DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: ajm115km » śr mar 26, 2014 12:49

Witam mam pytanie w jaki sposób dobrać wysokość uszczelki po wysokości wystawania tłoku ponad blok silnika, chodzi o silnik vw golf 4 AJM 115km, będe wymieniał tłok i pewnie nie założe uszczelki takiej jak była. Słyszałem coś o ilości "karbów" tylko jak ma się to w odniesieniu do tego wystawania.1 karb ile, 2 ile, 3 ile? W serwisie nie udzielono mi takiej odpowiedzi mówiąc że nie powiedzą- tylko po co robić z tego taki sekret. Dziekuję



coval
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 17:43
Lokalizacja: Zielona Góra

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: coval » śr mar 26, 2014 13:30

0,91 - 1,00mm -> 1 otwór
1,01 - 1,10mm -> 2 otwory
1,11 - 1,20mm -> 3 otwory
oczywiscie pomiar każdego tłoka w GZP i dobór do tego najwiecej wystajacego



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: Detektor » śr mar 26, 2014 20:30

ajm115km pisze:będe wymieniał tłok i pewnie nie założe uszczelki takiej jak była
jak to będziesz wymieniał tłok ? kolego tłoki wymienia się całymi setami a nie pojedyncze, chcesz sobie narobić
niepotrzebnej roboty ? przecież ten tłok nie będzie ci już pasował do twojego starego zestawu a co za tym idzie
możesz mieć problem z doborem uszczelki pod głowicę.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

Wystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: ajm115km » śr mar 26, 2014 21:39

Tłok jest używany z takiego samego samochodu tego samego rocznika. Co znaczy nie bedzie pasował setami? O jakich kłopotach kolega mówi np? Dziękuje za sugestie. Jedyne co zrobie to napewno go zważe czy ma taka sama wagę co ten wyjęty.Tłok z tego samego cylindra wyjty co i ten uszkodzony. detektor podpowiadaj mi tu prędziutko o co kaman.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14092
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: Michał_1977 » śr mar 26, 2014 22:32

ajm115km pisze:o co kaman
O to chodzi,że tłoki są ważone przy kompletowaniu.Odchyłka w wadze tłoka może sprawić że silnik będzie pracował kulawo lub nawet w skrajnym przypadku doprowadzić do urwania się korbowodu.
Podobnie jest przy wymianie korbowodów.Ja zmieniam tylko kompletami.Nie odważyłbym się zmienić np. 1szt. :chytry:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: ajm115km » śr mar 26, 2014 22:38

Może tak dlaczego się tak zdecydowałem kolega posiada mercedesa busa miał podobna awarie wymieił jeden tłok i jeździ. Robi co weekend trasy po 2000 kilometrow na wlochy i nie dzieje się mu nic, nie zrobił by tego doraźnie by stanąć w alpach. Zważe tłok przed założeniem i porównam z wagą starego, różnica gramów robi tu znaczenie? Tłok z identycznego motora identyczny rocznik te same oznaczenia co może być nie halo z wagą?

Wagi są następujace stary tłok uszkodzony 1434,7g tłok który przyszedł 1411,2g. Wagi w gramach tłoka plus korby z piętkom i śrubami w nowym tłoku nie było panewek (kurde zapomniałem o tym by i tak zważyć) z tego może wynikać ze panewki waża 23.5 grama. Nadal jakieś sugestie? Sądzę że wagi są takie same obu tłoków- w obecnej chwili nie mam jak zważyć panewek bo nie mam już tej wagi.



ajm115km
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:48

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: ajm115km » czw mar 27, 2014 19:36

Panweki ważą 24 gramy.



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: Detektor » czw mar 27, 2014 21:23

Widzę, że już kolega Michał_1977, zdążył Ci już z grubsza wyjaśnić.
ajm115km pisze: różnica gramów robi tu znaczenie?
I to bardzo duże ,to właśnie ta różnica gramów może powodować złą pracę silnika. Pamiętaj kolego ,że jeździsz dieslem
więc tu musi być wszystko zgrane perfekcyjnie. No i jeszcze pozostaje kwestia doboru uszczelki w twoim przypadku.
Więc jeżeli okaże się ,że nie daj Boże twój nowy tłok z korbą nie będą pasowały bo będzie bardziej odstawał wysokością
od reszty zestawu to nawet nie skręcaj czapki do bloku silnika bo narobisz sobie poważnych problemów.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

roman58
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 907
Rejestracja: pn sty 05, 2009 22:34
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: roman58 » czw mar 27, 2014 21:59

Zakładaj tłoka i się nie martw,tłoki silnika są takie same tylko bloki silnika są opuszczane i jest taka różnica.Koła dwu masowe jak są wyrąbane mają nie taką wibracje i się silniki nie rozlatują.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14092
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: Michał_1977 » ndz mar 30, 2014 08:26

roman58 pisze:Koła dwu masowe jak są wyrąbane mają nie taką wibracje i się silniki nie rozlatują.
Tylko zauważ,że jak koło dwumasowe ma luz i gibie się raz w lewo,raz w prawo,to szarpie i tym samym "wyhamowuje" cały wał z wszystkimi korbami i tłokami,a nie że kolega założy tłok o innej wadze,który będzie działał jak przeciwwaga dla pozostałych.


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

roman58
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 907
Rejestracja: pn sty 05, 2009 22:34
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: roman58 » ndz mar 30, 2014 09:34

Czy widziałeś oznaczenie na tłoku według selekcji wagowej? w dzisiejszych czasach tłoki robią automaty włącznie z hartowaniem i grafitowaniem płaszcza tłoka,jest tylko ingerencja ludzi w ustawieniu automatów.Jakaś granica tolerancji jest.



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: Detektor » ndz mar 30, 2014 10:29

roman58 pisze:Koła dwu masowe jak są wyrąbane mają nie taką wibracje i się silniki nie rozlatują.
według mnie porównanie nie do końca trafione bo dwumasa jest elementem przeniesienia napędu a tłok jest elementem
który jednak bierze bezpośredni udział w pracy silnika i on też za tą pracę odpowiada.
Nie twierdzę ,że to działać nie będzie bo na pewno będzie. Pytanie tylko jak i na jak długo. To może być loteria.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9202
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: wesol » ndz mar 30, 2014 10:48

michal ma 100% racji. waga jest bardzo wazna. Tloki musza byc tej samej wagi poza tym tez ich wystawanie musi byc jednakowe. Robilem to pare razy w zyciu. bedzie telepalo silnikiem i co pare meichów trzeb bedzie wymieniac poduszki silnika jak zle dobierzesz wage tloka. Na tlokach masz oznaczenie wybite literkowe co nam ulatwia spasowanie go z reszta ale i tak dosc czesto majac wszystkie tloki wytargane wazy sie je na wadze by ewentualnie dowazyc je.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

roman58
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 907
Rejestracja: pn sty 05, 2009 22:34
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: DWystawanie tłoków a dobór uszczelki pod głowice.

Post autor: roman58 » ndz mar 30, 2014 18:10

wesol pisze:michal ma 100% racji. waga jest bardzo wazna. Tloki musza byc tej samej wagi poza tym tez ich wystawanie musi byc jednakowe. Robilem to pare razy w zyciu. bedzie telepalo silnikiem i co pare meichów trzeb bedzie wymieniac poduszki silnika jak zle dobierzesz wage tloka. Na tlokach masz oznaczenie wybite literkowe co nam ulatwia spasowanie go z reszta ale i tak dosc czesto majac wszystkie tloki wytargane wazy sie je na wadze by ewentualnie dowazyc je.
Ja na tym forum już byle co czytałem,nawet że głowicy w dieslu się nie szlifuje bo się ciśnienie zmieni i trzeba założyć grubszą uszczelkę.Jeszcze jak byś napisał jak to je dowarzasz była by to wiadomość dla potomnych.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości