Różnica w osiągach pomiędzy felgami 15'' a 17''

Problemy z doborem felg i opon do auta? Napisz o tym tutaj, także wszystko na temat opon i felg.

Moderatorzy: Stalu, VIP

mezowsky
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob gru 05, 2015 18:14
Lokalizacja: Poznań

Różnica w osiągach pomiędzy felgami 15'' a 17''

Post autor: mezowsky » ndz mar 05, 2017 13:24

Witam, planuję zakup nowych felg do mojego golfa IV 1.6 sr, obecnie mam felgi 15'' a chciałbym kupic 17'', czy ktoś doświadczył takiej zmiany i może mi powiedzieć jak to wygląda jeśli chodzi o spalanie? Czy dość mocno się zwiększyło? Kolejna sprawa to osiągi, słyszałem od mechanika że samochód może stracić na mocy, czy dość mocno? Obecnie max jedzie 180km/h, czy jakoś drastycznie spadnie ta maksymalna prędkość?



Awatar użytkownika
italiaviva
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn paź 15, 2012 18:25

Różnica w osiągach pomiędzy felgami 15'' a 17''

Post autor: italiaviva » wt sie 29, 2017 23:04

Witam, mysle ze na 17 pojedzie 170km/h



Awatar użytkownika
Białek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt mar 21, 2017 11:45

Różnica w osiągach pomiędzy felgami 15'' a 17''

Post autor: Białek » śr sie 30, 2017 08:11

W równaniu trzeba uwzględnić szerokość opony, co ma podstawowe znaczenie - większe niż średnica felgi. Te parametry się wiąże bo zmiana zwykle polega na przejściu z 185 na 225, albo więcej, ale jak masz szerokie gumy na 15 a planujesz 205 to różnica znikoma.



Awatar użytkownika
m_otrebski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 14, 2015 13:50
Lokalizacja: Warszawa

Różnica w osiągach pomiędzy felgami 15'' a 17''

Post autor: m_otrebski » czw sie 31, 2017 11:47

Pamiętaj, że przy zmianie średnicy felgi a co za tym idzie też koła licznik nie będzie wskazywał odpowiedniej prędkości. Przy większym kole na blacie pokaże Ci zawyżoną prędkość.

U mnie w GTI licznik wyskalowany pod 17", więc na 18" vs GPS pokazuje ~10% wyższą prędkość niż w rzeczywistości.



Awatar użytkownika
Białek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt mar 21, 2017 11:45

Re: Różnica w osiągach pomiędzy felgami 15'' a 17''

Post autor: Białek » czw sie 31, 2017 19:24

m_otrebski pisze:Pamiętaj, że przy zmianie średnicy felgi a co za tym idzie też koła licznik nie będzie wskazywał odpowiedniej prędkości. Przy większym kole na blacie pokaże Ci zawyżoną prędkość.

U mnie w GTI licznik wyskalowany pod 17", więc na 18" vs GPS pokazuje ~10% wyższą prędkość niż w rzeczywistości.
W golfie nie da się założyć kół o istotnie większej średnicy zewnętrznej - nie ma na to miejsca - za zmianą średnicy felgi idzie zmniejszenie profilu, tak, że różnica obwodu/promienia to 1-2%. Tak więc zmiana średnicy felgi nie musi (i nie powinna w osobówce) zmieniać średnicę koła.

Z mocy przepisów licznik przekłamuje, bo tolerancję ma tylko w jedną stronę - na fabrycznych oponach szybkościomierz pokazuje większą (lub równą) prędkość jak rzeczywista. Natomiast zamontowanie większych kół (większa średnica zewnętrzna) niweluje ten błąd (albo przegina w drugą stronę). Jak do terenówki założyłem koła 6cm wyższe od fabrycznych to skorygowałem błąd szybkościomierza.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Opony i felgi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości