problem z zapalaniem na zimnym silniku

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Jan17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 23, 2008 18:12
Lokalizacja: Katowice

problem z zapalaniem na zimnym silniku

Post autor: Jan17 » czw wrz 25, 2008 20:05

Witam. Mam problem z zapalaniem golfa2 1300 pełny wtrysk zasilanie benzyna,gaz.
Sprawa wygłąda tak,gdy jest zimny silnik[rano i przy dłuższym postoju] nie odpala na benzynie rozrusznik kręci i nic.Dopiero jak przełącze na gaz po pewnym czasie odpala,
silnik ciepły odpala na benzynie bez problemów od razu.Nie ma problemu z jazdą na benzynie.



moriel
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: wt lip 01, 2008 17:20
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: moriel » pt wrz 26, 2008 00:30

Nie jestem ekspertem, więc mogę się mylić, ale moim zdaniem mógłbyś łatwo posprawdzać kilka dość prawdopodobnych rzeczy:

1. Sprawdź, czy wtryski działają prawidłowo na zimnym silniku. Jeśli dobrze kojarzę, to przełącznik/przekaźnik benzyna/gaz powinien odcinać wtrysk benzyny (załączać emulator wtrysku) przy przełączeniu na gaz i odwrotnie. Ten sterownik (Digijet w silniku 1,3) wprawdzie chyba nie zauważy przerwy w obwodzie wtryskiwacza, ale emulator wtrysku i tak powinien być. Sprawdź sygnał dochodzący do emulatora wtrysku, czy po przełączeniu na benzynę wtryskiwacze dostają poprawne zasilanie. Być może problemem będzie jakiś drobiazg typu niedokładnie podłączone zasilanie lub masa do emulatora.

2. Sonda lambda. Nie jest to najbardziej prawdopodobne uszkodzenie, ale najłatwiej je sprawdzić. Po prostu odepnij sondę i spróbuj odpalić zimny silnik bez niej. Może być całkiem trafiona lub pokryta nalotem i dawać zły sygnał dopóki się nie nagrzeje. Może też mieć padniętą grzałkę, co by wyjaśniało poprawne działanie po porządnym nagrzaniu. Podczas pracy na gazie sterownik nie korzysta z sondy (sygnał sondy jest emulowany), a na benzynie owszem.

3. Niebieski czujnik temperatury silnika. Czujnik ten odpowiada za podwyższenie obrotów i składu mieszanki na zimnym silniku. Umieszczony jest z przodu silnika, po prawej stronie, trochę poniżej aparatu zapłonowego. Można go sprawdzić zwykłym omomierzem - na zimnym silniku powinien mieć opór ok. 3k ohm, na gorącym jakieś 200-300 ohm. Można też zasymulować jego działanie po prostu odłączając wtyczkę (robiąc przerwę w jego obwodzie) - sterownik uzna wtedy, że silnik jest zimny i będzie podnosił obroty/skład mieszanki.

4. Obejrzyj stan układu zapłonowego, w szczególności kabli i świec. Zużyte świece też dają iskrę, tylko że często nie w tym miejscu, w którym powinny (np. do obudowy silnika). Przy zasilaniu gazem może to silnikowi wystarczyć do zapłonu mieszanki (gaz zapala się łatwiej niż mieszanka benzyny), a przy benzynie już nie. Przy dobrym nagrzaniu benzyna wtryskiwana do cylindra też jest cieplejsza, więc i łatwiej się zapali.

5. Ustawienie zapłonu też może wpływać na poprawną lub niepoprawną pracę silnika przy benzynie czy gazie. Teoretycznie zapłon przy gazie powinien być ustawiony na większe wyprzedzenie niż przy benzynie. Jeśli jest za dużo przyspieszony, może to być zbyt wczesny zapłon dla zimnego silnika na benzynie.



Jan17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 23, 2008 18:12
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jan17 » pt wrz 26, 2008 17:13

Wiam.
Dzięki za porade,co będe w stanie sam sprawdzić to zrobie jesli nic się nie zmieni to czeka mnie wizyta u mechanika.
Na benzynie to odpala po krótkiej chwili [niecała minuta] silnik jest jeszcze niedogrzany,problem to pierwszy rozruch na zimnym.



MaLiBU
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 549
Rejestracja: czw gru 16, 2004 22:56
Lokalizacja: W-wa/Radom
Kontakt:

Post autor: MaLiBU » pt wrz 26, 2008 17:25

moriel pisze: 3. Niebieski czujnik temperatury silnika. Czujnik ten odpowiada za podwyższenie obrotów i składu mieszanki na zimnym silniku. Umieszczony jest z przodu silnika, po prawej stronie, trochę poniżej aparatu zapłonowego. Można go sprawdzić zwykłym omomierzem - na zimnym silniku powinien mieć opór ok. 3k ohm, na gorącym jakieś 200-300 ohm. Można też zasymulować jego działanie po prostu odłączając wtyczkę (robiąc przerwę w jego obwodzie) - sterownik uzna wtedy, że silnik jest zimny i będzie podnosił obroty/skład mieszanki.
do cylindra też jest cieplejsza, więc i łatwiej się zapali.
ja obstawiam wine tego czujnika, ale co do stanu serwisowego chyba kolego troche sie mylisz. Przy odpietym czujniku sterownika wcale nie bedzsie symulowal zimnego silnika, po prostu tez nie odpali. Przy cieplym mozna odpiac rzeczywiscie ale w tym przypadku nic nie zdiagnozuje... W sensie jedyny sposob w tej konkretnej sytuacji na sprawdzenie niebieskiego czujnika to albo pomierzenie go omomierzem albo podmiana...


[b][color=blue]Volkswagen Klub Polska #107[/color][/b][b] | Frakcja Member | VW Silesia Club[/b]
[b][color=czerwony][url]http://www.majoVWka.pl/[/url][/color][/b]
[img]http://malibu.vwgolf.pl/malibu4.jpg[/img]

moriel
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: wt lip 01, 2008 17:20
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: moriel » pt wrz 26, 2008 19:48

Nie chcę się spierać, bo może nie mam racji, ale testowałem u siebie odłączanie oraz zwieranie kabla od tego czujnika i to mocno wpływało na obroty w jedną i drugą stronę. Fakt, że jak mówisz robiłem to już na ciepłym silniku, nie na zimnym.



zoso8894
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: czw gru 21, 2006 18:05
Lokalizacja: wwa

Post autor: zoso8894 » pt wrz 26, 2008 19:58

na zimnym jak odepnie wtyczke i zapali to czujnik



Jan17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 23, 2008 18:12
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jan17 » pt wrz 26, 2008 22:55

Jutro z rana to sprawdze,na ciepłym jak wypiołem kabel zapala obroty idą w góre.Nie zapala po wypięciu wtyczki z czarnego czujnika obok(czy ma tak być?).

[ Dodano: 27 Wrz 2008 10:57 ]
Panowie wielkie dzięki za pomoc,a szczególnie za wskazówke zoso8894 rano odpalił bez problemów na wypiętej wtyczce z czujnika,po wpięciu zero reakcji.Jadę po czujnik dzięki wam zaoszczędziłem troszke kasy.
:pub:

[ Dodano: 27 Wrz 2008 14:43 ]
Mam jeszcze jedno pytanie.Czasami przy włączaniu wstecznego ze skrzyni dochodzą zgrzyty,muszę pare razy wysprzęglić i włączac wsteczny powol.Czy mam jóż myśleć o naprawie skrzyni?



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 52 gości