Praca na etat a własna firma transportowa.

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

u-man
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 29, 2011 18:32
Lokalizacja: SBE-Żelisławice-Arroyo/SRL/DZG/LU

Praca na etat a własna firma transportowa.

Post autor: u-man » pt maja 26, 2017 12:02

Witam.

Mam pytania do fachowca od przepisów lub porad prawnych w zakresie ZUS i firm. Pracuję normalnie na pełen etat i jestem ubezpieczony pracodawca przesyła składki i jest tak normalnie jak prawie każdy ma.

1) Chciałem natomiast założyć firmę jednoosobowa transportową dla siebie bo i tak pracuję jako kierowca-magazynier, chcę kupić własne aut i po pracy jeździć dla siebie.

2) Jak się to ma do tego że sam jestem zatrudniony na pełen etat i szef wysyła składki a jednocześnie miałbym mieć firmę z której też bym musiał odkładać składkę do zus-u i jakieś ubezpieczenia? - tutaj nie miałem nigdy styczności z prawem pracy i jak to się ma do swojej własnej firmy

3) Co zrobić gdy z transportu nie byłoby dochodu - praca byłaby w sezonie lato/jesień - tylko strata (czy z normalnej pracy na etacie miałbym płacić składki aby utrzymać firmę na rynku) słyszałem o tym że można jakoś czasowo zawieść działalność - tylko na jak długo?

4)jak wygląda sprawa kupna dostawczaka a tym że sprzedający wystawia fakturę VAT albo marżę - a ja w urzędach pewnie miałby zapłacić podatek od tego zakupu - czyli wypełnienie jakiegoś dokumentu.

Proszę o wyrozumiałość to pierwsze takie moje zapytanie odnośnie tematu - a chciałbym się w tym odnaleźć bo to ważne dla mnie.

Dziękuję za odp tutaj jak i na PW.

Pozdrawiam.


Golf... golf never changes...
Chciałem zostac barmanem... ale alkohol się pije a nie trzyma za plecami...

Radison
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 27, 2014 09:31
Lokalizacja: Zabrze

Praca na etat a własna firma transportowa.

Post autor: Radison » czw cze 01, 2017 17:13

Ad 2)
Jeśli na etacie zarabiasz w każdym miesiącu przynajmniej minimalną krajową (obecnie 2000 zł brutto), to z tytułu działalności gospodarczej nie płaciłbyś składek na ubezpieczenie społeczne, a jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W minimalnym wymiarze wynosi ona obecnie 297,28 zł miesięcznie, z czego od podatku możesz odliczyć 255,99 zł, więc ekonomicznie tracisz 41,29 zł miesięcznie.
Poza tym powinieneś poinformować pracodawcę, że samodzielnie będziesz sobie odliczać kwotę wolną od podatku. To oznacza, że pracodawca wypłaci Ci miesięcznie o niecałe 50 zł mniej na rękę, ale kwotę tę odzyskasz płacąc niższą zaliczkę na podatek z tytułu działalności.

Ad 3)
Składki możesz płacić z dowolnych środków - równie dobrze mogą to być pieniądze zarobione na etacie, jak i z działalności. Wszystko trafia do jednej kieszeni i nie trzeba tego rozgraniczać.
Możesz oczywiście zawiesić działalność gospodarczą maksymalnie na 2 lata - wtedy nie musisz płacić składek ZUS.

Ad 4)
Jeśli kupujesz samochód na fakturę VAT (obojętnie czy 23% czy marża) to z tytułu samego zakupu nie płacisz podatku. Gdybyś kupował samochód od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, wtedy od zakupu musisz zapłacić podatek PCC w wys. 2% wartości rynkowej auta oraz złożyć do urzędu skarbowego deklarację PCC-3 w terminie 14 dni od zawarcia umowy. Obowiązek rozliczenia VAT od zakupu może się pojawić, gdybyś był podatnikiem VAT i sprowadzał samochód zza granicy. Natomiast podatek dochodowy płacisz ewentualnie przy sprzedaży auta.
Posiadając samochód ciężarowy powinieneś też pamiętać o podatku od środków transportowych - płaci się go regularnie tak jak podatek od nieruchomości. Deklarację w tej sprawie składasz w terminie 14 dni od zakupu pojazdu. Właściwym organem jest wójt/burmistrz/prezydent miasta.
Jako przedsiębiorca musisz także wziąć pod uwagę opłaty środowiskowe (za wprowadzanie gazów do powietrza) - deklaracje się składa i reguluje opłaty do 31 marca za rok poprzedni, właściwym organem jest urząd marszałkowski.

Gdybyś zdecydował się na działalność to sugeruję nawiązać współpracę z księgową, stawki za prowadzenie zwykłej książki przychodów i rozchodów przy kilku dokumentach miesięcznie zaczynają się od 100 zł, a przynajmniej będzie Cię informować o różnych obowiązkach i oszczędzi Ci wielu godzin samodzielnego rozpracowywania przepisów podatkowych, zusowskich itp.



u-man
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 29, 2011 18:32
Lokalizacja: SBE-Żelisławice-Arroyo/SRL/DZG/LU

Re: Praca na etat a własna firma transportowa.

Post autor: u-man » pt lis 23, 2018 19:00

Witam czy do założenia firmy muszę mieć akt notarialny lokalu, domu że jestem jego prawnym właścicielem ?


Golf... golf never changes...
Chciałem zostac barmanem... ale alkohol się pije a nie trzyma za plecami...

marzyciel33
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: ndz gru 29, 2013 18:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca na etat a własna firma transportowa.

Post autor: marzyciel33 » pn gru 10, 2018 10:57

Moim zdaniem, jeżeli chodzi o te wszystkie kwestie natury prawno skarbowej, to najlepiej będzie skontaktować się z jakąś dobrą księgową, która Ci to po prostu wszystko fajnie wytłumaczy. Taka porada podatkowa to wydatek około 100 zł - no chyba, że to ma być coś bardziej zaawansowanego.

Sama firma transportowa - ciekawy pomysł na biznes, raczej z tych bezpieczniejszych, bo w sumie ryzyko jest stosunkowo niskie.

Warto być jednak na bieżąco z tymi wszystkimi systemami automatyzacji transportu. NP takimi informacjami jak te tutaj: https://transparking.eu/blog/bezpieczny ... j-spokojni



anahale11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 01, 2023 15:21

Re: Praca na etat a własna firma transportowa.

Post autor: anahale11 » pt gru 01, 2023 15:24

Ciekaw jestem, czy ktoś ma podobne doświadczenia lub może podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat giełdy transportowej międzynarodowej? Może macie jakieś pytania dotyczące tego tematu? Chętnie się nimi podzielę!



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości