[mk4] tylne światła bez odblasku

Modyfikacje wizualne, lampy, wnętrze, spoilery...

Moderatorzy: QQxQ, G0 Karcio, VIP

danski88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 16, 2016 00:21

[mk4] tylne światła bez odblasku

Post autor: danski88 » czw sie 22, 2019 16:34

Cześć
chciałbym Was zapytać czy w samochodzie można posiadać tylne lampy bez odblasków i odblaski mieć przyklejone gdzieś obok?
Pożyczam Golfa 4 od kolegi, chcę jechać w dłuższą trasę. Samochód jest całkowicie sprawny technicznie, tylko poprzedni właściciel założył z tyłu nieoryginalne lampy, które nie posiadają odblasków, więc kolega przykleił na zderzak czerwone odblaski.
Kolega tłumaczył mi, że tak może być i że wszystko jest poprawnie. Ale ja chciałbym się jeszcze upewnić tutaj na forum.
Zasadniczo mandat i zabrany dowód to nie jest problem. Oczywiście wiadomo, kilkaset PLN na drodze nie leży, ale takie ryzyko jestem w stanie zaakceptować.
Bardziej boję się wypadku samochodowego i ewentualnych problemów z wypłaceniem odszkodowania, gdyby ubezpieczyciel zasłaniał się tym, że światła nie miały homologacji itp.
Proszę o opinie na ten temat.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: tylne światła bez odblasku

Post autor: wesol » czw sie 22, 2019 20:10

Na lampie powinny być wybite znaki homologacji a raka lampa musi mieć odblask tzw kocie oczka. Jeśli tego nie ma to ktoś musiał lampę przyciemniać np farba w aerozolu. Z tym że kiedyś faktycznie mówiło się że jeśli są inne odblaski to niby jest okej oczewiscie poza faktem że nie wolno przerabiać własnoręcznie lamp.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

[mk4] Re: tylne światła bez odblasku

Post autor: mat06 » czw sie 22, 2019 20:22

Lampy akcesoryjne Hella Magic Colours (wszystkie poza czerwono-białymi) nie posiadały wbudowanych odblasków i w komplecie były dołączane właśnie takie montowane na zderzaku.


Obrazek

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9197
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: tylne światła bez odblasku

Post autor: wesol » czw sie 22, 2019 21:48

A jak w komplecie to ja to rozumiem jako zespół oświetleniowy. Całość to całość.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

danski88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 16, 2016 00:21

[mk4] Re: tylne światła bez odblasku

Post autor: danski88 » pt sie 23, 2019 00:28

mat06 pisze:
czw sie 22, 2019 20:22
Lampy akcesoryjne Hella Magic Colours (wszystkie poza czerwono-białymi) nie posiadały wbudowanych odblasków i w komplecie były dołączane właśnie takie montowane na zderzaku.
'Magic Colours by Hella' jest napisane na lampie.
Odblasków nie było, widocznie poprzedni właściciel postanowił ich nie montować.
Czyli rozumiem, że jeśli odblaski są przyklejone to mogę normalnie, legalnie jeździć tym samochodem?
Czy wiecie o jakichś dodatkowych wymaganiach odnośnie tych odblasków (wielkość, odległość od lampy itp.)?



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

[mk4] Re: tylne światła bez odblasku

Post autor: luckyboy » pt sie 23, 2019 23:48

Znajdziesz to w warunkach technicznych pojazdów, załącznik dotyczący oświetlenia.



danski88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 16, 2016 00:21

[mk4] Re: tylne światła bez odblasku

Post autor: danski88 » ndz sie 25, 2019 21:58

luckyboy pisze:
pt sie 23, 2019 23:48
Znajdziesz to w warunkach technicznych pojazdów, załącznik dotyczący oświetlenia.
Dziękuję za informacje.
Nie jestem pewien czy wszystko dobrze rozumiem w tym dokumencie, ale najprawdopodobniej te odblaski spełniają wymagania z tego dokumentu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Style”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości