[MK4] 1.4 Zapach benzyny/spalin z nawiewu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

przemeek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 16, 2014 16:09

[MK4] 1.4 Zapach benzyny/spalin z nawiewu

Post autor: przemeek » sob sty 07, 2023 18:33

Cześć, mam następujący problem. Posiadam Golfa IV 1.4 16v, przed świętami przy mrozie wywaliło mi olej bagnetem - zapchana odma/przewód do odmy. Odmę zdjąłem, wyczyściłem z mazi która się tam znajdowała, ciepłą wodą oraz środkiem do czyszczenia zaworów EGR a przewód wymieniłem na nowy, wymieniłem też 2 uszczelki odmy. Starą resztkę oleju spuściłem, zalałem nowym i wymieniłem wszystkie filtry. Od tego czasu w kabinie z nawiewu zaczął pojawiać się zapach benzyny/spalin (lub tego środka którym czyściłem odmę?). Na obiegu zamkniętym albo przy wyłączonym nawiewie jest ok. Przy włączonym zalatuje czasami/często, ale jest to dość uciążliwe i nie przyjemne. Golf bez klimy.

Z góry dziękuję za sugestię i pomoc.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: [MK4] 1.4 Zapach benzyny/spalin z nawiewu

Post autor: marcin7x5 » ndz sty 08, 2023 13:18

A wąż od odmy założyłeś na swoje miejsce? Czy ten cały układ odpowietrzenia jest teraz szczelny? Drugą rzeczą jest to że przy zamarzniętej odmie wywal olej bagnetem i pewnie gdzieś on zalega w okolicach układu wydechowego i się zwyczajnie wypala powodując swąd pod maską...



przemeek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 16, 2014 16:09

Re: [MK4] 1.4 Zapach benzyny/spalin z nawiewu

Post autor: przemeek » ndz sty 15, 2023 20:18

Dzięki za odpowiedź i sugestie. Wąż od odmy założony na swoje miejsce, wszystko tak jak było przed wywaleniem oleju, jak mogę sprawdzić szczelność układu? Pod maską nie czuć swądu wypalającego się oleju który zalega i ten zapach z nawiewu również nie przypomina zapachu oleju. Być może to zapach tego przewodu do odmy, mam podgrzewacz, ta rurka się nagrzewa i ona wydziela taki zapach, który od czasu do czasu zaciąga do kabiny? Autko w tygodniu podłączyłem pod tester diagnostyczny i był błąd P1400 - Zawór EGR usterka elektryczna obwodu elektrycznego. Błąd skasowałem, przez tydzień pojeździłem i błąd nie wrócił. Poczytałem na internecie, że zacięty/zatarty zawór może dawać podobne objawy. Wczoraj zdemontowałem zawór i próbowałem go wyczyścić, jednak środek do EGR nie bardzo chciał sobie poradzić z rozpuszczeniem nagaru w środku. Przez nypel w zaworze przedmuchałem trochę kompresorem. Na początku wydawało mi się, że zawór faktycznie się nie otwierał, bo wtłaczane powietrze zamiast ruszać w środku tym zaworkiem to uciekało przez łączenie na obudowie (poniżej zdjęcie).
http://www.fotem.pl/data/mini/male_cd43 ... d0ed76.jpg



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: [MK4] 1.4 Zapach benzyny/spalin z nawiewu

Post autor: marcin7x5 » ndz sty 15, 2023 22:58

Masz program do odczytywania błędów to masz może opcję zrobienia testy wyjść. Ja tak czyszczę egr że zalewam go po odkręceniu baftą lub płynem do mycia egr I wtedy uruchamiam ten test. Zawór egr sobie cyka w tej kąpieli jakiś czas aż dobrze rozrusza i przeczyści. No chyba że to awarią elektryczna to wtedy nic nie poradzisz.



przemeek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 16, 2014 16:09

Re: [MK4] 1.4 Zapach benzyny/spalin z nawiewu

Post autor: przemeek » wt maja 02, 2023 02:15

Dziękuję za wskazówki i pomoc. Z problemem uporałem się jakiś czas temu - pęknięty przewód od pochłaniacza par paliwa (na króćcu z jednej i drugiej strony), wymieniłem i problem ustał.

Temat można zamknąć.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości