[mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

mate008
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 26, 2019 23:29

[mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: mate008 » wt lut 16, 2021 19:49

Cześć, czy przy odłączeniu akumulatora na 12h+ ( w celu podładowania) może być jakiś negatywny skutek? W sensie, że coś może "zgłupieć" albo wymagać przekodowania? Ma ktoś może informację z instrukcji jak zalecają ładować akumulator? Instrukcja od OIII którą znalazłem mówi o takiej możliwości, angielska wersja instrukcji od mk7 zabrania samodzielnego ładowania, stąd zgłupiałem. dzięki.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: wesol » wt lut 16, 2021 20:45

Nic się nie stanie. Nikt nie robi tak by byli pod górkę. Jedynie standard od chyba 20 lat to że elektryczne szyby przyuczyć i tyle. Ale jak ładujesz jakimś prostowniczkuem z Lidla czy cis w tym stylu to nawet nie ma co odłączać klem. Jak prostownikiem wielkości spawarki to można odpiąć klemy.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

mate008
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 26, 2019 23:29

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: mate008 » wt lut 16, 2021 21:08

chodzi o ładowarkę NOCO GENIUS 5 czyli lepiej ładować bez odłączania klem?



Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: flo89 » śr lut 17, 2021 10:24

Jedyne co na pewno się stanie po odłączeniu i ponownym podłączeniu to mała choinka na desce związana z układem kierownicy i abs, ale po przejechaniu kilku metrów kontrolki znikają i wszystko działa normalnie. Dzieje się to zawsze i jest to normalne.


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: wesol » śr lut 17, 2021 20:51

Noco to inteligentna ładowarka. Ja takich rzeczy nie trawie bo to do ładowania ale Aku w motorze, kosiarce. 5 amper to chyba jak piorun walnie. Normalny Aku to trzeba ładować tym chyba z 5 dni. Początkowy prąd może gdzieś koło 4-4.5 ampera ale po 3 godzinach już jest sporo mniej. To ta ładowarka nie masz się czym martwic. Ja podpinam prostownik własnej konstrukcji taki co daje 6 amper i cały czas no może pod koniec jak już Aku gazuje i jest naładowany to może jest ze 3-4 ampery jeszcze podawane. I nic mi się nie dzieje w touranach 1.6 tdi z 2011 r. Elektroniki tam też troszkę jest i SS też.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

mate008
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 26, 2019 23:29

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: mate008 » pn lut 22, 2021 17:46

podłączasz go do miejsca masowego czy do minusa w aku jak zostaje w pojeździe podłączony?



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: wesol » pn lut 22, 2021 20:52

Na klemy.
Teraz robić będę taki prostownik o dużej mocy. W zasadzie to będzie podwójny prostownik. W sensie będzie miał kable jak w spawarce czyli jakie 25 mm2 i trafo mam o sporej mocy bo coś kolo 4 kW. Mostek prostowniczy będę miał taki 150 amperowy. Mam w razie co diody jeszcze produkcji cccp chyba 200 czy 250 ampetowe. Będzie to prostownik rozruchowy z przełączeniem na ładowanie z regulacją. Mam zamiar zrobić tak żeby można było ładować 3 A i tak z 6 A oraz full power na rozruch. Absolutnie nie będę bał się go użyć do swoich aut.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Białek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt mar 21, 2017 11:45

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: Białek » pn lut 22, 2021 21:28

Do ładowarki CTEK mam firmowy kabelek do podłączenia do akumulatora na stałe, by ładowarkę podłączać szybkozłączką a nie krokodylkami. W VW nie używam, bo nie muszę, ale w Subaru miałem to przykręcone i używałem regularnie.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: wesol » pn lut 22, 2021 22:27

Ten prostowniczej to tam daje taki prąd jak dynamo od roweru. To jest śmiech na sali jak podają że można go do aku do 120 Ah podłączać. Chyba na ładowanie na miesiąc. Tylko chwilę ładuje prądem 3.8 ampera by zaraz obniżyć prąd i po dwóch godzinach to jest 0.8 A. To zaledwie podtrzymanie a nie ładowanie. Ładowanie aku to prądem 10 procentowym czyli mając Aku 74 Ah to ładujemy 7 amperami. Tak możemy ładować aku przez 5-8 godzin potem mniejszym ale tak ze 3 amperami kilkoma godzinami. Potem na koniec to można te 0.8 ampera podawać.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

harvard
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 530
Rejestracja: sob sie 29, 2009 10:04
Lokalizacja: jukej

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: harvard » czw gru 23, 2021 21:19

Słuchajcie temat stary, ale mam 7 letniego agma i jakoś nadal odpala. Czy Wy wszyscy, pisząc o podpinaniu 6a na stałe macie na mysli agma? Gdzieś znalazłem info, że raczej takich z trafo trzeba unikać przy AGMach. Mam radziecki prostownik który daje stałe natężenia 4 A lub 8a, ale przy multimetrze bardzo szybko rożnie napięcie przy aku nawet do 16 V i chyba to już starach agma ładować takim voltażem? a tym bardziej bez odpięcia klemy minusowej. Czy Wy nie odpinacie? Kupiłem ostatnio foxsura 7A i dałem program repair, sprawdziłem miernikiem i dawał impulsowo do 15,75V klemy nie odpinałem, ale bojąc się o elektronike (ECU) po 8 h odłączyłem, bezpodstawnie???


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: wesol » pt gru 24, 2021 09:33

Czy nie jest zrozumiałe ze nie ze prostownik daje 16 volt tylko ze akumulator nie może osiągnąć napięcia 16 volt. Możesz ładować nawet 20 voltami. Po co odpinać akumulator to nie rozumiem. A alternator jak ładuje takiego agma prądem ponad 30 amper to jest okej tak? Wczoraj byłem na chiptuningu i kolega podpiął prostownik i zależnie co robiliśmy to aku dostawał najmniej 4 A a najwięcej to 17 amper.
Dolej wody do tego aku po 50 ml na cele. Może być nawet z odrobiną elektrolitu i pod ładuj go tym foxsurem w trybie agm. Potem możesz zapodać tryb repair. Też mam foxsur'a ale tego 12A.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

harvard
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 530
Rejestracja: sob sie 29, 2009 10:04
Lokalizacja: jukej

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: harvard » pt gru 24, 2021 15:35

@Wesol
Masz racje, pytam bo na kanale mrakumulator facet grzmi, że przy ładowaniu agma zwykłym transformatorowym prostownikiem bez elektroniki, podpinać miernik i nie przekraczac 16V bo można uszkodzić aku.Stąd moje pytania.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: wesol » pt gru 24, 2021 17:49

Tak Robert Mazurek. Ma siedzibę obok naszego showroom'u i jeszcze na Gryfińskiej w Dąbiu.
Tak Gadza się bo chodzi o samo nie tyle co ładowanie tylko końcowy proces. Tak samo wysycanie to nie jak w kwasiaki. Aczkolwiek w piwnicy mam trzy aku: dwa płynne i jeden agm i foxsurem wszystkie ładuje na zmianę i ten agm podpięty też na repair i tam go smyra tamim pulsującym prądem. Takie piki na okolice 1 ampera ale więcej przerwy jest jak ładowania. 16 godzin tak pyka że może wychodzi średnio jakieś 0.2 ampera tego wysycania. W agm chodzi oto by go już naładowanego nie gnębić wiele godzin prądem powiedzmy 5 amper czy więcej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

harvard
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 530
Rejestracja: sob sie 29, 2009 10:04
Lokalizacja: jukej

Re: [mk7] odłączenie akumulatora do ładowania

Post autor: harvard » sob gru 25, 2021 09:21

Ogólnie chciałem tylko dowiedzieć się czy odpowiednik gęstości elektrolitu w kwasiakach ma swój \odpowiednik\ jako parametr wydajności aku w agmach (jeżeli rozumiesz o co chcę spytać. )W kwasiakach wysycamy do gęstości 1,28 a w agmach odpowiedzi na jaki parametr, poza napięciem, nie uzyskałem.
I jeszcze jedno pytanie i nie będę Cię męczył.
Naładowałem w nocy foxurem 7a moją varte OEM 680 68ah. Następnego dnia podpinam prostownik radziecki z trafo zakres 4A i po chwili na mierniku mam szybko roznące napięcie do ponad 15v i rośnie dalej. To czy za chwilę aku nie wybuchnie/spali się/uszkodzi? czy można tak na 1h zostawić bez większych konsekwencji?


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk7 (2012 - )”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości