wymiana AKQ na inny motor czy remont?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

WinSxS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn sie 26, 2019 19:41
Auto: Seicento 1.1 SPI 00'/Golf IV 1.4 98'

wymiana AKQ na inny motor czy remont?

Post autor: WinSxS » pn sie 26, 2019 20:13

Witam.
Osobiście używam aut konkurencji (na literę F) i tam ogarniam EPER i inne katalogi :D
Niestety, moja wiedza tym razem wymięka, głupieję, jestem w kropce. Problem jest następujący:

Pacjent Golf 4 98' z silnikiem 1.4 16V AKQ + LPG STAG 4
Wlaścicielem jest mój dziadek, u którego cienko z dbałością techniczną o samochód. Ot, zatankować i pojechać, aż do awarii.
W kwietniu 2017 dziadek kupił 'minę' w postaci w/w auta. Kupiliśmy go, bo wydawał się w porządku - zdrowe blachy, zdrowa podłoga, silnik pracował równo, miał moc i nie dymił. Z początku wszystko działało dobrze, do momentu aż sprawdziliśmy olej. Było trochę poniżej na bagnecie, ale pobieranie wtedy było dosyć niewielkie - myślę, że około 100 ml na 1000 km, więc jedna półlitrowa dolewka między wymianami wg mnie jest akceptowalna.

Jeździlo się tak aż pewnego dnia, gdy prawdopodobnie przez zapchaną odmę (tego nie wiem na 100%, ale takie mam podejrzenia, bo dziadek nie wie nawet co się stało) wypchało olej najsłabszym miejscem - tym się okazał czujnik ciśnienia oleju.

Samochód zanim awaria została zauważona, że gubi olej przejechał pewnie z 3 km, po czym został sholowany do warsztatu.
Tam odmę oczyszczono, wpięto z powrotem czujnik i samochód tak jeździł przez kolejne 4 miesiące.

Przez ten czas silnik zaczął pobierać po ponad pół litra na 1000, po czym zostal znów odstawiony do naprawy, gdzie wymieniono upg, rozrząd, splanowano głowicę i jeszcze kilka (obecnie nie pamiętam już), ale nie ruszono pierścieni tlokowych (co dla mnie jest dziwną sprawą, skoro i tak już rozebrali silnik z powodu poboru oleju). No ale dobra, jak się dziadek o tym przekonał, to już było za późno na reklamację. Jeździ tak do dziś.

Od tamtego remontu minęło już 1,5 roku. Stopniowo coraz więcej pobiera oleju i jest coraz słabszy, obecnie już na 200 km pobiera pewnie z litr, dymi i kopci na niebiesko. Mocy zupełnie nie ma na gazie, jakby mu odebrać dwa gary i poszarpuje (wymienialem świece, cewkę i kable WN, nie pomogło), na benzynie mocy ma trochę więcej i nie szarpie, ale olej jak żarł tak żre, a do tego jeszcze śmierdzi zapachem typowym dla benzyny. Obecnie

I tu jest dylemat... remont czy wymiana?
Znajomy użytkuje Audiówki A2 1.4 z kodami AUA lub BBY, mówił, że nie miał nigdy problemów z tą jednostką. Po głowie chodzi mi wymiana właśnie na któreś z tych, zamiast remontu.

W grę nie wchodzi wymiana na 1.6 (ani żadne inne niż 1.4 16V) ze względów natury urzędowej - nie chce 84-latka ganiać po urzędach, przeglądach i tak dalej, żeby wbić zmianę w dowód...

I oto mam pytania:

1. Z jakimi kodami silników AKQ wymienia się na zasadzie plug&play lub wymienia się niewiele osprzętu? Czy AUA/BBY podchodzi bez większych zmian?
Bo niestety nie umiem tego znaleźć w internecie opisanego w jasny i konkretny sposób.
2. Który kod silnika byłby najodpowiedniejszy na wymianę (np konstrukcyjnie najlepiej wykonany)?
3. Czy remont byłby opłacalny mając na uwadze powyższe wydarzenia?

Chciałbym pomóc dziadkowi w wyborze do początku przyszłego tygodnia, dostałem tydzień na rozeznanie się w temacie i prosiłbym o szybką pomoc.

Wojtek



gczarkowski1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: wt lut 05, 2019 21:15
Auto: MK4-V50-KIA-VITO-BMW
Silnik: BFQ

Re: wymiana AKQ na inny motor czy remont?

Post autor: gczarkowski1 » wt sie 27, 2019 07:07

Znając życie kupisz drugi silnik i może się okazać że i tak będzie kwalifikował się do remontu , więc ja bym robił remont tego co masz,koszty będą zdecydowanie niższe , kupując drugi płacisz za niego ,płacisz za wyjęcie starego, płacisz za zamontowanie tego kupnego ,jeżeli się okaże lipa płacisz za ponowne wyjęcie , no i remont ,twój wiesz że musisz wyjąć wyremontować , tu nie ma zgadywania , pomyśl policz popytaj , powodzenia



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 816
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

Re: wymiana AKQ na inny motor czy remont?

Post autor: Maszan » wt sie 27, 2019 08:21

Kolega wlasnie robi mi remont silnika AHW z golfa . Z uzywka to wlasnie tak jak kolega wyzej pisze albo trafisz albo nie. Chyba ze mialbys auto na chodzie zeby go osluchac czy tloki nie klepia i pomierzyc cisnienia sprezania i oleju to wtedy moznaby ryzykowac. Zreszta kolega opowiadal mi ze gosc ktory zajmuje sie szlifami walow , winklowaniem korb itd. 2 lata temu mial zwijac interes ( a do niego to w 87r moj ojciec wozil wal i korby , ja w 01r wozilem swoje ze Skody) bo wszyscy uzywki ladowali. A teraz - uzywki chyba sie pokonczyly bo gosc zawalony robota - na moje korby trza tydzien czekac. Takze musisz przemyslec co i jak. Jak posklada auto to podam ile cala impreza i co bylo wymienione. Na teraz zrobienie glowicy: frezowanie gniazd, nowe prowadnice, uszczelniacze, planowanie to 550pl, nowy zestaw tlokow Kolbenschmitt ( sa z pierscieniami i sworzniami) to 640pln.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

WinSxS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn sie 26, 2019 19:41
Auto: Seicento 1.1 SPI 00'/Golf IV 1.4 98'

Re: wymiana AKQ na inny motor czy remont?

Post autor: WinSxS » czw sie 29, 2019 01:42

A jak z tym AUA/BBY na podmianę? Dużo tam byłoby rzeźbienia, żeby wszedł?
Tamten AKQ na 99,9% nie warty remontu, a co do w/w mam pewne źródło sprawnego motoru, ale jeśli pół auta do przeróbek to bez sensu...



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: wymiana AKQ na inny motor czy remont?

Post autor: marcin7x5 » pt sie 30, 2019 06:30

AUA sobie odpuść bo to taki sam bubel jak akq. Bby powinien podejść bez problemu ale jako goły słupek. Osprzęt musisz pewnie podmienić.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości