Strona 1 z 1

Interpretacja przepisów

: pt gru 23, 2016 09:34
autor: inż. Mk2_marcin
Moj znajomy mial stluczke gość wjechal mu w tył samochodu. Sprawca ma oc i przegląd ale mój znajomy ma oc i ac ale nie mial waznego przegladu w skutek czego policja zabrala mu dowód rejestracyjny i teraz mam pytanie.
W podwieszonym temacie znalazlem taki tekst
zajac
4. Należy pamiętać, że OC pokrywa szkody wyrzadzone na mieniu lub życiu jeśli:
a) kierowca był nietrzeźwy
b) nie posiadał uprawnien do kierowania pojazdem
c) nie miał ważnych badań technicznch, a jego niesprawność przyczyniła sie do powstania zdarzenia
d) kradzież pojazdu
czy jest szansa aby sprawca pokrył szkode z oc mimo iż znajomy nie mial przeglądu?

Interpretacja przepisów

: pt gru 23, 2016 12:52
autor: hak64
Jeśli szkoda nastąpiła z winy innego uczestnika ruchu, to poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie zawsze. Przedstawione przez Ciebie przepisy, są okolicznościami wyłączającymi odpowiedzialność ubezpieczyciela, ta zaś powstaje (przy szkodach komunikacyjnych) na zasadzie winy Zatem jeśli Twój znajomy nie przyczynił się do zaistnienia zdarzenia, to przytoczone przez ciebie przepisy nie mają zastosowania.
Jeśli stłuczka była poważna, a kolegę coś boli (przy uderzeniach w tył często dochodzi do urazów kręgosłupa szyjnego), to niech idzie do lekarza. Takie urazy, to zwykle parę tysięcy do wzięcia (uszczerbek na zdrowiu).

Interpretacja przepisów

: pt gru 23, 2016 13:25
autor: inż. Mk2_marcin
Rozumiem że to samo dotyczy samochodu służbowego którym sie moj znajomy w godzinach pracy poruszał
Ubezpieczyciel sprawcy może żądać notatki policyjnej na temat zdarzenia? Bo nie wiem czy tam będzie wpisana adnotacja o zabraniu dowodu rejestracyjnego?
Jakie należy podjąć kroki by sprawa finalnie dobrze się skończyła dla znajomego i aby samochód byl naprawiony z winy gościa który mu wjechał w tył.

Interpretacja przepisów

: pt gru 23, 2016 17:13
autor: hak64
inż. Mk2_marcin pisze:to samo dotyczy samochodu służbowego
Dotyczy każdego samochodu. Nawet jeśli osobnik jedzie kradzionym autem to dostanie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu jeśli wypadek spowoduje inny uczestnik ruchu.
inż. Mk2_marcin pisze:Ubezpieczyciel sprawcy może żądać notatki policyjnej na temat zdarzenia?
Zawsze występuje do policji o notatkę ze zdarzenia i nawet jeśli będzie tam informacja o braku badań technicznych w pojeździe poszkodowanego, to ubezpieczyciel nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania.
inż. Mk2_marcin pisze:Jakie należy podjąć kroki by sprawa finalnie dobrze się skończyła dla znajomego
Zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, umówić się na wizytę rzeczoznawcy w miejscu, gdzie jest możliwość zdemontowania zderzaka (większość uszkodzeń jest niewidoczna pod skorupą zderzaka, a koszt pracy mechanika i tak musi pokryć ubezpieczyciel sprawcy). Poprosić rzeczoznawcę o przesłanie szczegółowej kalkulacji kosztów naprawy (na tej podstawie można zweryfikować rzetelność wyceny). Problem w tym, że jeśli jest to auto służbowe, to wycena trafi raczej do właściciela pojazdu (firmy).