Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

liteon0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 00:44

Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: liteon0 » pt mar 08, 2019 17:27

Witam
Sprawa wygląda następująco.
Została spisana umowa darowizny (z oczywistych względów auto było kupowane na współwłasność), teraz muszę złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Prawdopodobnie na nowy dowód czeka się 2-4 tygodnie. Po złożeniu wniosku w Wydziale Komunikacji na te 2-4 tyg dostanę miękki dowód w którym tylko ja będę widniał jako właściciel? No bo w tym czasie będę musiał jeszcze opłacić OC i jak nie dają miękkiego dowodu gdzie ja widnieję jako właściciel to u ubezpieczyciela wystarczy pokazać umowę darowizny, żeby OC było tylko na mnie?


ALH + 205 + chip

Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: luckyboy » sob mar 09, 2019 10:26

Piszesz bez sensu.



igro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: śr wrz 19, 2018 07:40

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: igro » pt mar 22, 2019 12:13

Umowa darowizny, to jeden z lepszych sposobów na uniknięcie wysokich kosztów ubezpieczenia OC.
To wprawdzie taka dygresja, ale tak jest. Młody, bierze na współwłaściciela kogoś kto ma pełnię zniżek, i później z nich korzysta.
Problem zaczyna sie wtedy, gdy młody doprowadza do wypadku, staremu wtedy zniżki też niestety lecą. No chyba, że np w PZU skorzysta z opcji ochrony zniżek.
Tutaj masz trochę więcej info w tym zakresie: https://wygodnie.pl/porady/ochrona-znizek-w-pzu



maniek04
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 06, 2019 21:59

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: maniek04 » ndz wrz 08, 2019 20:41

A czy jak kupię używane auto, to muszę zostać przy ubezpieczeniu poprzedniego właściciela? Noszę się z zamiarem kupna samochodu i wolę wiedzieć takie rzeczy.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: wesol » ndz wrz 08, 2019 21:12

Nie musisz ale chyba fajnie jak poprzedni zostawia auto z np 9 miesiącami OC. Potem możesz kontynuować albo zmienić ubezpieczalnie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: luckyboy » ndz wrz 08, 2019 21:44

wesol pisze:Nie musisz ale chyba fajnie jak poprzedni zostawia auto z np 9 miesiącami OC. Potem możesz kontynuować albo zmienić ubezpieczalnie.
Jeszcze kwestia zniżek/zwyżek i rekalkulacji składki.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: wesol » pn wrz 09, 2019 08:44

Niby tak ale na początku roku kupiłem auto nikt nic nie mówił o ewentualnej dopłacie. Coprawda i ja i sprzedający max zniżki mamy ale nawet miałem powiedziane że nie muszę zgłaszać cokolwiek do ubezpieczalni. Mogę jeździć z polisa poprzedniego właściciela.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: luckyboy » pn wrz 09, 2019 08:49

Kto powiedział że nie musisz? Wystarczy że sprzedający zgłosi w TU sprzedaż pojazdu i sami odezwą się.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: wesol » pn wrz 09, 2019 09:09

Właśnie nie wiem jak to do końca jest bo na początku roku tego sprzedam golfa 4 i sharana a kupiliśmy kolejnego tourana. Musiałbym podpytać żonę bo chyba zgłaszaliśmy sprzedanie aut ale po pierwsze jak ktoś nie wypowie to nie dostanie sprzedający zwrotu z OC niewykorzystanego.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: luckyboy » pn wrz 09, 2019 09:13

Ja miałem kiedyś OC na 12 rat, jak sprzedałem auto to kupujący zostawał po miesiącu bez OC pomimo że w potwierdzeniu zawarcia OC było na 9 miesięcy ;) Dlatego warto odezwać się zawsze do ubezpieczyciela.



Maciej35
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 20:45

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: Maciej35 » pn wrz 09, 2019 21:04

Tak czy tak lepiej takie ubezpieczenie OC dopilnować po zakupie, sprawdzić wszystko. Też trzeba uważać, żeby uniknąć sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Czytałem o tym na https://mubi.pl/poradniki/podwojne-ubezpieczenie-oc/ . Są tam opisane moim zdaniem przydatne wskazówki. Lepiej wiedzieć, żeby potem sobie nie komplikować sprawy. A na przykładzie kumpla wiem, że mogą się faktycznie takie sytuacje podwójnego OC zdarzyć.
Ostatnio zmieniony wt wrz 10, 2019 13:54 przez Maciej35, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: luckyboy » pn wrz 09, 2019 21:06

Podwójne ubezpieczenie to nie problem, bo w każdej chwili możesz zrezygnować z ubezpieczenia. Problem to brak ubezpieczenia i kara z funduszu gwarancyjnego.



marzyciel33
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: ndz gru 29, 2013 18:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: marzyciel33 » wt wrz 24, 2019 14:15

Trzeba jeszcze pamiętać, ze o ile metoda darowizny wpływa wymiernie na zmniejszenie kosztów związanych z ubezpieczeniem (bo dziedziczy się również zniżki nowego współwłaściciela), to wpływa niekorzystnie w tych wszystkich sytuacjach, w których nowy współwłaściciel ma problemy zadłużeniwe, ciąży na nim komornik i generalnie grozi mu windykacja.



margiel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz gru 16, 2018 11:40

Re: Umowa darowizny, oczekiwanie na nowy dowód a ubezpieczenie OC

Post autor: margiel » śr wrz 25, 2019 07:29

Tak, bo wpisanie kogoś do umowy kupna sprzedaży samochodu, sprawia, że ten ktoś staje się automatycznie współwłaścicielem samochodu. Czyli jeżeli kogoś obdarowujemy częścią udziałów w samochodzie, warto abyśmy byli w 100% pewni tej osoby.
Dlatego jest to zwykle członek rodziny lub ktoś bardzo bliski. Na pewno nie warto brać zupełnie obcej osoby.
Poza tym, jeżeli pogrzebalibyśmy bardziej w tych wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, to kto wie czy nie udałoby się znaleźć czegoś korzystniejszego pod względem finansowym.
Fajnie do tego celu nadają się porównywarki typu: https://superpolisa.pl



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości