Spalanie 1.6 SR 101KM

Instalacje gazowe w naszych Volkswagenach. Problemy z eksploatacją, wybór, modyfikacje.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Tukan12
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: sob mar 17, 2012 15:03
Lokalizacja: Żory

Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: Tukan12 » ndz lip 12, 2015 10:13

Wszystkiego dowiesz sie u gazownika jak zapnie komputer zobaczy mape i odczyty. Tak na pałe ciężko powiedzieć co jest nie tak, o jest zaniedbane i co nie było wymieniane. Raczej to kwestia regulacji.


Coś powoli sie dzieje ;) Tukan Customs.
SWAP 1.6 SR -> 2.3v5 AGZ
Zapraszam ! -> https://www.facebook.com/mk4bytukan

Revoltado
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt lip 10, 2015 19:34

Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: Revoltado » ndz lip 12, 2015 12:35

Zobaczyłem, że gaz na gwarancji to będzie za darmo chociaż regulacja. Napisze czy nastąpiła poprawa czy nie bo narazie to lepiej mi wyjdzie na benzynie jeździć



karacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 480
Rejestracja: pt sie 22, 2014 09:44

Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: karacz » pt lip 24, 2015 13:36

Panowie podepnę się, u mnie ten sam silnik. miałem błędy sondy, lambde wymieniłem i został jeden, który pojawia się tylko kiedy auto chodzi na gazie wiecie co to może być? zle wyregulowana instalacja?

Edit: akurat ja nie kasowałem i nie wiem dokładnie
Ostatnio zmieniony pt lip 24, 2015 14:29 przez karacz, łącznie zmieniany 1 raz.



Eyk88
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 756
Rejestracja: czw lip 25, 2013 23:35

Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: Eyk88 » pt lip 24, 2015 14:23

A może chociaż powiesz, co to za błąd?

Edit: no to fusy i szklana kula zostaje.



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: psilos1 » ndz sie 13, 2017 09:36

Temat już zapomniany...ale nadal aktualny
lovato smart, trasa 2200 km, średnie prędkości 100/130 km/h
Obrazek



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: psilos1 » czw sie 17, 2017 06:11

Wczorajsza trasa 364 km-70/30 autostrada/drogi lokalne,dwie osoby,klima troche bagażu.
Spalił niecałe 34 litry LPG...



misiorex
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt paź 29, 2013 20:51

Re: Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: misiorex » pn wrz 18, 2017 22:03

Spore to spalanie, mi pali 12 l w krakowskich korkach, a na trasie 8-8,5 l...
Tylko że nie 1.6 SR tylko 1.8 20V.... :bigok:



Bohnooze
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: ndz wrz 19, 2010 02:29
Auto: Seat Leon 1.6
Silnik: AKL

Re: Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: Bohnooze » ndz maja 13, 2018 23:53

Podpinam się pod temat Leon 1.6 AKL AC Qbox wtryski jak były nowe gazownik musiał oddać je na gwarancji bo miałem problem z popuszczaniem gazu na mrozie obecne są po regeneracji inne wtryski od AC W-01 chyba.

Dam dzięki za ładny opis jak kalibrować na stronie 8 (nie omieszkam wypróbować) Pozdrawiam.

Tworzę od 3 dni z kablem i problemem jest, auto na benzynie ma mułowate mapy. Notoryczny problem to pedał w podłogę i muł, normą dla mojego auta było też jakby duszenie się pod górę dodanie gazu było nawet bez reakcji. Na wykresach wygląda to tak, że idzie maks w prawo przekracza zakres mapy i tam zostaje. Dodatkowo widzę, że w ustawieniach instalacji nie mam wpisanej lambdy wyświetla się tylko napięcie ładowania. Nie wiem czy dobre miałem ciśnienie (zmniejszyłem je do 1,2 było kręciło się około 1,5 na jałowych). Nie wiem też czy poprawić nie trzeba czasów dla różnych długości przewodów od wtrysków 2 zewnętrzne są o 2-3 cm dłuższe od dwóch środkowych (ma to wpływ? potrzeba korekcji?)

Co do tego problemu z jazdą na benzynie sprężanie jest (niestety na zimnym sprawdzałem) po 12-13 bar może wtryski benzynowe zapchane albo do kitu leją, a może CPP.

Od 3 dni tworzę eksperymentalnie coś podobnego ale odbiegającego od benzynowej mapy jednocześnie włączam VAG-COM i oglądam wykres lambdy. Na jałowych jest ok faluje może przywiesza gdy fala jest na górze, przykład na włączonej klimie, włączonych światłach i odbiornikach. Tu delikatnie manipulowałem żółty mnożnik aby wartość falowania lambdy nie przewyższała 1 V.

Problemy jakie są i staram się zmagać to
muł przy dużym obciążeniu ruszanie na 1 biegu, przydusza się spadają obroty. Nawet udało mi się to eksperymentalnie ustawić jednak nie tak jak powinno być. To co ustawiłem to auto na delikatne naciśniecie gazu szybko wzrastało przy puszczeniu sprzęgła miało wyższe obroty więc łatwiej ruszało zamiast od jałowych obrotów ruszać lżej mieć więcej mocy.
Udało mi się poprawić moc stała jazda pod górkę i nie dusi się na 2 czy 4 biegu przy 60 km/h pod różne górki które miałem.

Nie dam na razie obrazka map bo komp niedostępny. Opiszę: żółta linia od lewej jest płaska na około 1,2 i biegnie do około punku obrotów jałowych z klimą, daje to falowanie lambdy poprawne od 0,3-0,9 (czy to poprawne? fala nie jest do końca falą ma zawieszki i trudno jest mi trafić w punkt aby było bez zawieszek). Idąc dalej żółta linia po punkcie obrotów jałowych gwałtowniej opada (nie spadając poniżej mnożnika 1) by do końca prawie prosta opadać nie przekracza mnożnika 1.
Na mapie punktów wklepałem wartości +1 2 3 do 7 maks (starałem się stworzyć płynne rosnące pole), górki zaczynają się na prawo i w górę od punktu pracy jałowej i są tylko na środku.

Tam gdzie obserwowałem przy mułowatości, że przeskakuje punkt tam zwiększyłem wartości na mapie.

Do tej lambdy mam przy przyśpieszaniu tak, że lambda przekracza wartość 1 V, gdy mapa była bardzo zła to falowały jałowe, przekraczało zbyt długo wartość lambdy i był błąd poziomu lambdy obecnie udało mi się to mniej więcej zredukować również przy wyższych obrotach (odpowiedź do
karacz pisze:
pt lip 24, 2015 13:36
Panowie podepnę się, u mnie ten sam silnik. miałem błędy sondy, lambde wymieniłem i został jeden, który pojawia się tylko kiedy auto chodzi na gazie wiecie co to może być? zle wyregulowana instalacja?

Edit: akurat ja nie kasowałem i nie wiem dokładnie
karacz tak to pewnie błąd przekroczenia wartości maks napięcia lambdy czyli niepoprawne dawki na gazie właśnie.

przekroczenie zakresu lambdy to jest ten punkt w którym właśnie jest opóźnienie i zmułka u mnie przy niskich obrotach i obciążeniu.

Po regulacjach odgłos silnika nieco się poprawił auto chodzi jakby gładziej bardziej miękko.

Mówią, że 1.6 SR wspaniały silnik do gazu, a od początku gazownik nie umie mi go ustawić (coś nie tak z pracą benzynową jeszcze nie zorientowałem co, podmienię wtryski z innego VAGa).

Wyślę obecną mapę gazu w najbliższym czasie. Postaram się też nastroić według instrukcji od Dam.



Bohnooze
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: ndz wrz 19, 2010 02:29
Auto: Seat Leon 1.6
Silnik: AKL

Re: Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: Bohnooze » wt maja 15, 2018 02:44

Parametry nie całe bo jedna strona umknęła mi
i mapy niedokończone
Obrazek



Bohnooze
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: ndz wrz 19, 2010 02:29
Auto: Seat Leon 1.6
Silnik: AKL

Re: Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: Bohnooze » pt maja 18, 2018 19:31

dzięki Dam za poradę jak regulować. Nalałem czyściciela do wtrysków i spróbowałem. I faktycznie ustawiło się nieco lepiej niż miałem. Jednak nie mogę trafić z pełnym pokryciem linii zielonej i niebieskiej i z mocą. Linia zielona przestawia się sama w zależności od warunków. No i dalej nie chodzi zielony punkt po linii tylko nieco obok. Przy jałowych chodzi obok na lewo przy dużym obciążeniu wysoko i po prawej od linii.



noroslaw
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 10, 2018 07:23
Auto: Volkswagen Golf

Re: Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: noroslaw » sob lut 16, 2019 13:58

Jak na trase to byłem bardzo zadowolony z golfa 1.6 sr, bo palil około 8 litrów lpg przy prędkości do 120 km/h. Sytuacja trochę gorsza jak zamieszkałem w mieście i tu juz tak kolorowo nie było, bo średnie spalanie bez! klimatyzacji to 13 litrów zawsze normalnie jeżdząc...z klima to pewnie 14 lub więcej, plus oczywiscie 3 razy wiecej benzyny na rozgrzewanie się samochodu przy jeździe na krótkie odcinki. Czy to norma i też tak u was wygląda?



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: luckyboy » sob lut 16, 2019 18:07

Ja mam 1.4 i miesiąc w miesiąc w mieście spala 9.8-10.2 czyli 8.5 z komputera.

Na autostradzie 120km/h wychodzi mi 9l LPG, na drogach krajowych 8-9 LPG jadąc do 100km/h. Na pokładzie ja, żona, dziecko i pełen bagażnik.



Bohnooze
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: ndz wrz 19, 2010 02:29
Auto: Seat Leon 1.6
Silnik: AKL

Re: Spalanie 1.6 SR 101KM

Post autor: Bohnooze » ndz lut 23, 2020 03:15

Sprawdzcie u siebie czy ciśnienie parownika i średnice dyszek są poprawne oraz czy podciśnienie parownika macie za przepustnicą (ja miałem wpiete pod jeden kanał). Pogmerałem troche w mapach i cisnieniach. Wynik bardzo zadowalajacy, zimowe 9,4 L/100km letni z klimą 10,6 L/100km miasto. Ciśnienie niepoprawne miałem 1,5 bar i zalewanie w kółko, po 1,2 Bar podobnie. Ciśnienie dobierać trzeba około 1 bara (pod tą wartość dobierane są średnice dyszek). ja wręcz wstawiłem na 0,90 i 0,95 Bar (aby nie bylo zalewania na jałowych - ale i tak ono jest bo te wtryski tak mają - nie są specjalnie szybkie co też na pewno ma wpływ na spalanie gaz leje sie kiedy nie trzeba i wlewa sie go za dużo). sa spore dyszki 2,4 mm, trzeba by je zalutować pod 2,2mm ale brak mi precyzji i tak jakos działa. Już widze problem z parownikiem ktory o ile nie ma ciepło trzyma ciśnienie, jak przejedzie duzo i rozgrzeje zaczyna szaleć ciśnienie na 1,3 1,7 i zawiesza na tym, podobnie jak przy zimnym parowniku - chyba parownik po 50tyś km do regeneracji albo używany dostałem od gaziarza (stąd manipulacja podciśnienie pod jeden cylinder).

Moja instalacja byla wykonana z błędem. Gaziarz ustawiał na odwal na postoju, a jak doszło do jazdy to za krótko no i niepoprawne podcisnienie i wartosc ciśnienia sporo pogarszało więc niewiele dało się ustawić. lambdę wpiąłem do centralki QBOX (bardzo przydatne przy obserwacji dawki) wężyk podciśnienia przeprowadziłem za przepustnicę (to i zmniejszenie ciśnienia bardzo wiele zmieniło w elastycznosci od dołu). Prawie wyelyminowałem błedy lambdy Lower limit czy High Limit. Taka mała uwaga na wskazaniu spalania chwilowego można zweryfikowac czy jest źle z dawką. Jeżeli dodanie gazu pokazuje 35L spalania to jest tochę nie tak na tych moich wtryskach wynik to od 15 L do 25 L jak były żłe ustawienia to 35 czy 45 (mowa o wartosciach chwilowych). Zaś przy równej jeździe 60 na 4 biegu chwilowe to 4,6 czy 5,5. Mowa o Leonie z 1.6 SR



ODPOWIEDZ

Wróć do „LPG-dotyczy tylko inst.lpg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości