Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
MaSa_Golf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 708
Rejestracja: czw paź 14, 2004 09:39
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Post autor: MaSa_Golf » sob wrz 12, 2009 00:07

Witam
Będac bezrobotnym chcę założyć firmę, postanowiłem ubiegać się o dotacje z PUP Częstochowa (spełniam wszystkie warunki), złożyłem kompletny wniosek, biznesplan, umowę o najem lokalu na działalność itp, miesiąc siedziałem jak na szpilkach czekając co PUP odpowie... ubiegałem się o dotację na rozpoczęcie działalności o charakterze hurtowni, wnioskowałem o 18.000zł z czego 15.000 miało by być przeznaczone na samochód dostawczy (oczywiście VW ;) ) a 3.000 zł na towar (niestety tylko 20% dotacji może iść na towar, a pozostałe 80% na środki trwałe.

Dzisiaj dostałem odpowiedź że (cytuję) " Przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej stanowi pomoc publiczną udzialaną na zasadach de minimis. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie udziela się pomocy na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego."


Podali także przepisy które o tym mówią, "jednolity tekst Dz. U. Nr 69, poz 415 z 2008 oraz Dz. U. Nr 62, poz 512 z 2009r" oraz " Rozporządzenie Komisji /WE/ nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r.w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006r. str. 5)"


Przestudiowałem te przepisy, i tylko w jednym tzn. " Rozporządzenie Komisji /WE/ nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r.w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006r. str. 5)" jest mowa o środkach transportu a mianowicie :
Ogólny pułap pomocy de minimis należy jednak odpowiednio dostosować, biorąc pod uwagę niewielki rozmiar, jakim przeciętnie charakteryzują się podmioty gospodarcze działające w sektorze drogowego transportu towarowego i osobowego. Z tego samego powodu, a także w związku z nadwyżką mocy przewozowych w sektorze i celami polityki transportowej w dziedzinie natężenia ruchu i transportu towarowego, z zakresu rozporządzenia należy wykluczyć pomoc na nabywanie pojazdów przeznaczonych do drogowego transportu towarowego przez podmioty gospodarcze wykonujące działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego.


ja z tego rozumiem ze nie mogą przyznać dotacji na nabywanie samochodów przez podmioty zarabiające na przewozie towarów!!
natomiast moja działalność na zarabiać na sprzedaży hurtowej towarów, a nie na ich przewozie, a samochód będzie tylko narzędziem które mi ułatwi sprzedaż!!


Poradźcie mi gdzie mam z tym iść, do wydziału PUP który zajmuje się przyznawaniem dotacji, do z-cy dyrektora który walnął pieczątke pod tą decyzją czy od razu do naczelnika czy jak tam ten ich najwyższy sie zwie?? Ewentualnie jakbym nic nie wskórał to gdzie można złożyć zażalenie na Powaiatowy UP?? Do Wojewódzkiego UP?? Można Urząd Pracy podać do sądu??

Bo generalnie czuje się strasznie zrobiony w h*** i pokrzywdzony :/

POMÓŻCIE



Awatar użytkownika
TheBiSHoP
Forum Master
Forum Master
Posty: 1024
Rejestracja: czw gru 16, 2004 21:35
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: TheBiSHoP » sob wrz 12, 2009 01:16

Powiem ci, że też kiedyś się tym interesowałem i pamiętam że w moim urzędzie pracy w regulaminie tych dotacji było jak byk napisane, że auta żadnego za to nie kupisz obojętnie do czego by miało służyć. Niestety te dotacje mają takie obwarunkowania, że na niewiele się zdają. to było 3 lata temu.

Teraz patrze, że obecnie jeśłi chodzi o pojazdy to :

4.zakup środka transportu, którego wykorzystanie pozostaje w bezpośrednim związku z profilem wnioskowanej działalności - w części nie przekraczającej 30% wnioskowanej kwoty, z wyłączeniem zakupu środka transportu przeznaczonego do prowadzenia działalności w zakresie drogowego transportu towarowego.


Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
MaSa_Golf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 708
Rejestracja: czw paź 14, 2004 09:39
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: MaSa_Golf » sob wrz 12, 2009 01:50

A z jakiej ustawy/uchwaly masz ten punkt??

[ Dodano: Sob Wrz 12, 2009 2:00 am ]
W moim PUP pisze tylko ze środki powinny zostać przeznaczone na zakup środków trwałych i wyposażenia (auto to środek trwały) a max. 20% może być przeznaczone na towar, i we wniosku te proporcje, tj. 80% na środki trwałe a 20% na towar są zachowane.
Nie ma nic napisane o środkach transportu



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Post autor: zajac » sob wrz 12, 2009 14:59

nie wiem czemu ci nie chca dac na auto, moi 2 koledzy wzieli pieniadze na zakup pojazdów a ich dzialalnosc polega na sprowadzaniu aut. Moj brat tez dostal srodki na zakup sprzetu i auta tyle ze auto nie moze by drozsze niz 12 tys


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
TheBiSHoP
Forum Master
Forum Master
Posty: 1024
Rejestracja: czw gru 16, 2004 21:35
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: TheBiSHoP » sob wrz 12, 2009 18:35

Ten cytat jest z broszuki opublikowanej na stronie mojego UP.


Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
MaSa_Golf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 708
Rejestracja: czw paź 14, 2004 09:39
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: MaSa_Golf » sob wrz 12, 2009 21:33

do kogo mam sie odwolac w tej sprawie??



Awatar użytkownika
MaxG
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob lis 01, 2008 17:05
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: MaxG » ndz wrz 13, 2009 14:11

MaSa_Golf pisze:do kogo mam sie odwolac w tej sprawie??
Od decyzji Pup nie ma odwołania. z tego co się orientuję środki mogą być przeznaczone na taxówke, na inne pojazdy nie. Pozdro



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » ndz wrz 13, 2009 14:34

MaxG pisze:
MaSa_Golf pisze: z tego co się orientuję środki mogą być przeznaczone na taxówke, na inne pojazdy nie. Pozdro
kolega (w zasadzie sąsiad) w tym roku otwierał zakład o charakterze usług budowlanych i dostał m.in. dofinansowanie na zakup samochodu
Ostatnio zmieniony ndz wrz 13, 2009 14:35 przez doggie, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
MaSa_Golf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 708
Rejestracja: czw paź 14, 2004 09:39
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: MaSa_Golf » ndz wrz 13, 2009 18:05

MaxG pisze:
MaSa_Golf pisze:do kogo mam sie odwolac w tej sprawie??
Od decyzji Pup nie ma odwołania. z tego co się orientuję środki mogą być przeznaczone na taxówke, na inne pojazdy nie. Pozdro

Nie ma odwołania tzn. moga sobie powiedziec nie bo nie i to koniec?? Nawet jesli wedlug przepisów powinienem ta dotacje dostac?? Napisze pisemko w ktorym odwolam sie od ich decyzji, i zaniose jutro do pani dyrektor ktorej pieczatka jest na odmowie i jej wszystko grzecznie wytlumacze... a jak sie nie da grzecznie to ja przynajmniej z****.
podejrzewam ze jakis urzedas spojrzal na wniosek, zobaczyl ze chce na auto i nie czytal dalej bo mu sie nie chcialo :/

A w informacji w moim PUP pisze, ze srodkow nie przyznaja wlasnie na krajowy transport osob taxowkami i handel obwozny.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » ndz wrz 13, 2009 18:10

MaSa_Golf pisze:

Nie ma odwołania tzn. moga sobie powiedziec nie bo nie i to koniec??
dokładnie tak i nie muszą się z tego tłumaczyć, mają limity finansowe więc nie każdy ubiegający się może dostać dofinansowanie



Awatar użytkownika
MaSa_Golf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 708
Rejestracja: czw paź 14, 2004 09:39
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: MaSa_Golf » ndz wrz 13, 2009 18:12

podklasa działalności która sie chce zajac to (w/g PKD 2007) 46.49.Z
natomiast działalność w zakresie transportu drogowego (na ktory nie moga udzielac dotacji na samochod wedlug przepisow o ktorych napisali w odmowie) to 49.41.Z

moze pani zosi ktora czytala wniosek przekrzywily sie okulary jak czytala i jej sie zle przeczytalo :P

[ Dodano: Nie Wrz 13, 2009 6:13 pm ]
musza! uzasadnic negatywna ocene wniosku. zrozumialbym jesli napisaliby ze nie maja papy, ale to uzasadnienie ktore napisali nie ma podstawy prawnej

[ Dodano: Nie Wrz 13, 2009 6:14 pm ]
poza tym od kwietnia nie mieli kasa, dostali nowa, i tylko przez 2 tygodnie w sierpniu mozna bylo skladac wnioski i wlasnie wtedy zlozylem



Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » ndz wrz 13, 2009 23:19

ja bym nie liczył na pozytywne rozpatrzenie twojego wniosku, też kiedyś ubiegałem się o te dotacje. Zarejestrowałem się jako bezrobotny chodziłem na kursy przygotowawcze "prowadzenia firmy" i jeszcze na pare innych bo to był warunek, złożyłem wniosek i kazali czekać, co się okazało kasę którą dostali na dofinansowania przekazali na kursy i na szkolenia, a w uzasadnieniu napisali że pozyskanych środków mieli za mało by kogoś dofinansować więc wydali na szkolenia i po sprawie. A uwierz mi naprawde nie byłem człowiekiem z ulicy dla "prezesa" UP - ale nic to nie pomogło nad nimi są jeszcze wszyscy święci i oni rozdają kase, "prezes" się tylko podpisuje.


Obrazek

Awatar użytkownika
MaSa_Golf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 708
Rejestracja: czw paź 14, 2004 09:39
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: MaSa_Golf » pn wrz 14, 2009 00:51

napisalem ladne odwolanie , powolujac sie na przepisy wedlug ktorych rzekomo nie moga mi udzielic dotacji na dostawczaka, chociaz te przepisy mowia ze moga :P zobaczymy jak to bedzie. a kase musza miec skoro oglosili ze przyjmuja wnioski ;)



Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » pn wrz 14, 2009 13:31

MaSa_Golf pisze:a kase musza miec skoro oglosili ze przyjmuja wnioski
akurat że przyjmują wnioski to nie znaczy że każdy co złożył wniosek kase dostanie


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości