie nie działa kiedy sprzedałeś kupującemu minę i go o tym nie poinformowałes. W innym przypadku możesz spać spokojnie.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: wesol » ndz cze 16, 2019 16:09

Mona to może być jak auto gdzieś sprawdzałeś i mechanik ci powiedział że to trup a tu go sprzedałeś by nie naprawiać. Jak można odpowiadać za coś np jak jeździłem autem 8 lat i nic nie robiłem np z turbiną a nowy właściciel dorwał auto i po czy jednym miesiącu czy pięciu turbo się rozleciało. Zawsze ma prawo paść.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
kkkacper
_
_
Posty: 2325
Rejestracja: wt sty 15, 2008 23:02
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: kkkacper » ndz cze 16, 2019 17:34

Olej temat.. powiedz mu, ze jak chce to chetnie sie spotkasz w sadzie, mysle, ze to go wystarczajaco ostudzi.. ale to nie ten dzial na takie tematy..


:dol: 2.8 VR6 24v Tornado Rot - mk II :dol: :satan: :satan: :dol: 3.0 VR6 Turbo 4motion - mk IV :dol:

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
G0 Karcio
..::VWGolfExclusiveEdition::..
..::VWGolfExclusiveEdition::..
Posty: 1663
Rejestracja: wt lip 21, 2009 17:32
Lokalizacja: Gdynia/Elbląg
Auto: Volkswagen Golf IV GTI TDI Exclusive
Silnik: AHF

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: G0 Karcio » ndz cze 16, 2019 23:48

Nie ten dział. Przenoszę do działu
Ubezpieczenia, porady prawne
.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: Golf IV Problemy po sprzedaży samochodu

Post autor: Hubi14 » pn lip 01, 2019 19:18

ciekawe tylko czy w umowie zapisałeś to, że gościa informowałeś o remoncie silnika czy tylko ta śmieszna regułka "że zna stan techniczny pojazdu"... Ogólnie wyłączenie rękojmi można łatwo obalić jeżeli nie ma na umowie konkretnych zapisów tylko "zna stan techniczny pojazdu"
art. 558 § 2 Kodeksu cywilnego oraz przepisy dotyczące odpowiedzialności kontraktowej. Sprzedaż wadliwej rzeczy będzie bowiem nieprawidłowym wykonaniem umowy, a kupujący będzie mógł dochodzić naprawy szkód tym związanych (zwykle będzie to różnica wartości spowodowana przez wady).
Najprościej będzie jak pójdziesz do radcy prawnego, weź ze sobą kopie umowy i przedstaw mu sytuację.. lepiej teraz zapłacić 100zł za poradę niż później 2500 za remont silnika...



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości