[mk4] Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

locarno_old
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: pt gru 22, 2017 23:59

[mk4] Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: locarno_old » sob cze 30, 2018 11:58

Witam. W moim mk4 1.6 16V AUS od samego początku mam wrażenie, że biegi ciężko wchodzą. Nie ma problemu z ich wrzucaniem, ale czasami trzeba użyć trochę siły żeby włączyć bieg. Najbardziej czuć, to przy wrzucaniu 2 biegu. Duży opór jest też przy wrzucaniu 1, gdy samochód się toczy.
Samochód długo był jeżdżony z popsutą poduszką po stronie kierowcy. Miała duże luzy, przez co silnik nie był usztywniony.
Poduszka została wymieniona na nową. Poprzednia była jeszcze oryginalna, więc nigdy nie była wymieniana.

Podczas wymiany poduszki wyszło, że cały mechanizm zmiany biegów jest rozwalony. Ma straszne luzy (szczególnie góra dół) i łatwo wyskakuje. Zamieszczam zdjęcia, aby było wiadomo o jakim elemencie mówię:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na dwóch ostatnich zdjęciach widać, że jest to rozwalone.

Czy ktoś z was spotkał się już z podobnym problemem ? Istnieje jakiś zestaw naprawczy do tego ? Nie zbyt wiem co mam kupić. Na tym mechanizmie nie widziałem żadnego numeru części.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: waski1 » sob cze 30, 2018 15:24

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



locarno_old
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: pt gru 22, 2017 23:59

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: locarno_old » sob cze 30, 2018 16:07

Z tego wynika, że potrzebna byłaby część o numerze 20 i 21

Jak wygląda potem sprawa z regulacją tego mechanizmu ?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: marcin7x5 » ndz lip 01, 2018 16:04

Jedyna regulacja jaką trochę pomoże to na tej obejmie gdzie drążek łączy się z tym całym mechanizmem. Oczywiście wymiana tych cięgien i łączników sprawi bardziej płynną pracę ale jeżeli masz problem tylko z 1 i 2 biegiem to zluzuj delikatnie tą obejmę (widoczna na ostatnim zdjęciu przy osłonie termicznej) i delikatnie przestawić poprzez obrót drążka. Nie pamiętam już w którą stronę to robiłem ale pomogło. Wystarczy niewielki obrót drążka względem mechanizmu. Tylko potem sprawdź czy 5 i wsteczny wchodzą bez zgrzytu. Ogólnie te skrzynie biegów cierpią na kilka problemów a jednym z nich jest zużywający się synchronizator 2 biegu.



locarno_old
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: pt gru 22, 2017 23:59

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: locarno_old » ndz lip 01, 2018 22:13

Aktualnie czekam na nowy mechanizm i zobaczymy co z tego wyjdzie.

5 bieg wchodzi ok. Wsteczny wchodzi tylko z lekkim zgrzytem jeżeli toczę się jeszcze delikatnie do przodu, choć staram się zawsze zatrzymać samochód do 0.

Podałbym oznaczenie skrzyni biegów, ale nie mam go jak odczytać (nalepka zniszczona). Wiem tylko, że zaczyna się na E.

Jakie są objawy zużycia synchronizatora 2 biegu ?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: marcin7x5 » pn lip 02, 2018 21:16

Skrzynie masz zapewne ert. Zużycie synchronizatora to przeważnie zgrzyt przy wrzucaniu biegu lub niemożność wrzucenia biegu podczas jazdy dopóki nie wyrównają się obroty na wałkach w skrzyni biegów.



locarno_old
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: pt gru 22, 2017 23:59

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: locarno_old » pt lip 06, 2018 22:54

Dzisiaj dotarły do mnie obie części w zamiennikach. Część nr 20 - 1J0 711 176C (Topran 111 330 756) oraz część 21 - 1J0 711 076G (LCC 8604). Pierwsza część wydaje się ok, natomiast mam wątpliwości co do drugiej części. Wygląda ona tak:

Obrazek

Ogólnie element trochę się różni od tego z rysunku, który podesłał @waski1 i od tego na moich zdjęciach w 1 poście.

Wydaje mi się, że podstawa jest inna oraz na pewno u mnie nie ma tego przedłużenia z ciężarkiem.

Obrazek Obrazek

Teraz pytanie. To jest jakieś ulepszenie, które VW wprowadziło, podczas produkcji i tak ma być ? Czy jednak otrzymałem złą część, która nie spasuje ?



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 816
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: Maszan » sob lip 07, 2018 23:59

W BCB jest juz ten odwaznik , wiec pewnie modyfikacja producenta zeby chodzilo lepiej.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: marcin7x5 » ndz lip 08, 2018 11:49

Może to jest zamiast tego dużego odważnika na pręcie co jest w starszych wersjach. Kiedyś spotkałem się z przypadkiem że odpadł ten ciężarek.



locarno_old
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: pt gru 22, 2017 23:59

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: locarno_old » ndz lip 08, 2018 14:12

Trochę o tym doczytałem i wychodzi na to, że części, które mam w samochodzie zostały wycofane w 2003 r. (czyli mechanizm bez odważnika, i cięgno z odważnikiem).

Więc jeśli mam teraz zakupiony mechanizm z odważnikiem (1J0 711 076G), to powinienem do tego dokupić cięgno bez odważnika (numer 23 na rysunku z drugiego posta) (1J0 711 183F).

Nawet jest, to napisane przy numerze, aby stosując mechanizm 1J0 711 076G zastosować też cięgno 1J0 711 183F.

Obrazek

Obrazek

Co by było jeżeli były by dwa odważniki ? Na mechanizmie i na cięgnie ? Miało by to jakiś wpływ na zmianę biegów ?

Jeżeli chodzi o te luzy na mechanizmie o których pisałem w pierwszy poście, to spowodowane są one wyrobieniem tej plastikowej kulki:
Obrazek

Jak widać, ktoś już założył tam gumową uszczelkę, aby to usztywnić, bo wydaje mi się, że nie jest ona fabryczna.

Nowa wygląda tak:

Obrazek

Pytanie jeszcze teraz czy na ten odważnik będzie miejsce. Czy nie będzie o nic haczyć.

Aktualnie czekam na, to cięgno bez odważnika i resztę cięgien, które przy okazji też wymienię.



Zenwalk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 19, 2013 09:04

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: Zenwalk » wt lip 10, 2018 09:00

Hej, wydaje mi sie ze mam podobny problem w moim Leonie. Mechanik stwierdził, ze do wymiany jest tak "kolka".
U mnie usterka objawia sie, tylko podczas wbijania biegu wstecznego. Jest uczucie, ze bieg nie wchodzi do konca, a po mocniejszym dociśnięciu gałki zmiany biegów, słychać dźwięk przypominający "sprężynę"(?).

Powiedz mi proszę, można zamówić sam ten element kolka?

Obrazek

https://youtu.be/d6Kih5boWXE



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: marcin7x5 » wt lip 10, 2018 15:45

Na zdjęciach w postach (kolegi waski1) powyżej masz wykaz części jakie można dostać wraz z ich nr fabrycznymi.



Zenwalk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 19, 2013 09:04

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: Zenwalk » wt lip 10, 2018 16:31

Udało mi się wepchać rękę i zrobić zdjęcie numerów części, u mnie jest to:
1j0 711 085b

pytanie, czy mi to się "zgra" z tym co mamy w postach wyżej? Czy element wyżej podpasuje, numery są jednak inne.



locarno_old
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: pt gru 22, 2017 23:59

[mk4] Re: Dźwigienka wybierająca zmiany biegów

Post autor: locarno_old » wt lip 10, 2018 17:51

Najlepiej zamów taki jaki masz, to wtedy wiesz, że na pewno spasuje.

Ja dostałem inny mechanizm niż ten co mam w samochodzie i muszę do tego zamówić cięgno bez odważnika. Nie wiem, co by było jakby były dwa odważniki jednocześnie.
Podejrzewam, że u ciebie będzie tak samo.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości