[Diesel] Odma od wewnątrz - silnik AHF

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

rafalrafal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 09:39
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: AHF

[Diesel] Odma od wewnątrz - silnik AHF

Post autor: rafalrafal » wt wrz 24, 2019 22:29

Witajcie.
Mam auto z silnikiem 1.9 TDI AHF. W tym silniku jest zawór odmy jest umiejscowiony na górze pokrywy zaworów i ma kształt grzybka.
Zawsze zastanawiało mnie co tam siedzi. Czytając różne fora nikt dokładnie nie wiedział jak to działa.
Da się wyczytać, że to jest zawór odmy, jednak zaciekawiło mnie dlaczego jak dmuchnę w jeden koniec lub drugi to powietrze przechodzi bez problemu.
Rozebrałem go i okazało się, że w środku jest membrana na sprężynie.
No i nie do końca mogę sobie wyobrazić jak to dokładnie działa, ponieważ wygląda to tak, że on nigdy nie jest zamknięty.

Ja to rozumiałem tak, że jeśli będzie za duże ciśnienie pod pokrywą silnika to zawór reguluje to ciśnienie. Jednak z tego wynika, że opary cały czas są zasysane do turbo.

Czy ktoś się zastanawiał jak można to udoskonalić? Nie chodzi mi o Catch Tanki. Ale może jakaś wersja silnika ma swoją odmę, która jednak separuje?
DSC_0601.JPG
DSC_0605.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[Diesel] Re: Odma od wewnątrz - silnik AHF

Post autor: Michał_1977 » pt wrz 27, 2019 07:53

Odma nie może być zaworem jednokierunkowym, jeśli o to Ci chodzi.
Fala uderzeniowa powietrza w komorze korbowej, wywołana ruchem tłoków góra-dół powoduje, że powietrze przez odpowietrzenie i odmę zasuwa zarówno w jednym jak i w drugim kierunku. Zadaniem owej odmy jest odseparowanie oleju od powietrza. Warunkiem poprawnej pracy jest czystość w tej odmie, cała i miękka membrana.
Wyczyść, posklejaj i zamontuj. Jak silnik zdrowy i nie ma dużych przedmuchów, to ona jeszcze podziała.


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

rafalrafal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 09:39
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: AHF

[Diesel] Re: Odma od wewnątrz - silnik AHF

Post autor: rafalrafal » pt wrz 27, 2019 08:23

Właśnie chodzi o to, że zawór odmy kupiłem nowy i mogłem sobie pozwolić na rozebrane starego. Jednak moim zdaniem taka konstrukcja nie zapewnia skutecznego odseparowania (oddzielenia) drobinek oleju które znajdują się w wydmuchiwanym powietrzu.

Czy silnik zdrowy? Na razie nie jestem w stanie tego powiedzieć. Jeszcze nie sprawdzałem ciśnienia na cylindrach.

Spróbuję zrobić mały eksperyment. Jak go zrobię to podzielę się informacjami na tym forum.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[Diesel] Re: Odma od wewnątrz - silnik AHF

Post autor: Michał_1977 » pt wrz 27, 2019 21:40

rafalrafal pisze:
pt wrz 27, 2019 08:23
moim zdaniem taka konstrukcja nie zapewnia skutecznego odseparowania (oddzielenia) drobinek oleju które znajdują się w wydmuchiwanym powietrzu
Owszem, ale tak to już jest i to nie tylko w VAG. Francuz, Japoniec też ma odmę taką, że olejem pluje w dolot po jakimś czasie.
Możesz użyć szukajki na dole strony i poszukać tematów o zastosowaniu "oil cath tank" :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości