Kontrolka awarii silnika w Golf IV - abgas werstatt - warsztat wydechu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

alicanto789
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 20, 2021 10:17

Kontrolka awarii silnika w Golf IV - abgas werstatt - warsztat wydechu

Post autor: alicanto789 » pt sty 22, 2021 15:51

Cześć,

Kupiłam niecały miesiąc temu Golfika IV 2002 rok, wszystko śmigało po czym nadszedł niespodziewany mróz ( -18 stopni). Niestety musiałam w ten dzień odpalić auto, nie było innego wyboru. Oprócz zamarzniętych drzwi, następnie źle działających czujników otwartych drzwi, zamarzniętych głośników, zamarzniętych mechanizmów otwierania szyb, w trakcie trasy pojawiła się zdecydowanie najbardziej ulubiona kontrolka kierowców - sprawdź silnik (żółta). Nic specjalnego wtedy się nie działo, jechałam drogą 60 km/h i wyskoczył niechciany pasażer - abgas werstatt. Od tego zdarzenia minął niecały tydzień. Odpaliłam auto już kilkanaście razy, odpinałam akumulator raz, potem przeczytałam w internecie wskazówkę jak usunąć check engine ( włączyć światła dzienne, odpiąć ujemną kleme itd. itp.). Niestety błąd się nie usunął. Podejrzewałam, że ta kontrolka może pojawiła się przez słabe napięcie w akumulatorze, które często występuje przy niskich temperaturach. Jednak tak jak pisałam, pojeździłam nim już całkiem sporo i nadal nic, kontrolka sama nie zniknęła, a triki na usunięcie błędu ręcznie z poziomu kierownicy nie podziałały. Auto informuje, że to problem z warsztatem wydechu więc mogą być to sondy, zawór EGR, problem z katalizatorem itd. Auto nie straciło mocy, spalanie się nie zwiększyło. Jedyną dziwną rzecz, którą obserwuje to to, że po odpaleniu auta na jałowym jest ok 1110 obrotów. Jak się trochę pojeździ to potem jak się wrzuci jałowy to obroty mają ok. 900. Czy to podejrzane? Plus mocno szarpie auto na jedynce, nie da się nim gładko płynąć. Tak jakby przy przyciskaniu gazu nie do końca działał pedał? ale nie chcę panikować, ponieważ nie zdarzyły się przez to jakieś niebezpieczne sytuacje. Po prostu na jedynce wciskam najlżej gaz jak mogę i jak załapuje ten gaz to wtedy rzuca mocniej autem. Mało przyjemna sprawa, ale da się żyć. Czy ktoś ogólnie miał taki problem by po ciężkiej zimie wywaliło jakieś czujniki albo czym to może być spowodowane i co można spróbować naprawić samemu będąc w domu? :bigok:



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Kontrolka awarii silnika w Golf IV - abgas werstatt - warsztat wydechu

Post autor: marcin7x5 » pt sty 22, 2021 15:58

Podaj więcej danych na temat typu silnika. Wskazane jest odczytać kody błędów zapisanych w ecu silnika. Być może zamarzła odma i wywaliło gdzieś nieszczelność w dolocie.



alicanto789
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 20, 2021 10:17

Re: Kontrolka awarii silnika w Golf IV - abgas werstatt - warsztat wydechu

Post autor: alicanto789 » pt sty 22, 2021 16:03

marcin7x5 pisze:
pt sty 22, 2021 15:58
Podaj więcej danych na temat typu silnika. Wskazane jest odczytać kody błędów zapisanych w ecu silnika. Być może zamarzła odma i wywaliło gdzieś nieszczelność w dolocie.
Silnik 1.6 16V, 77 kW, 100 KM. W benzynie oczywiście.

Zamierzam wybrać się w najbliższym czasie na podpięcie do kompa, lecz mimo wszystko wcześniej chciałam popytać, bo może to jakiś znany problem i da się go łatwo rozwiązać. Albo można przynajmniej popróbować.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Kontrolka awarii silnika w Golf IV - abgas werstatt - warsztat wydechu

Post autor: marcin7x5 » pt sty 22, 2021 16:54

Owszem jest kilka typowych usterek. O jednej już ci napisałem. Drugą możliwością jest uszkodzenie przepustnicy lub czujnika ciśnienia w kolektorze ssącym. Do tego jednak potrzebny jest kod błędu. Może być też przyczyną sonda lub to co ona odczytuje...



alicanto789
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 20, 2021 10:17

Re: Kontrolka awarii silnika w Golf IV - abgas werstatt - warsztat wydechu

Post autor: alicanto789 » pt sty 22, 2021 17:23

marcin7x5 pisze:
pt sty 22, 2021 16:54
Owszem jest kilka typowych usterek. O jednej już ci napisałem. Drugą możliwością jest uszkodzenie przepustnicy lub czujnika ciśnienia w kolektorze ssącym. Do tego jednak potrzebny jest kod błędu. Może być też przyczyną sonda lub to co ona odczytuje...

Czyli tak jak się spodziewałam, można strzelać w ciemno, ale czy się trafi to nie wiadomo. Zamarznięta odma raczej odpada, bo robię długie trasy, więc silnik zdąży się nagrzać. Ewentualnie chyba, że nie było dawno czyszczona i po prostu się zatkała, ale dziwnie w czasie się to zbiegło z bardzo niską temperaturą. Jeśli chodzi o czujnik otwarcia przepustnicy czy czujnik kolektora ssącego to dało mi to do myślenia, ponieważ tak jak pisałam, przy jeździe na jedynce autem po prostu "poszarpuje'', trzeba się trochę nagimnastykować i nie wciskać za często pedału gazu, żeby się zwyczajnie toczył. Jednak to też nie jest aż tak zaawansowany problem, w trakcie jazdy obroty mi nie skaczą, a przy dodawaniu gazu już w trasie też wszystko przebiega gładko.
W takim razie trzeba przejechać się do warsztatu i odczytać błędy. Wrócę tu potem z wynikami oraz opinią mechanika.

Chyba, że jeszcze podrzucisz mi kilka pomysłów to jakby co będę potem zwracać uwagę mechanikowi czy sprawdził to i tamto. Lepiej z wiedzą niż bez. :kac:



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Kontrolka awarii silnika w Golf IV - abgas werstatt - warsztat wydechu

Post autor: marcin7x5 » pt sty 22, 2021 18:33

Pomysłów może wrzucić dużo tylko po co truć głowę jak można skupić się na konkretnym problemie wskazanym przez błąd. Masz kable zapłonowe czy cewki?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości