Ubezpieczenie OC auta nieużytkowanego + wywóz za granicę

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
Fredi88
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1821
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 18:52
Lokalizacja: Hönigsberg
Kontakt:

Ubezpieczenie OC auta nieużytkowanego + wywóz za granicę

Post autor: Fredi88 » czw paź 09, 2014 14:54

Wiem... niby temat poruszany wielokrotnie, ale nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na temat który dotyczyłby bezpośrednio mnie.

Do rzeczy. Właścicielem, a w sumie to współwłaścicielem (razem z moim ojcem) auta jestem od 5 lat. Samochód stoi w tej chwili w PL i ma normalnie opłacone ubezpieczenie i jest zarejestrowany. Ja mieszkam za granicą, dokładniej w Austrii i chciałbym kiedyś to auto tu przywieźć. Może w przyszłym roku na wiosnę/lato. Pytanie jest następujące. Czy muszę płacić OC za auto które i tak stoi? Czy mógłbym go wyrejestrować co za tym idzie nie płacić dalej OC, a potem bez problemu auto przywieźć tu do AT i je zarejestrować. Mieszkając w AT muszę mieć auto przerejestrowane na ich tablice, więc polskie blachy czy ubezpieczenie i tak nie są mi potrzebne do niczego. Tu jest trochę inaczej bo na 1 tablicach mogę mieć 3 auta i tablice przekładać do auta którym chcę się poruszać (płacę również 1 OC...). Może ktoś poradzić czy mogę jakoś ominąć polskie OC czy niestety będę musiał je tak długo płacić dopóki nie przerejestruję auta na blachy austriackie?



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Ubezpieczenie OC auta nieużytkowanego + wywóz za granicę

Post autor: Kamel » czw paź 09, 2014 15:21

Fredi88 pisze:Może ktoś poradzić czy mogę jakoś ominąć polskie OC czy niestety będę musiał je tak długo płacić dopóki nie przerejestruję auta na blachy austriackie?
W PL nie ma możliwości wyrejestrowania samochodu, chyba, że przy złomowaniu (co oczywiście w Twoim przypadku odpada).
Tak więc niestety o ile przegląd możesz sobie olać to OC niestety trzeba płacić ciągiem (jest to głupota jeśli samochód sobie stoi dłuższy czas w zamkniętym garażu, ale niestety firmy ubezpieczeniowe w ten sposób zarabiają)..

Na Twoim miejscu zorientowałbym się w kosztach OC w PL i w kosztach przerejestrowania auta na austriackie blachy i opłacenia go w Austrii.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
Fredi88
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1821
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 18:52
Lokalizacja: Hönigsberg
Kontakt:

Ubezpieczenie OC auta nieużytkowanego + wywóz za granicę

Post autor: Fredi88 » pt paź 10, 2014 16:22

Kamel pisze:Na Twoim miejscu zorientowałbym się w kosztach OC w PL i w kosztach przerejestrowania auta na austriackie blachy i opłacenia go w Austrii.
W tym akurat jestem zorientowany bo auto którym jeżdżę na co dzień mam zarejestrowane w AT (new beetle tdi). Sam koszt przerejestrowania to ponad 500e. W przypadku mk3 koszty byłyby o wiele większe z tego względu, że tutaj na każdą przeróbkę musisz mieć papier. W moim przypadku są to koła, zawieszenie, vento front, siedzenia, zderzaki usa, klapa, światła itp... Mogę mieć 2 auta na jednych blachach, ale ubezpieczenie płacę za mocniejszy (beetle 90ps, vr 174ps :? ). Co do ubezpieczeń... w pl za vra płaciłem jakieś 600-700zł rocznie, za beetla 350zł. Tutaj za beetla płacę 55euro miesięcznie, co daje 660e rocznie :D Rachunek prosty. Dodam, że ubezpieczenie VRa byłoby pewnie z 2 razy droższe... a to za niego musiałbym płacić. Więc chyba gra warta świeczki :panna:

W każdym razie dzięki za pomoc ;)



Awatar użytkownika
Avery
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pn cze 23, 2014 13:22
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz

Re: Ubezpieczenie OC auta nieużytkowanego + wywóz za granicę

Post autor: Avery » sob paź 11, 2014 12:53

Kamel pisze:
Fredi88 pisze:Może ktoś poradzić czy mogę jakoś ominąć polskie OC czy niestety będę musiał je tak długo płacić dopóki nie przerejestruję auta na blachy austriackie?
W PL nie ma możliwości wyrejestrowania samochodu, chyba, że przy złomowaniu (co oczywiście w Twoim przypadku odpada).
Tak więc niestety o ile przegląd możesz sobie olać to OC niestety trzeba płacić ciągiem (jest to głupota jeśli samochód sobie stoi dłuższy czas w zamkniętym garażu, ale niestety firmy ubezpieczeniowe w ten sposób zarabiają)..

Na Twoim miejscu zorientowałbym się w kosztach OC w PL i w kosztach przerejestrowania auta na austriackie blachy i opłacenia go w Austrii.

już widzę te wałki typu "paaaaaniee, ten passat od 8 lat stoi w garażu, żona na rynek nim jeździła"
oc niestety jest obowiązkowe z wiadomych przyczyn i wszelkie próby podważania tego czy jest to potrzebne czy nie są bezsensowne. Można ewentualnie spekulować na temat cen :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości