Koszt wymiany wadliwej części

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Koszt wymiany wadliwej części

Post autor: azizi » wt kwie 03, 2018 15:23

Może ktoś się spotkał z tematem i coś podpowie.

1.5 roku temu wymieniłem sprzęgło+dwumas na nowe. Niedawno zaczęło klekotać i dziś po wyciągnięciu okazało się, że dwumas jest zużyty. Przez te 1.5roku auto zrobiło około 15tyś km. Koszt nowego zestawu 2000zł. Koszt wymiany 400zł. Koszta muszę ponieść już dziś. Reklamacje składam do sprzedawcy (części kupowałem sam, firma ogólnopolska), a on to wysyła do producenta Sachs.

Czy reklamując u sprzedawcy zestaw mogę podpiąć pod to koszta wymiany tj te 400zł?

Coś takiego znalazłem i wydaje się, że tak:
Art. 5611 kodeksu cywilnego

§ 1. Jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana, kupujący może żądać od sprzedawcy demontażu i ponownego zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady. W razie niewykonania tego obowiązku przez sprzedawcę kupujący jest upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy.

§ 2. Sprzedawca może odmówić demontażu i ponownego zamontowania, jeżeli koszt tych czynności przewyższa cenę rzeczy sprzedanej.

§ 3. Jeżeli kupującym jest konsument, może on żądać od sprzedawcy demontażu i ponownego zamontowania, jest obowiązany jednak ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo może żądać od sprzedawcy zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej.
oraz
Art. 5613 [Koszty wymiany lub naprawy] Z zastrzeżeniem art. 5611 § 2 i 3 koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca. W szczególności obejmuje to koszty demontażu i dostarczenia rzeczy, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.
Jak najlepiej podejść do tematu aby potem nie zostać z ręką w nocniku bo kwota nie mała.


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

mich77bor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 15:50
Lokalizacja: DW

Re: Koszt wymiany wadliwej części

Post autor: mich77bor » czw kwie 05, 2018 07:49

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia reklamacji, możesz żądać zwrotu dodatkowych kosztów związanych z wadliwym przedmiotem. Ale czy sprzedawca dobrowolnie Ci je zwróci ? Masz faktury ? Licz się z koniecznością sprawy w sądzie.


Sprzedam nową półkę nad radio

Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Koszt wymiany wadliwej części

Post autor: azizi » czw kwie 05, 2018 07:52

Już temat dość dogłębnie rozpoznałem. Z tego co widzę małe szanse przy dwumasie że będzie pozytywne rozpatrzenie sprawy. Na szczęście mam prawnika w rodzienie więc na razie poszła wczoraj standardowa reklamacja, z pieczątką firmy montującej i demontującej pierwszy zestaw sprzęgła. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Już mi zapowiedzieli że ponad miesiąc spokojnie będę czekać bo wysyłają do producenta części. Wszystko by się zgadzał bo jak zamawiam coś z chin to też idzie miesiąc przynajmniej :D


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości