Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
_pączek_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 639
Rejestracja: sob maja 06, 2006 22:08
Lokalizacja: wisła
Kontakt:

Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Post autor: _pączek_ » pt cze 15, 2018 18:17

Koledzy mam kilka pytań.
Kupiłem autko z Francji(do poprawek blacharsko lakierniczych) z zamiarem dalszej odsprzedaży.Jestem osobą prywatną-nie mam działalności.
Niestety mój nadgorliwy blacharz zrobił przegląd samochodu.
Z tego co mi powiedział od tego dnia mam 14 dni na opłacenie akcyzy.
I tu moje pytanie-czy ma rację?
Bo rozumiem,że akcyza będzie imienna tzn. będą tam zarówno dane samochodu jak i moje.
Generalnie chodzi mi o to żeby nie rejestrować tego auta bo chce je dalej odsprzedać.
Czy po opłaceniu tej akcyzy mam obowiązek rejestracji oraz czy przyszły właściciel nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem tego auta?
OD francuza dostałem umowę na siebie(żeby on mógł wyrejestrować auto)+ podpisaną przez niego umowę in-blanco którą dostanie odemnie kupujący.



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Post autor: luckyboy » pn cze 18, 2018 11:28

Akcyzę opłaca osoba/firma wprowadzająca auto na teren RP. Na dowodzie opłaty jest VIN i dane osoby/firmy. Faktycznie masz 14 dni na opłacenie akcyzy po wjeździe do Polski, a przegląd jest potwierdzeniem tego faktu.

Skoro zapłacisz akcyzę to auta nie sprzedaż już na czarno.



pilas24
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt paź 06, 2020 15:41

Re: Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Post autor: pilas24 » czw paź 15, 2020 11:27

Kupiłem auto z zagranicy, pierwszy raz i nie bardzo znam procedury rejestracji i takie tam inne. To wszystko za granica załatwiał mi kolega. Wydział komunikacji Gdynia, poinstruował mnie, ale nie bardzo nadal się w tym orientuję. Ile mam czasu na rejestrację w PL i ubezpieczenie?



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Post autor: Hubi14 » ndz paź 18, 2020 17:13

na auto sprowadzone z terenu UE masz 30 dni od daty zakupu, a skoro będzie zarejestrowany to i OC musisz od razu wykupić.



Awatar użytkownika
ROBAL_26
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 733
Rejestracja: ndz lip 20, 2014 18:50
Lokalizacja: Karsibór k.Wałcza

Re: Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Post autor: ROBAL_26 » ndz paź 18, 2020 20:32

Z racji na covid termin rejestracji jest wydłużony jak dobrze pamiętam do pół roku .


Był ATD 101KM 240NM jest ARL+ 185KM 371NM

margiel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz gru 16, 2018 11:40

Re: Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Post autor: margiel » wt paź 20, 2020 10:03

Moim zdaniem procedura rejestracyji samochodu powinna być w maksymalnym stopniu uproszczona. Nie rozumiem trochę z jakiego powodu trzeba to załatwiać tak jak załatwiało się 30 lat temu. Procedura powinna być w maksymalnym stopniu uproszczona i najlepiej gdyby dało się załatwić online lub za pośrednictwem kuriera lub inpost.
Poza tym 1 rejestracja samochodu powinna być na całe życie. Przecież to marnowanie zasobów, aby z każdym nowym właścicielem zmieniać tablice rejestracyjne. Dziwne, że nikt jeszcze na to nie wpadł.
Plusem jest to, że aktualnie można w 100% załatwić wszelkie sprawy zwiazane z ubezpieczeniem samochodu w trybie online. Na https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/ tematyka ta została trochę szerzej opisana.
Ostatnio zmieniony pn lis 02, 2020 08:07 przez margiel, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Sprowadzony samochód i jego rejestracja

Post autor: luckyboy » wt paź 20, 2020 10:06

Masz rację ale muszą być etaty dla znajomków.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości