Czy sonda lambda może mieć wpływ na wariujące wolne obroty?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Poope
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 225
Rejestracja: pt cze 26, 2009 21:45
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Golf IV 'HighLine' 2.0 l [LPG]
Silnik: AQY

Czy sonda lambda może mieć wpływ na wariujące wolne obroty?

Post autor: Poope » śr mar 02, 2022 13:38

Kiedy miałem problemy z utrzymaniem wolnych obrotów co nie jest przyjemne podczas jazdy jednostajnej (szarpanie), w czasie sprawdzania sondy lambda mechanik stwierdził wariowanie sondy (skaczące poziomy napięcia poza normami) że nawet nie mógł skorygować - stwierdzonego jednocześnie - niepoprawnego ustawienia zapłonu. Ale w pewnym momencie sonda zaczęła poprawnie działać więc poprawił zapłon.
Efektem było to że samochód na wolnych obrotach zaczął gładko pracować, tylko nie wiem dlaczego. Wykluczam, że to było z powodu nieprawidłowego ustawienia zapłonu bo przedtem jeździł dobrze a szarpanie nagle się pojawiło.

Czy za szarpanie na wolnych obrotach mogła być wadliwa sonda, która od czasu do czasu być może fiksuje?

Dla wiadomości na wszelki wypadek:
Od czasu do czasu pojawia mi się błąd P0134 (który aktualnie mam teraz, status oczekujący czyli oczekujący na potwierdzenie-powtórzenie) "Heated oxygen sensor (Ho2S)1, bank 1 - no activity detected". Czy to ze strony sondy lambda?


Pozdro, Poope

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Re: Czy sonda lambda może mieć wpływ na wariujące wolne obroty?

Post autor: grg474 » śr mar 02, 2022 19:43

tak sonda może mieć wpływ. Pytanie czy sonda, czy wiązka, czy nieszczelność wydechu, czy... wpływ ma np. LPG bo widzę że masz w opisie


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
Poope
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 225
Rejestracja: pt cze 26, 2009 21:45
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Golf IV 'HighLine' 2.0 l [LPG]
Silnik: AQY

Re: Czy sonda lambda może mieć wpływ na wariujące wolne obroty?

Post autor: Poope » śr mar 02, 2022 21:18

Ciężka sprawa z tą usterką, bo pojawia się i znika.

Wiązka sprawdzana nie ma przebić, zresztą japońska, ma 2 lata.
Sądzę że nieszczelność wydechu miałaby raczej stały wpływ, bez jakiejś okresowej zmiany na lepsze.
LPG raczej nie, to nie było po zatankowaniu. Choć nierówne obroty były jedynie na LPG, a na benzynie stawały się równe, dlatego pierwotnie stawiałem na jakąś świecę że okresowo szwankuje.

Co do sondy lambda, jak o pisałem w trakcie sprawdzania ona zaczęła nagle pokazywać prawidłowe mieszczące się w normie zakresy napięć i od tego momentu silnik zaczął pracować równo. Dziękuję za wskazówkę że sonda może mieć wpływ na wolne obroty, wychodzi na to że prawdopodobnie uszkodzona i raz pracuje dobrze, raz źle. Pewnie odczyty parametrów z komputera mogły ją skłonić do poprawienia się ;-)

Kupię nową sondę, nie ma co gdybać, wywalę 2 setki na Boscha, trudno. Jak się znów powtórzy, to może któraś ze świec szwankuje od czasu do czasu.
Druga opcja to czekać na powtórzenie się usterki i wtedy gonić do mechanika na szybkie sprawdzenie sondy.
Sam nie wiem...


EDIT:
Wymieniłem sondę i skalibrowałem u mechanika wolne obroty. Wszystko razem pomogło ale nie wiem co z tych rzeczy. I tak musiałem bo miałem od nich błędy.
Wolne obroty są OK.


Pozdro, Poope

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości