Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ROCES
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 31, 2017 13:24

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: ROCES » sob gru 23, 2017 17:02

Witam, na same święta auto odmówiło posłuszeństwa. Pacjent to VW Bora 1.6 SR AKL + LPG. Wczoraj wracałem z trasy jakieś 100km i pomyślałem, że przepale trochę na benzynie przy wyższych prędkościach. Po przejechaniu 50 km samochód zaczął się dławić, jechał ale przy wciśnięciu pedału gazu do podłogi dusił się i bardzo powoli przyspieszał. Dojedzadzac do domu w mieście przy mniejszych prędkościach jest to mocno odczuwalne np. wcześniej bez problemu na 5 biegu mogłem jechać 60km/h tak teraz musze redukować do 3 biegu bo auto całe szarpie. Po powrocie zostawiłem i dziś poszedłem sprawdzić co jest grane.

Pierwsza sprawa to ubytek oleju, na bagnecie nie było nic po dolaniu 500ml pokazał się jakiś centymetr na dole. Olej brał ale nie w takich ilościach nie wiem czy to przez to, że przeciagnąłęm go mocniej przez 50km bo zwykle jeżdżę powoli. Pod korkiem jest biała maź ale jest ona już od bardzo dawna dlatego, że robię często małe odcinku po 2 - 3km na zimnym silniku.

Druga sprawa to ubytek płynu chłodzącego około 3cm w zbiorniczku wyrownawczym. Po odkreceniu korka jakby coś białego pływało po wierzchu, taki delikatny biały nalot.

Trzecia sprawa to brak mocny i szarpanie, tak jakby palił na 3 cylindry. Po dodaniu gazu do dechy pyrka i powoli się rozkręca . Czasami strzela coś z wydechu przy dodawaniu gazu. Czasami śmierdzi siarką ze spalin.

Zdjałem pokrywy silnik jest suchy, kopci na biało jak to w zimie. Jakieś 25 tys. temu wymieniony kompletny rozrząd, pompa wody, kable zapłonowe i świece. Ostatnio wymieniłem termostat bo nie trzymał temp. Przepustnice czyściłem 2 miesiące temu.

VAG pokazuje:
Control Module Part Number: 06A 906 019 BQ
Component and/or Version: 1.6l 2V/R4 SIMOS HS3018
Software Coding: 00031
Work Shop Code: WSC 01317
3 Znalezione:
01177 - Engine Control Unit
37-10 - Faulty - Intermittent
00635 - Oxygen (Lambda) Sensor Heating: Before CAT
37-00 - Faulty
00537 - Lambda (Oxygen Sensor) Regulation
18-10 - Upper Limit - Intermittent

Dwa błędy od lambdy mam od dawna i auto chodziło normalnie. Jedyny problem był rano po odpaleniu, że silnik przygasał ale po minucie już było okej przez cały dzień.
Proszę o sugestie.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: marcin7x5 » sob gru 23, 2017 17:38

Skoro w płynie masz maź to wydaje się że ile dostaje ci się do układu chłodzącego. Tym bardziej że masz ubytek oleju. Pewnie czeka cię remoncik głowicy a przy okazji i pewnie pierścieni. To niestety słaby punkt tych silników w szczególności zasilanych lpg.



ROCES
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 31, 2017 13:24

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: ROCES » sob gru 23, 2017 18:03

Oleju od początku dolewałem jakieś 200-300ml na 1000km. Robił to ktoś może u siebie jestem ciekaw na jakie koszta muszę być nastawiony? Wydatek rzędu 600zł czy raczej 1600zł?



jan1966
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 806
Rejestracja: pn sie 10, 2015 13:20

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: jan1966 » sob gru 23, 2017 18:26

Dwa lata temu robiłem 1500 zł , pierscieni nie ruszałem oleju nie brał ani grama między wymianami



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: marcin7x5 » ndz gru 24, 2017 11:52

Sama głowica to ok 1500 a z pierścieniami to 2000-2500.



ROCES
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 31, 2017 13:24

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: ROCES » ndz gru 24, 2017 17:31

Dziś nagrałem kilka filmów bo nie wydaje mi się, żeby to była uszczelka pod głowicą. Nie chcę jechać do mechanika bo jak mi zdiagnozuje to taniej wyjdzie wstawienie 1.8T, jak remont u mechanika znachora.

Na pierwszym filmie auto odpalane po nocy, na zimno przy temp. powietrza 6'C Pali bez problemu od strzała.
https://www.youtube.com/watch?v=qr5gZ_b1zs4" onclick="window.open(this.href);return false;

Na drugim filmie słychać zasysanie powietrza gdzieś przy dolocie i koło puszki z filtrem. Słyszalne cykanie to wtryski od gazu proszę nie zwracać uwagi.
https://www.youtube.com/watch?v=Qeuxgem9uUA" onclick="window.open(this.href);return false;

Na trzecim filmie auto osiągneło temp. 80 stopni. Nadal widać spaliny mimo nagrzania silnika, nie wiem czy to nie wina temp. powietrza.
https://www.youtube.com/watch?v=XTqN09LR47A" onclick="window.open(this.href);return false;

Na czwartym filmie pokazuje zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego.
https://www.youtube.com/watch?v=39awLIGDOCI" onclick="window.open(this.href);return false;

Już sam nie wiem co myśleć, po świętach kupię tester CO2, do sprawdzania szczelności uszczelki pod głowicą.
Wesołych Świąt!



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: marcin7x5 » śr gru 27, 2017 01:14

Te testery to nie są wiarygodne niestety. Sam napisałeś że masz nalot na korku w zbiorniku wyrównawczym...a jaki masz płyn w układzie ? Jeżeli g12 to osad może być jedynie w kolorze płynu...



ROCES
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 31, 2017 13:24

Re: Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: ROCES » śr gru 27, 2017 11:00

Dolałem płynu i oleju tyle co trzeba, auto postało dwa dni po czym odpaliłem i nagrzałem silnik na wolnych obrotach i zgasiłem. Następnego dnia odpaliłem samochód i chodzi lepiej niż wcześniej, zrobiłem próbne 100km i nic się nie dzieje. Płynu i oleju tyle co było, auto nie szarpie, ciszej pracuje niż wcześniej. Nie wiem czym to było spowodowane, wychodzi na to, że przy bardzo dynamicznej jeździe zgubił trochę oleju i plynu, mowię tu o jeździe cały czas powyżej 4000 obr. Teraz będę wymieniał uszczelki kolektora dolot owego i na razie będę obserwował co się dzieje z płynami bo nie ma po co popadać w paranoję, wiqdomo ze wszędzie gdzie się nie napisze to od razu uszczelka i silnik na złom. Zrobię trochę kilometrów i będę wiedział na czym stoję.



ROCES
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 31, 2017 13:24

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: ROCES » śr sty 10, 2018 09:29

Panowie byłem na podnośniku, wszystko dokładnie obejrzałem i już wiem na czym stoję. Od momentu wyrównania płynów auto pracuje bez zastrzeżeń.

1. Jeżeli chodzi o ubytki płynu chłodzącego to znalazłem wyciek na łączeniu czujnika temp. cieczy chłodzącej, kiedy nim poruszam to płyn dosłownie się leje. Proszę mi powiedzieć czy muszę wymienić cały czujnik czy jest tam jakaś uszczelka i wystarczy ją wymienić.

2. Jeżeli chodzi o ubytki oleju to silnik jest czyściutki od dołu, natomiast puszcza przy korku wlewu oleju i odmie. Wystarczy wymienić uszczelki czy lepiej całą odmę bo widzę, że na aucie jest oryginalna? Są jakieś dobre zamienniki czy tylko ASO? Czy wymieniał ktoś i może podać jaki koszt tej odmy?

3. Przy okazji znalazłem lekki wyciek na pompie wspomagania więc też to zrobię, wygląda na to że puszcza spod nakrętki nie wiem czy też jakiś uszczelniacz czy trzeba będzie pompe wymienić.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Bora 1.6SR AKL brak mocy, ubywa oleju i płynu

Post autor: marcin7x5 » śr sty 10, 2018 12:10

Czujnik wody osadzony jest z oringiem. Najlepiej kupić nowy oring i zawleczkę mocującą czujnik.

Korek oleju to pewnie będzie dostępny jedynie w całości. Nie powinien kosztować majątku.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości