PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » ndz mar 15, 2020 16:27

Do lakierowania i tak powinieneś zdjąć okładzinę zderzaka, a pod nią być może znajdziesz inne uszkodzenia (ułamane zaczepy, ślizgi, wzmocnienia). Take defekty kwalifikują dany element do wymiany, zatem wartość szkody może się zwielokrotnić. Na ostatnich stronach kosztorysu (szkoda, że nie przedstawiłeś całego), zwykle znajdują się informacje wskazujące nazwę producenta, lub importera części. MONEX to program, do wyszukiwania części, więc jeśli na rynku brak zamienników, to części znalezione przez MONEX będą oryginałami. Rabat na części zamienne jest naliczony bezprawnie, bo żaden przepis nie nakłada na poszkodowanego obowiązku naprawy swojego auta (można go sprzedać w stanie uszkodzonym), zatem zastosowanie rabatu jest celowym zaniżeniem wartości szkody. Te 56% w kosztach materiału lakierniczego, to "współczynnik odchylenia" - korekta ceny materiału, która jest dopuszczalna wyłącznie w sytuacji, gdy uszkodzony element nosił ślady korozji, był wcześniej uszkodzony, lub niefachowo naprawiany. Zgodnie z art 361 k.c. ubezpieczyciel ma obowiązek naprawić (zrekompensować) wszelkie szkody będące następstwem zdarzenia. Zatem jeśli uszkodzeniu uległ fotelik, przewożony bagaż, czy przedmiot osobisty (okulary, telefon), to zasadne jest zgłoszenie takiego roszczenia.
Co się tyczy odwołania. Można sporządzić samemu, w uzasadnieniu wskazując zauważone błędy w wycenie ubezpieczyciela. Można też w odwołaniu zaznaczyć, że nie uwzględniono wszystkich uszkodzeń (to się okaże po zdjęciu okładziny zderzaka) - trzeba dołączyć fotki i żądanie korekty wyceny. Można także zlecić sporządzenie niezależnego kosztorysu (najlepiej jednak po zastosowaniu drugiego wariantu, bo i tak występuje konieczność ustalenia rzeczywistego rozmiaru szkody). Do kosztorysu dołączamy wezwanie do zapłaty o odwołanie od wyceny ubezpieczyciela. Kolejna możliwość to odstawienie auta na naprawę w trybie rozliczenia bezgotówkowego (byle nie do warsztatu partnerskiego ubezpieczyciela) i wtedy to warsztat przejmuje przyjemność ucierania nosa ubezpieczycielowi.
Miłego dnia.



Nitomen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz maja 27, 2018 09:23
Auto: Volkswagen Golf

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: Nitomen » ndz mar 15, 2020 16:44

Odwołaj sie albo skorzystaj z firmy do walczenia o odszkodowania , mi wycenili na 2 tys , po odwołaniu dolozyli jeszcze 3...firma wziela 200 zl za swoja wycenę naprawy



AdamRa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 14:52

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: AdamRa » ndz mar 15, 2020 18:24

Dziękuję.
Dostawcy wymienieni są na drugim zdjęciu: Edpol, Elit, BHMD.
Dalszy ciąg kosztorysu:
ObrazekObrazek


Zderzak posiada inne zarysowania więc rozumiem, że współczynnik odchylenia jednak ma prawo być uwzględniony.



andrzej117golda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 11:27
Lokalizacja: RZ > RLU

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: andrzej117golda » pt mar 27, 2020 22:28

Witam forumowiczów, pytanko dot. prawidłowego rozliczenia kosztorysu (szkoda zgloszona z AC - TU Wiener). W wyniku bliskiego kontaktu z sarenką uszkodzeniu uległy następujące części :
Lampa lewa przód (prod. Valeo)
Blotnik przód (małe pęknięcie przy nadkolu+lekko wygięty)
Zderzak przód (mocowanie popękane na łączeniu z błotnikiem?
Grill
Przedni pas (rozprucie pod lewą lampą)
Wgniotka na masce
Szyba przednia (odprysk)

Szkoda likwidowana na zdjęcia, mimo zgloszonej przedniej szyby i wysłaniu zdjęć, brak takowej w wycenie.
Zanim napisze odwołanie od nieuwzględnienia szyby w wycenie szkody, chciałbym żeby ktoś z was zerknął na ten kosztorys. Czy ceny Rbh nie są zbyt niskie? No i kwestia części.. Czy można tutaj od czegoś się odwołać z tego kosztorysu? Czym podeprzec się podczas pisania odwołania od wyceny?
Pozdrawiam

ObrazekObrazekObrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob mar 28, 2020 11:35

Kolego, byłeś uprzejmy napisać, że szkodę likwidujesz z AC, ale nie wspomniałeś nawet jaką opcję polisy masz wykupioną (likwidacja szkody w trybie serwisowym i na częściach oryginalnych, czy też wariant kosztorysowy). To właśnie zapisy w umowie decydują o sposobie naprawy i Twoich możliwościach w egzekwowaniu prawa do rzetelnego odszkodowania. Gdyby taki kosztorys dotyczył szkody likwidowanej z OC sprawcy, to zastosowana w nim stawka jest żenująco niska (61 zł, nie stanowi nawet połowy normalnej stawki stosowanej w warsztatach naprawczych). Nie uwzględniono konieczności wymiany niektórych części (wzmocnienia zderzaka) i prac (elementy sąsiadujące z wymienionymi i lakierowanymi powinny być cieniowane /odnowa lakieru/). Zastosowano tanie zamienniki części, w dodatku z narzuconym odgórnie rabatem i 60% urealnieniem (bezprawna amortyzacja wartości części) na części oryginalne. Koszt materiału lakierniczego okrojono o 33 % (zastosowany współczynnik odchylenia 67%).



andrzej117golda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 11:27
Lokalizacja: RZ > RLU

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: andrzej117golda » ndz mar 29, 2020 00:18

Obrazek
Dzięki kolego za zainteresowanie tematem. Fakt, mój błąd, zapomniałem dodać że wariant kosztorysowy. Czyli jest jakaś szansa żeby się odwołać od wyceny w tym przypadku czy nie bardzo?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » ndz mar 29, 2020 12:13

Kolego, nie jestem jasnowidzem. Napisałem, że ten kosztorys zawiera masę błędów, celowo zaniżających wartość szkody. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela reguluje ustawa i zapisy kodeksu cywilnego, ale dotyczy to ubezpieczeń obowiązkowych. AC jest zaś ubezpieczeniem dobrowolnym, to właściciel (posiadacz) mienia zawiera z ubezpieczycielem umowę, której warunki są przedmiotem negocjacji. Dlatego też w dokumencie potwierdzającym zawarcie takiej umowy, a który byłeś uprzejmy wkleić w poprzedni post, znajduje się w prawym górnym rogu zapis "zgodnie z OWU". Przeczytaj zatem, jakie warunki ubezpieczenia podpisałeś z ubezpieczycielem, a być może znajdziesz tam informacje, czy ubezpieczyciel miał prawo do zastosowania kwestionowanych korekt (rabat, urealnienie, współczynnik odchylenia, stawka rbg). Podpowiem, że niektóre umowy zawierają klauzule abuzywne (niekorzystne i niedozwolone zapisy umowne). W takim przypadku cała umowa staje się nieważna i można (na drodze sądowej) wyegzekwować rzetelnie wyliczone odszkodowanie. Co do odwołania, to takie pismo zawsze warto wysłać, ale jeśli ma to odnieść jakiś skutek, to powinno zostać sporządzone przez profesjonalistę, który w uzasadnieniu wykaże ujawnione w wycenie ubezpieczyciela nieprawidłowości. Pomocne jest także sporządzenie skargi do Rzecznika finansowego. Najpierw jednak trzeba poznać stanowisko ubezpieczyciela w sprawie odwołania od wyceny szkody.
Miłego dnia.



andrzej117golda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 11:27
Lokalizacja: RZ > RLU

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: andrzej117golda » pn mar 30, 2020 18:16

Obrazek

Dzięki kolego hak64 za pomocną i wyczerpującą odpowiedź. Chyba znalazłem warunki umowy (OWU - na zdjęciu), poczytałem, ii... No tak jakby warunki się zgadzają, no ale wydaje mi się że dobrym pomysłem byłoby, tak jak mówiłeś, zasięgnąć porady, bo samemu nic nie zdziałam. Czy ktoś z forumowiczów może polecić jakąś firmę /człowieka który zajmuje się takimi sprawami i jest w tym dobry i oceni czy warto zachodu?



Piotr932
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw paź 29, 2015 20:48

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: Piotr932 » sob kwie 18, 2020 17:10

Witam. Pacjent Golf 4 1,9Tdi 110km 2000r, WVWZZZ1JZYB122146. Uszkodzenia jak na foto + chłodnica dostała na pewno. Ile mogę dostać?


ObrazekObrazekObrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob kwie 18, 2020 18:14

To jest szkoda całkowita. Koszt naprawy przekracza wartość auta przed szkodą.
"Ile mogę dostać?" Mandatu, czy punktów?
Jak będziesz uprzejmy napisać, że jest to szkoda likwidowana z OC sprawcy, a nie z własnego AC, to być może ktoś się pochyli nad Twoim problemem.



Piotr932
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw paź 29, 2015 20:48

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: Piotr932 » sob kwie 18, 2020 19:07

Szkoda oczywiście z oc sprawcy. O jakiej kwocie mogę myśleć?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob kwie 18, 2020 20:36

Przy szkodzie całkowitej odszkodowanie jest wypłacane w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy wartością auta przed szkodą i po niej. Nie sądzę więc aby ubezpieczyciel zaoferował więcej niż 2,5 tys zł. Resztę uzyskasz po sprzedaży wraku. Dodam, że masz prawo korzystać z samochodu zastępczego, od momentu zaistnienia szkody, do wypłaty odszkodowania (plus 1-2 dni na znalezienie innego auta).



Piotr932
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw paź 29, 2015 20:48

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: Piotr932 » pn kwie 20, 2020 11:18

Cześć. Aktualizacja.. Warta wyceniła wartość szkody na 4100zl. Myślę, że w porządku?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » pn kwie 20, 2020 16:05

Te 4100 zł to wartość auta przed szkodą, czy wysokość proponowanej kwoty odszkodowania?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości