Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
kw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1336
Rejestracja: pn maja 03, 2010 17:23
Lokalizacja: Wrocław
Auto: BMW 330i
Silnik: B48

Re: Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: kw » wt sie 19, 2014 13:52

m1chal_p pisze:Co mogę w związku z tym teraz zrobić? Podpisać umowę darowizny i spłacić zadłużenie podatkowe?
Jedno wyjście to nie robić nic. Wiele osób tak ma dla celów zniżek i jakoś nie słychać, żeby skarbówka ich ścigała. Za 5 lat się przedawni :pub:
PIT i darowizny to trochę nie moja działka bo jestem od vatu i citu. Jak chcesz mieć spokojną głowę to zawsze można spisać umowę darowizny. Nie musisz przecież darować połowy auta, wystarczy 1% wartości i już jest współwłaścicielką. Zapłaci od tego 1% podatek plus jakieś groszowe odsetki karne i po sprawie. Dobrze byłoby to skonsultować z kimś kto się zajmuje pitem.


Było: Polo 86c2f 1.0 LPG
Był: Golf 1.9 TDI ALH
Była: BMW E91 318d + chip
Jest: BMW F30 318d + chip, BMW G20 msport 258 ps

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6852
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: Piasek » wt sie 19, 2014 15:08

kw pisze:Za 5 lat się przedawni
albo za 4 lata się doszukają lub jakiś życzliwiec uprzejmie doniesie...


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
kw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1336
Rejestracja: pn maja 03, 2010 17:23
Lokalizacja: Wrocław
Auto: BMW 330i
Silnik: B48

Re: Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: kw » wt sie 19, 2014 16:27

Piasek pisze:
kw pisze:Za 5 lat się przedawni
albo za 4 lata się doszukają lub jakiś życzliwiec uprzejmie doniesie...
Żeby się doszukać musieliby mieć wejścia w wydziale komunikacji. Jak znam naszą informatyzację to by chyba z wiadrem dyskietek musieli przyjść. Ewentualnie przy sprzedaży mogą się dowiedzieć jak nowy właściciel przyjdzie opłacić PCC, ale to inna pani w innym okienku :bigok:

Jak się doszukają to też sprawa dla urzędu nie wygląda kolorowo. Bo po pierwsze nie ma czynności prawnej jaką jest darowizna tylko jej potwierdzenie w postaci wpisu do dowodu więc tu jest pierwszy słaby punkt. Drugi jest taki że żeby się przyczepili musi być podstawa opodatkowania żeby naliczyć podatek. W dowodzie jest tylko współwłaściciel bez określenia czy ma 1% czy 99% więc za bardzo nie ma od czego naliczyć tego podatku. Jak się znajdzie upierdliwy to oczywiście jest w stanie taką sprawę pociągnąć no ale od czego są doradcy podatkowi :jezor:


Było: Polo 86c2f 1.0 LPG
Był: Golf 1.9 TDI ALH
Była: BMW E91 318d + chip
Jest: BMW F30 318d + chip, BMW G20 msport 258 ps

Awatar użytkownika
kw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1336
Rejestracja: pn maja 03, 2010 17:23
Lokalizacja: Wrocław
Auto: BMW 330i
Silnik: B48

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: kw » śr sie 20, 2014 17:33

Akurat dzisiaj w firmie miałem sprawę związaną z darowizną auta :bigok: Nie ma strachu. Skarbówka nie przyjdzie
http://prawoprosto.pl/podatkowe/353-sn- ... ci-pojazdu" onclick="window.open(this.href);return false;


Było: Polo 86c2f 1.0 LPG
Był: Golf 1.9 TDI ALH
Była: BMW E91 318d + chip
Jest: BMW F30 318d + chip, BMW G20 msport 258 ps

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6852
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: Piasek » pt paź 31, 2014 16:09

Wczoraj robiłem PPT w kraju pojazdów sprowadzanych i miłe zaskoczenie bo obniżka cen była:
- samochód 100zł
- motocykl 70zł

Wydział komunikacji:
- samochód nadal bez zmian 500 + 256zł (to jest ku*wa złodziejstwo z tym je**nym recyklingiem)
- motocykl 170zł


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6852
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: Piasek » pn mar 02, 2015 16:01

Bo temat zamarł a tu małe zmiany.
Od 1 stycznia 2015r nie ma już Urzędów Skarbowych i VAT-25. Z papierami z Celnego, tłumaczeniami i pierwszym przeglądem technicznym idziemy od razu do Wydziału Komunikacji rejestrować pojazd.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
sidorboss
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 19, 2014 11:57
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: sidorboss » pn maja 18, 2015 20:44

Może się komuś przyda bo sam szukałem tego w necie i nic konkretnego nie znalazłem.

Otóż kupiłem Golfika w Niemczech bez dużego breifu tego w formacie A4. Mały miałem z pieczątką że jest wymeldowany oraz wziąłem przy granicy z U.K. Niemieckiego pismo że duży brief jest zgubiony i potwierdzają że jest wymeldowany. I tu problem. Opłaciłem akcyze , recykling , zrobiłem tłumaczenia itp itd i wale do UK.
Uwaga !!! - bez dużego briefu auto zarejestrujesz bez małego będzie duży problem. Ja nie miałem dużego ale mimo pisma z UK Niemieckiego nasi tego nie przyjmują. To nasz UK wysyła zapytanie do UK niemieckiego czy nie mają żadnego sprzeciwu do zarejestrowania auta w Polsce. Trwać to może od kilku dni to w moim przypadku 7 tygodni ale się udało. Potem przegląd , tablice , dowód i jest. Tak więc obalam mit że bez dużego briefu nie zarejestrujemy auta.


Transport Wrocław z IV w składzie.

XstixXstix
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt maja 22, 2015 14:04

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: XstixXstix » pt maja 22, 2015 14:15

Witam,

Zakupiłem auto w Grudniu 2014 roku od polskiej firmy co sprowadza auta z Francji.
Dostałem FV w której widnieją moje dane a dane sprzedającego to jakaś firma.
Pytanie brzmi czy dostane karę jeśli dopiero teraz w maju zarejestruje auto ?? miałem problemy finansowe i kupiłem auto bite i dopiero teraz mnie stac na zarejestrowanie go.



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6852
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: Piasek » pt maja 22, 2015 14:50

XstixXstix pisze:Pytanie brzmi czy dostane karę jeśli dopiero teraz w maju zarejestruje auto
oczywiście - nie dopełniłeś obowiązku uiszczenia w terminie opłaty akcyzowej (nie wspominając o tym że zrobili cię na miękko bo oni skasowali niezłe sianko tytułem prowizji a Twoje dane widnieją w papierach)... :panna:
Moja rada: przygotuj sobie dobry tekst na okoliczność zeznania w celnym że pojazd "3 dni temu sprowadziłeś do kraju" bo kupiłeś co prawda wcześniej ale nie miałeś jak przyprowadzić (byłeś drugim autem), potem nie było okazji jechać extra po niego i dopiero teraz nadarzyła się okazja darmowego transportu w tamtą i wróciłeś nim na kołach. Generalnie popracuj nad wszelkimi "bokami" tego tekstu czyli pytaniami z serii "proszę okazać się paragonami za paliwo, autostradę czy kibel" że wywaliłeś i takie tam... Poćwicz przed lustrem bo jak się zalejesz purpurą - już cię mają... I twardo w zaparte...

Na następny raz polecam kup sobie sporej wielkości gumowy młotek abyś wybił sobie (i znajomym) podobną transakcję z głowy nim dadzą komukolwiek kasę.

A następnym razem :los:`iu to się z papierami robi celny i masz go z głowy a remontować auto możesz i rok nawet. Sprawny pojazd potrzebny jest tylko i wyłącznie do pierwszego przeglądu technicznego. Urzędy wymagają tylko dokumentów i opłat w terminie.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

XstixXstix
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt maja 22, 2015 14:04

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: XstixXstix » pt maja 22, 2015 15:08

Kary jakie są ?



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6852
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: Piasek » pt maja 22, 2015 15:12

Za przekroczenie terminu 14 dni od daty przekroczenia granicy PL grozi grzywna do 2200 zł. Jej wysokość zależy od czasu zwłoki i statusu materialnego osoby, która sprowadziła pojazd. Najczęściej wahają się one w granicach 120-150 zł. Ale u ciebie to prawie pół roku...
Zatem trzymaj się wersji którą zaproponowałem albo wymyśl lepszą


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

radwan000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 21:32

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: radwan000 » ndz sie 23, 2015 21:51

Witam

Planuję zakup auta przez pośrednika ze Szwajcarii.
Interesują mnie dokumenty jakie powinienem otrzymać aby móc zarejestrować auto w PL i jaka jest obecnie procedura rejestracji?
Przeczytałem temat od początku i widzę ,że wszystko się zmienia w naszej biurokracji. Najgorsze ,że co urząd to innych paragrafów używają.
Auto po stłuczce - jeżdżące ,ale przeglądu nie przejdzie. bez naprawy.
Auto ma być z aukcji firmy ubezpieczeniowej więc źródło chyba pewniejsze niż komis..?
Pojemność poniżej 2.0 l i wyprodukowane poza EU jeśli to ma znaczenie.



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6852
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: Piasek » pn sie 24, 2015 09:52

Cła nie ma na mocy porozumienia, akcyza standardowa jak na pojazdy z UE tyle że VAT jeszcze dochodzi no i trochę więcej papierów w Celnym bo SAD`y itp dokumenty agencja celna musi przygotować. Tutaj możesz mieć problemy w celnym bo celnik może zakwestionować stan pojazdu (uszkodzony) i zakwalifikować go jako złom.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

radwan000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 21:32

Sprowadzamy auto z UE i spoza UE-informacje,dokumenty

Post autor: radwan000 » pt sie 28, 2015 10:58

Dzięki za odpowiedz.
Nie wiem od kąd zaczyna się kwalifikacja "złom" -nie chodzi tu o uszkodzenie ,że nie można rozpoznać marki pojazdu :-).
Kupiję auto dla siebie, wiec uszkodzenie typu: do wymiarny zderza blotnik, lampa i ewentualnie poduszki.

A jak z ubezpieczniem takiego auta? Gdziesz czytałem ,że powieniem go ubezpieczyć już pierwszego dnia w Polsce.
Nie da się tego zrobić z samochodem uszkodzonym- nie przejdzie przeglądu...?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości