Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zawór N75

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
GoF
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: śr paź 10, 2007 11:22
Lokalizacja: Kraków

Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zawór N75

Post autor: GoF » pt wrz 16, 2011 13:55

Witam,

Mam bardzo dziwny problem, nawet nie wiem jak go dokładnie opisać. Sprowadza się do głośnego wycia/buczenia z okolicy silnika, dźwięk jak by buczał transformator. Słychać go tylko po zgaszeniu silnika przez jakieś 3-4s i to też nie zawsze, po ponownym odpaleniu i zgaszeniu już jest ok.

Gasząc silnik i natychmiast sprawdzając miejsce wydobywania się dźwięku okazało się, że prawdopodobnie odpowiedzialne są za to zaworki N75 i N18 bo łapiąc je ręką czuć że mocno wibrują.
Pytanie co może powodować takie zachowanie? Problemy z podciśnieniem czy może sterowanie elektroniką zaworka? Postaram się jeszcze odkręcić te zaworki od uchwytów, żeby się upewnić, że coś innego nie wprowadza ich w takie drgania. Tylko ciężko to przetestować bo nie zawsze się tak dzieje a już prawie nigdy gdy zapalam i gaszę silnik raz za razem.
Ostatnio zmieniony pt wrz 16, 2011 23:17 przez GoF, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zaworki N75 i N18

Post autor: damcio151 » pt wrz 16, 2011 14:20

raczej n239 jeśli to się dzieje po zgaszeniu silnika .. a drgania mogą się nieść wężykami , są w końcu spięte jeden przy drugim



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9202
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zaworki N75 i N18

Post autor: wesol » pt wrz 16, 2011 18:59

tak od klapy gaszacej ten elektrozaworek potrafi tak wibrować.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
GoF
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: śr paź 10, 2007 11:22
Lokalizacja: Kraków

Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zaworki N75 i N18

Post autor: GoF » pt wrz 16, 2011 23:13

Dzięki za info, okazało się jednak, że poza niedziałającą klapą gaszącą, wibruje i hałasuje tylko zaworek N75 i to ciekawe że nawet przy odłączonym zasilaniu więc gdzieś jest chyba problem z podciśnieniem albo gruchą turbiny. Podłączałem stary (nie wiem czy do końca sprawny) zawór N75 i tak samo wibrował więc już nie wiem co jest tego przyczyną.

Drugi problem co się pojawił to niedziałająca klapa gasząca. Sprawdzałem gruszkę i działa bardzo dobrze (klapa się zamyka). Sam zaworek sprawdzałem miernikiem na stykach i podaje ok 35 Ohm czyli raczej ok, podłączając go pod zasilacz 12V zaworek się przełącza (na zasilaniu się otwiera). Podciśnienie jest na wężykach i raczej nigdzie nie ucieka bo odłączając wężyk słychać jak zaciąga powietrze.
Problemem jest chyba zasilanie zaworu i tutaj nie mogę sobie z tym dalej poradzić. Mierząc miernikiem to po włączeniu zapłonu w kostce jest jakieś 8-10V a po odpaleniu autka 10-13V (chyba tak sprawdza obecność zaworka) z tym że gasząc silnik od razu spada do 0 więc coś jest nie tak. Podłączałem żarówkę 10W (nie wiem czy nie za mocna ale tylko taka była pod ręką) to niestety nie zaświeciła ani przy pracy silnika ani po zgaszeniu. Natomiast kable w kostce chyba łączą bo jest przejście do masy z obu pinów (na jednym kilkadziesiąt Ohm a na drugim coś koło 170K Ohm więc raczej kable nie wiszą w powietrzu).

Czy ktoś ma pomysł co jeszcze można sprawdzić? Ewentualnie czy ktoś może zna dobrego mechanika/elektryka w okolicach Krakowa bo sam sobie z tym już chyba nie poradzę.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9202
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zawór N75

Post autor: wesol » sob wrz 17, 2011 08:19

pwenie przerwany kabelek zaraz niedaleko wtyczki ktora odpinales od teg elektrozaworka. Standard w TDI ktory tez znajedziesz na forum. Sciagnij peszel tu od strony tej wtyczki i szukaj przerwania. JAk nie to sprawdz przejscie pd tej wtyczki do wtyczki do ECM.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
GoF
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: śr paź 10, 2007 11:22
Lokalizacja: Kraków

Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zawór N75

Post autor: GoF » pn wrz 19, 2011 11:52

Sprawdzę wtyczkę od N239, czy jest przejście do tej większej wtyczki, natomiast nie mam pojęcia gdzie dalej idą te kable i gdzie szukać przerwania. Pewnie do ECU ale bez fotek czy schematu to ciężko będzie mi coś tam odnaleźć (bo nawet nie wiem gdzie on jest :panna: ). Tylko jak sprawdzałem wcześniej to te kable raczej nie wiszą w powietrzu, chyba że poprzedni właściciel coś namieszał w elektryce
----- edycja-------

Ok jestem po większym grzebaniu i teraz zrobiło się hardcorowo bo już totalnie zgłupiałem.
Odnośnie buczenia to czasem wibruje N75 a czasem jest ok, nie wiem od czego to zależy.

Natomiast problem niedziałającej klapy gaszącej już totalnie mnie rozwalił. Na chodzącym silniku podałem zasilanie na N239 to klapa się zamknęła i silnik mięciutko zgasł (nawet nie wiedziałem ze tak potrafi fajnie się zatrzymywać). Podłączyłem kompa i odpaliłem w VAG-COM "output test" gdzie testuje przekaźniki, zaworki i coś w tym stylu.

Silnik pracował, włączyłem test N239 i... silnik zgasł bo klapa bez problemu zadziałała a później jeszcze parę razy się otwierała i zamykała (choć już było mniejsze podciśnienie i nie do końca się zamykała). Wynika z tego że cały układ jest dobry i sygnał z ECU powoduje poprawne działanie klapy.

Więc co do ****** się dzieje że test przechodzi poprawnie a przy gaszeniu auta z kluczyka nie działa? Mam jeszcze podejrzenie, że może być to spowodowane przez dodatkowe zabezpieczenie w autku (coś ala odcięcie zapłonu) ale to już muszę pogadać z elektrykiem który to zakładał.



Awatar użytkownika
checin
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 563
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 16:08
Lokalizacja: Lubsko/Zielona Góra
Auto: Golf IV
Silnik: ALH

Re: Głośne buczenie przy gaszeniu silnika - zawór N75

Post autor: checin » sob lip 01, 2017 20:36

Witam, mam ten sam problem z buczeniem n75. A mianowicie dzisiaj rozebralem cały zaworek, dodokładnie go czyszczac i wymieniając membrane (stara byla peknieta) plus taki że auto odzyskalo moc, lecz pojawiło się buczenie zaworu n75

@up
Odczepilem całkowicie n239 i zaslepilem przewody, N75 dslej przez kilka sekund buczy po zgaszeniu

Po zamianie n18 z n75 zaworek n75 buczy cały czas po odpaleniu natomiast po zgaszeniu sekunda jakby ucieklo cisnienie i cisza


Kupie:
- komplet spryskiwaczy lamp pod xenon
- dokładkę przednią i progi 25th

Sprzedam:
- Carbonowe dekory: listewki pionowe, panel klimatyzacji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 49 gości