Wymiana płynu chłodniczego w 1.2 TSI CJZA - spostrzeżenia, sposoby.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Wiesiek1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 06:53
Lokalizacja: Kalisz
Auto: VW Golf VII 1,2 TSI 105 KM
Silnik: 1.2

Wymiana płynu chłodniczego w 1.2 TSI CJZA - spostrzeżenia, sposoby.

Post autor: Wiesiek1 » sob lip 31, 2021 22:50

Witam, jestem po samodzielnym przeglądzie mojej niedawno kupionej siódemki i opiszę trochę o wymianie płynu w układzie chłodniczym. Ponoć płynu się już nie wymienia tak często jak kiedyś ale ja dla świętego spokoju wymieniłem. Moje autko jest z 2013 roku i ma przejechane jakieś 97 tys KM. Prawdopodobnie wcześniej płyn nie był wymieniany i wydawało mi się że przydało by się przed zalaniem nowym płynem jeszcze przepłukać układ. Zaopatrzyłem się w specjalistyczna płukankę i zabrałem się do roboty.
Zgodnie z opisem w książce "Sam naprawiam" odkręciłem korek zbiornika wyrównawczego, odłączyłem czujnik temperatury zdjąłem węże u dołu chłodnicy (węże są na takich szybkozłączkach, wystarczy podważyć druciana zawleczkę)
Fot1 Obrazek
Fot2 Obrazek
Wyleciało około 2-5-3 litrów a w układzie jest raz tyle :-( . Kombinowałem na różne sposoby w jaki sposób wypuścić resztę aż wreszcie znalazłem sposób. Podłączyłem na powrót jeden z węży - ten mniejszego obiegu (cieńszy po prawej stronie - Fot2) i do zbiorniczka wyrównawczego wdmuchiwałem sprężarką powietrze (ograniczyłem na reduktorze sprężarki do 2 bar żeby za dużo nie pryskało). Wokół lancy wprowadzonej do zbiorniczka owinąłem szmatkę stwarzając taki prowizoryczny korek. W ten sposób udało się z układu wydmuchać jeszcze około 2 litry.
Później zalałem układ wodą destylowaną z tym środkiem do płukania. Niestety z zalaniem też jest problem bo na początek wchodzi tylko niecały litr. Trzeba uruchomić silnik i dolewając płynu czekać aż osiągnie temperaturę aż włączy się wentylator. Procedurę odpowietrzania przyśpiesza ponowne wdmuchiwanie sprężonego powietrza do zbiorniczka (takie strzelanie powietrzem - po każdym takim strzale słychać jak wylatuje powietrze z układu). Warto ogrzewanie w aucie dać na full (bez włączonej klimy rzecz jasna) tak żeby odpowietrzył się też obieg w nagrzewnicy. Odpowietrzony układ poznamy po tym że w aucie działa ogrzewanie i gdy wąż powrotny (ten wcześniej odłączany po lewej stronie - Fot1) zrobi się ciepły.
Zostawiłem układ zalany woda z tym płynem do płukania na 2 godziny po czym spuściłem. całość i zalałem już sama wodą destylowaną - tak 3x bo za każdym razem pojawiała się piana (ten środek do czyszczenia tak się pienił). Na koniec zalałem płynem chłodniczym G13 wlewając 2 butelki 1,5 litrowe koncentratu i potem uzupełniając już samą wodą destylowaną. W taki sposób udało mi się wymienić płyn w układzie chłodniczym.



szach111
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt maja 12, 2017 08:54

Re: Wymiana płynu chłodniczego w 1.2 TSI CJZA - spostrzeżenia, sposoby.

Post autor: szach111 » ndz sie 01, 2021 08:41

Zmieniłeś zbiornik wyrównawczy przy tej okazji? Zalecają wymianę ze względu na pękający woreczek z krzemianem znajdujący się w nim.

Wysłane przy użyciu Tapatalka






Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

Re: Wymiana płynu chłodniczego w 1.2 TSI CJZA - spostrzeżenia, sposoby.

Post autor: flo89 » pn sie 02, 2021 06:20

jest prostszy sposób na odpowietrzenie układu. Po zalaniu (ile wejdzie) zaciskasz wężyk przelewu od zbiorniczka i odpalasz silnik. W miarę pracy i tego jak się będzie nagrzewał będzie ubywało płynu ze zbiorniczka , uzupełniasz do momentu aż przestanie ubywać.


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk7 (2012 - )”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości