podgrzewacz płynu chłodniczego.

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: wesol » ndz lis 03, 2013 17:44

to mi cos raczej nie pasuje bo po pierwszym palowaniu juz bys mial wylaczony ten podgrzewacz. Wystarczy dobrze ze tryz razy przegonic autko i turbo bedzie na tyle juz cieple ze bedzie oddawac temerature na strone zimna suszary i dalej w dolot.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
takos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: sob mar 14, 2009 16:20
Lokalizacja: Stegna

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: takos » ndz lis 03, 2013 20:55

Zastanow sie zanim cos napiszesz, ale poczytaj troche na ten temat.
Po 1 temperature sprawdza przed odpaleniem lub w momencie odpalenia (nie wiem dokladnie) wiec co ma do tego turbo?
Po 2 powietrze zasysane przez silnik jest zimne


(\X/)

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5932
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: grg474 » ndz lis 03, 2013 21:39

Warunki konieczne do załączenia to;
- sprawny alternator i jego obciążenie<50%
- silnik pracuje od 10s
- obroty>903,
- temp. w dolocie (G72) przy uruchamianiu<5st.
- temp. płynu poniżej 80 dla grzałki Z35 a poniżej 55 dla np silnika ASV
- sprawny G62 i G72
- napięcie aku>11V.
czyli temp zasysanego powietrza i temp płynu mają tu znaczenie


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
takos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: sob mar 14, 2009 16:20
Lokalizacja: Stegna

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: takos » ndz lis 03, 2013 22:08

Ponieważ temat tego podgrzewacza mnie cały czas męczy postanowiłem zrobić kolejny mały krok. Zainstalowałem sobie demo programu winols (program do edycji map silnika) i wgrałem oryginalną mapę silnika ASV (sterownik 038906012FK 0281010683 360530). Trochę mi zeszło zanim zrozumiałęm jak ten program działa, ale w końcu znalazłem interesujący kawałek wsadu (początek mapy od 77A7C, dane dla osi X od 77A68)

Obrazek
Wydaję mi się, że jest to mapa która mówi jak ma się włączać podgrzewacz. Liczba nad kreską to temp powietrza z dolotu (którą ECU bada przy rozruchu), liczba pod kreską mówi do jakiej temp grzać płyn. Czyli jeśli mamy -20 to ECU będzie grzać do 80C, jeśli mamy -5 to tylko do 52. Powyżej 0 podgrzewacz nie działa wcale. Temperatury pośrednie pewnie ECU wylicza odpowiednio przeskalowując. Potwierdzałoby się to z moimi obserwacjami z mojego posta z dnia 8 grudnia kiedy napisałem że ECU wyłączył dogrzewacz przy 52C gdy temp w dolocie w momencie rozruchu byłą -2C.

Olszu ma silnik ASZ i podejrzewam że tam jest inna mapa, dlatego grzało do 80 przy temp dolotu -8. W ASV byłoby to zaledwie około 55C.
Teraz trzeba by tylko podmienić mapę w ECU, ja niestety nie mam odpowiedniego oprogramowania i kabla aby samemu wgrać wsad aby moje obserwacje potwierdzić w praktyce.


(\X/)

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: wesol » ndz lis 03, 2013 22:13

takos pisze:Zastanow sie zanim cos napiszesz, ale poczytaj troche na ten temat.
Po 1 temperature sprawdza przed odpaleniem lub w momencie odpalenia (nie wiem dokladnie) wiec co ma do tego turbo?
Po 2 powietrze zasysane przez silnik jest zimne
Nie zaglebialem sie nigdy jak to dokladnie jest sterowane ale skoro napisales ze:
takos pisze:Podgrzewacz jest zalaczany na podstawie temperatury powietrza w kolektorze ssacym.
to wywnioskowalem ze jak na kolektorze dolotowym to zapewne chodzi o czujnik temperatury ktory jest zintegrowany z MAP sensorem. Niekiedy montowany na kolektor niekiedy na IC niekiedy na rure plastikowa badz aluminiowa stanowiaca część dolotu. zazwyczja w 1.9 tdi ten czujnik map jest za turbina a przed kolektorem dolotowym wiec skoro piszesz mi ze na podstawie temperatury powietrza w kolektorze to jak ma nie miec wplyw praca turbiny skoro wlasnie po to jest IC ktory studzi powietrze bo ona nagrzewa je.
greg w zasadzie wyjasnil jak to jest i z tj jego wypowiedzi wnioskuje ze chodzi tu o jakis osobny czujnik temp na dolocie kolo filtra powietrza czyli przed turbo albo o przeplywke w ktorej tez dosc czesto jest czujnik temp.

Mam ten bzdetny podgrzewacz w golfie ale powiem szczerze ze raczje nosze sie z jego odlaczeniem. To jest marny pomysl to dogrzewanie silnika z pradu o napieciu 12 volt.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
takos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: sob mar 14, 2009 16:20
Lokalizacja: Stegna

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: takos » ndz lis 03, 2013 22:18

Obrazek
chodzi o numerek 12, badz co badz, ECU czyta wartosc tylko przy odpaleniu, wiec ani cisnienie ani temp turbo nie wplywa w zaden sposob na prace podgrzewaca


(\X/)

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: wesol » pn lis 04, 2013 07:16

tak 12 to MAP sensor. Owszem nie wplywajak odpalasz silnik zimny jeszcze ale nie zrozony. Jesli bys zgasil autko na chwile po jezdzie to juz wtedy raczej ten podgrzewacz nie zaskoczy. Powietrze w dolocie powinno wtedy byc juz cieplejsze.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Antonioo
VW Baron
VW Baron
Posty: 3138
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 20:05
Lokalizacja: (VWLKP)

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: Antonioo » wt lis 19, 2013 21:32

Odkopie troche temat bo tutaj niektórzy piszą ze musi być nawiew na szybe i na ful obroty dmuchawy. Ja u siebie to wyczaiłem że nie musze mieć nawiewu na szybe właczonego ani obrotów na ful aby było czuć po chwili juz letnie powietrze z nawiewów. Normalnie nawiew ustawiony na mnie jest i też po chwili jest ciepłe powietrze. Wiec niewiem czy to od silnika zależy czy co. Tylko niewiem przy jakiej temp mi sie to dzieje własnie sprawdzane ciagle jak jest zimno :los2: wiec wszystko działa


MK IV 4Motion

Turbo żyje turbo pije..

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: Detektor » wt lis 19, 2013 21:49

Antonioo pisze:Ja u siebie to wyczaiłem że nie musze mieć nawiewu na szybe właczonego ani obrotów na ful aby było czuć po chwili juz letnie powietrze z nawiewów
Mogę potwierdzić te słowa bo u mnie jest tak samo. Po za tym nie widzę sensu włączać wentylatorów na maxa bo przez to silnik
dłużej się nagrzewa i przedłużamy tylko w ten sposób dogrzanie silnika jak i kabiny. Ja już 3 rok z rzędu mam przysłoniętą atrapę chłodnicy co przynosi lepszy efekt niż cały ten podgrzewacz. Jak przyjdą mrozy do około -20 w nocy to wtedy ten cały podgrzewacz jest już w ogóle ..... warty.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Axel_1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: pn sie 24, 2009 23:22
Lokalizacja: Głubczyce

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: Axel_1 » śr lis 20, 2013 00:07

Zgadza się wystarczy kupić parę rur izolacyjnych szarych tzw izolacja climafex , większe na dolną cześć, mniejsze na górną. Żeby dobrze pasowało można na dole zrobić wcięcia. Auto się szybciej nagrzewa i jest realna oszczędność paliwa przy ujemnych temperaturach zewnętrznych.


ekodriving 4.5

Macieja112
LIDER
Posty: 18
Rejestracja: sob maja 09, 2009 14:02
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: Macieja112 » wt gru 03, 2013 21:49

Witam. Ja natomiast mam taki problem ze na blacie mam temp +3 a w dolocie mam +13 odczytane z klimatronika na kanale 4. I teraz odczyty z klimy sa do du... czy tak przeklamuje czujnik w dolocie co wy na to?



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: Detektor » śr gru 04, 2013 20:54

Macieja112 pisze:Ja natomiast mam taki problem ze na blacie mam temp +3 a w dolocie mam +13 odczytane z klimatronika na kanale 4. I teraz odczyty z klimy sa do du... czy tak przeklamuje czujnik w dolocie co wy na to?
Ja nie widzę tu nic co by mogło niepokoić. W takiej sytuacji nie jest to nic dziwnego bo przy pracującym silniku turbina
ogrzewa Ci powietrze w dolocie.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9201
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: wesol » śr gru 04, 2013 22:35

a vagi mama czujnik temp powietrza w dolocie w MAP sensorze ktory jest zazwyczaj kolo IC. Niekotre auta maja na dolocie tez ale na przeplywce a tu juz bedzie temp praktycznie taka na na dworze.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Macieja112
LIDER
Posty: 18
Rejestracja: sob maja 09, 2009 14:02
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: podgrzewacz płynu chłodniczego.

Post autor: Macieja112 » czw gru 05, 2013 18:06

Detektor pisze:
Macieja112 pisze:Ja natomiast mam taki problem ze na blacie mam temp +3 a w dolocie mam +13 odczytane z klimatronika na kanale 4. I teraz odczyty z klimy sa do du... czy tak przeklamuje czujnik w dolocie co wy na to?
Ja nie widzę tu nic co by mogło niepokoić. W takiej sytuacji nie jest to nic dziwnego bo przy pracującym silniku turbina
ogrzewa Ci powietrze w dolocie.
nie sądzę zeby w kilka sekund po odpaleniu (postoj po nocy) turbina nagrzala powietrze. to na dworzu musi byc -10 zeby podgrzewacz sie wlaczyl w moim przypadku. jak na dworzu jest 0 to 90st osiagam na dystansie 15km jadac na trasie (5 bieg 2tys/obr) ogrzewanie na 20st wiatrak na min. zaznacze ze termostat i czujnik wody na 100%ok. mialem kiedys golfa mk4 ALH tez z podgrzewaczem i przy temp 0 st 90 lapal po 10km



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości