[mk 5] Jetta 1.6 - Błyskawiczne rozładowanie akumulatora na postoju, światła awaryjne + odgłosy z pod maski

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kuba_jetta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 14:44

[mk 5] Jetta 1.6 - Błyskawiczne rozładowanie akumulatora na postoju, światła awaryjne + odgłosy z pod maski

Post autor: kuba_jetta » ndz sty 27, 2019 15:08

Witajcie,

Jest to mój pierwszy post na tym forum.

Mam następujący problem z moją Jettą 1.6 2007
W przeszłości zdarzało się incydentalnie, że światła awaryjne same się uruchamiały na postoju, odblokowanie i zablokowanie centralnego pomagało.

Wczoraj natomiast światła awaryjne włączyły się (pewnie działały przez dłuższy czas) i centalny nie działał, auto otworzyłem kluczykiem. Po chwili okazało się, że na desce nic się nie zapala - akumulator kompletnie rozładowany do zera (akumulator ok 2-letni Bosch). Z pod maski natomiast dochodził odgłos coś jak wentylator z prawej strony silnika. Po odpaleniu auta z kabli i przejechaniu ok. 15 km wszystko wydawało się ok, centralny działa, kontrolki ok żadnych odgłosów. Po ok 1,5h auto znów na awaryjnych, jedna próba odpalenia - nic po drugiej już wszystko zgasło i znów ten odgłos z silnika.
Z początku myślałem, że to alarm/centralny ale ten odgłos mi nie pasuje. Czy ktoś się orientuje co to może być, jest to chyba przyczyna rozładowania aku?

Poniżej link do krótkiego filmiku:



Z góry dziękuję za pomoc

Po dobrych 3h odgłos cały czas jest słyszalny, słabiej oczywiście.



Awatar użytkownika
szefol84
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 200
Rejestracja: sob wrz 23, 2017 22:02
Lokalizacja: SW
Auto: VW Golf IV 1.6 16 V kombi
Silnik: ATN

Re: [mk 5] Jetta 1.6 - Błyskawiczne rozładowanie akumulatora na postoju, światła awaryjne + odgłosy z pod maski

Post autor: szefol84 » ndz sty 27, 2019 18:07

Dużo tych awarii jak na raz wpierw bym sprawdził skrzynkę z bezpiecznikami. Fakt do stwierdzenia że gdzieś jest zwarcie (doziemienie).
Same awaryjne światła nie rozładują Ci auta po 1,5h.
Awaryjne to albo w skrzynce z bezpiecznikami albo przekażniki.
Ten odgłos to wg mnie wentylator chłodnicy, sterownik modułu wentylatora J293 który znajduje się w wentylatorze głównym.
tak to wygląda https://allegro.pl/oferta/vw-jetta-pass ... 7769023049

Najlepiej będzie jak podepniesz pod kompa i wrzucisz kody błędów, jednak jeżeli nie masz zacięcia majsterkowicza to radzę udać się do elektryka samochodowego.
Napisz Czy ostatnio coś wymieniałeś w samochodzie.



kuba_jetta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 14:44

Re: [mk 5] Jetta 1.6 - Błyskawiczne rozładowanie akumulatora na postoju, światła awaryjne + odgłosy z pod maski

Post autor: kuba_jetta » ndz sty 27, 2019 18:41

szefol84 pisze:
ndz sty 27, 2019 18:07
Dużo tych awarii jak na raz wpierw bym sprawdził skrzynkę z bezpiecznikami. Fakt do stwierdzenia że gdzieś jest zwarcie (doziemienie).
Same awaryjne światła nie rozładują Ci auta po 1,5h.
Awaryjne to albo w skrzynce z bezpiecznikami albo przekażniki.
Ten odgłos to wg mnie wentylator chłodnicy, sterownik modułu wentylatora J293 który znajduje się w wentylatorze głównym.
tak to wygląda https://allegro.pl/oferta/vw-jetta-pass ... 7769023049

Najlepiej będzie jak podepniesz pod kompa i wrzucisz kody błędów, jednak jeżeli nie masz zacięcia majsterkowicza to radzę udać się do elektryka samochodowego.
Napisz Czy ostatnio coś wymieniałeś w samochodzie.
Jasne bezpiecznki do podstawa i od nich zacznę. Domyślam się, że powodem rozładowania jest właśnie to coś co generuje ten odgłos a światła awaryjne są tylko efektem ubocznym, może przy niskim napięciu same się uruchamiają może to być taka opcja gdy auta się rozkraczy na autostradzie, nie wiem domyślam się.

W każdym razie też mi to brzmi jak wentylator, ale poza dwoma na chłodnicy, które się nie kręcą chyba ma nie ma innych popraw mnie jeśli się mylę, to brzmi trochę jak silnik również czy jakaś pompa.

Niestety nie mam sprzętu do odczytania błędów, pewnie skończy się wizytą u elektryka. Przeglądy robię sam i zacięcie mam, ale tutaj to dla mnie totalna zagadka.
Nic ostatnio nie było zmieniane w aucie i w zasadzie od nowości do pierwsza usterka.



kuba_jetta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 14:44

Re: [mk 5] Jetta 1.6 - Błyskawiczne rozładowanie akumulatora na postoju, światła awaryjne + odgłosy z pod maski

Post autor: kuba_jetta » pn sty 28, 2019 12:14

Sprawdziłem bezpieczniki - ok. Wyciągałem rownież kolejno bezpieczniki odpowiedzialne za dmuchawę, wentylator chłodnicy, układ wspomagania odgłos nie ustawał.
Dźwięk zaczął się pojawiać, stopniowo rozkręcać i znów cisza i tu mnie natchnęło czy to nie czasem problem z alarmem a te dżwięki to być może uszkodzona syrena (w sumie nie słyszalem jej ładnych parę lat) to by tłumaczyło włączanie się awaryjnych i jakieś wcześniejsze epizody z alarmem, centralnym.

Alarm to Dest DOG 50 (montowany w salonie) wie ktoś może gdzie mogę go znaleźć / odłączyć i poobserwować co się będzie działo?
Mam jakieś kluczyki do syreny tylko gdzie tego szukać. Domyślam się, że takie urządzenia się chowa ale może jakieś typowe miejsca znacie.



Awatar użytkownika
szefol84
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 200
Rejestracja: sob wrz 23, 2017 22:02
Lokalizacja: SW
Auto: VW Golf IV 1.6 16 V kombi
Silnik: ATN

Re: [mk 5] Jetta 1.6 - Błyskawiczne rozładowanie akumulatora na postoju, światła awaryjne + odgłosy z pod maski

Post autor: szefol84 » pn sty 28, 2019 21:39

Syrena będzie pod maską, a centralka może się znajdować za schowkiem od strony pasażera.



kuba_jetta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 14:44

Re: [mk 5] Jetta 1.6 - Błyskawiczne rozładowanie akumulatora na postoju, światła awaryjne + odgłosy z pod maski

Post autor: kuba_jetta » czw sty 31, 2019 11:34

Alarm to jednak fałszywy trop, winna rozładowywania akumulatora okazała się pompka powietrza wtórnego, która powinna się załączyć tylko krótko przy rozruchu zimnego silnika a włączała się nawet po wyłączeniu zapłonu. Auto jest u elektryka który szuka przyczyny.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk5 (2003 - 2009)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości