[Cabrio] 2000r 1.6 AFT Brak iskry

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

miedzwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 13, 2019 23:39
Lokalizacja: Wilno
Auto: Volvo V70 2.5TDi 140KM
Golf MK4 Cabrio 1.6 101KM
Silnik: AFT

[Cabrio] 2000r 1.6 AFT Brak iskry

Post autor: miedzwin » czw mar 14, 2019 10:17

Witam forumowiczów.
Nabyłem niedawno Golfa Cabrio z roku 2000 z silnikiem 1.6 Benzyna AFT 74kW (101KM) (nie wiem czy to jest golf MK4 czy MK3, takie coś w stylu MK3.5, więc w razie napisałem w złym dziale proszę moderatora o przeniesienie tematu w odpowiednie miejsce). Jest to w sumie pierwsze auto benzynowe przy którym zamierzam pogrzebać, więc nie jestem ekspertem w naprawach silników benzynowych.
Otóż mam taki problem, że auto nie odpala z powodu braku iskry na świecach. Iskra pojawia się tylko 1 raz podczas włączania zapłonu.
Opiszę teraz kroki jakie poczyniłem aby zdiagnozować usterkę:

1. Sprawdziłem iskrę na świecy - brak
2. Sprawdziłem paliwo - jest
3. Sprawdziłem cewkę zapłonową - zasilanie jest (12V). Poszperałem w internecie i okazało się, że do sprawdzenia cewki muszę podać masę na środkowy pin w złączu cewki. No więc podpiąłem świecę bezpośrednio do cewki, wbiłem agrafkę w środkowy pin i zacząłem łączyć to na masę w wyniku otrzymałem iskrę na świecy. Wniosek: cewka sprawna, świeca sprawna (punkt pierwszy odhaczony), kable wysokiego napięcia sprawne.
4. Następnym krokiem jest czujnik Halla - zasilanie jest (11V). W celu sprawdzenia go wymontowałem rozdzielacz (w sumie chyba niepotrzebnie). Czujnika jeszcze nie sprawdziłem, ale znowuż poszperałem w internecie i okazało się, że mogę czujnik Halla "zaemulować" poprzez łączenie masy (3) ze środkowym pinem (2) na kostce czujnika. Ma to na celu imitację działania czujnika Halla. No i tak robiłem. Wynik: Brak iskry na świecy, uwalone na pewno coś pomiędzy czujnikiem halla i cewką zapłonową.

Stąd powstaje pytanie, co mam sprawdzić teraz. Załóżmy, że czujnik Halla mam w porządku (jeszcze go nie sprawdzałem), co mam sprawdzić jako następne? Przejrzeć kable w wiązce od wszystkich czujników do tego złącza nad skrzynią? Co jeszcze odpowiada za powstanie iskry na cewce oprócz czujnika halla?

P.S. Stworzyłem nowy temat, ponieważ wszystkie tematy w internecie wyglądają tak: "sprawdź czujnik halla. Uwalony? No to dlatego nie masz iskry. Zamykam temat.". No i trochę klops, bo skoro nie mam iskry podczas emulacji, to nawet sprawny czujnik halla, nie rozwiąże problemu z brakiem iskry na świecy.
Aha, w komputerze nie mam błędów. Do odczytywania błędów używam autocom cdp+ z chin



miedzwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 13, 2019 23:39
Lokalizacja: Wilno
Auto: Volvo V70 2.5TDi 140KM
Golf MK4 Cabrio 1.6 101KM
Silnik: AFT

Re: [Cabrio] 2000r 1.6 AFT Brak iskry

Post autor: miedzwin » czw mar 14, 2019 19:03

Okej, sprawdziłem czujnik Halla w rozdzielaczu przy pomocy akumulatora i diody LED. Czujnik działa.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Re: [Cabrio] 2000r 1.6 AFT Brak iskry

Post autor: waski1 » czw mar 14, 2019 21:56

Jeszcze to do sprawdzenia.
Obrazek
Obrazek



miedzwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 13, 2019 23:39
Lokalizacja: Wilno
Auto: Volvo V70 2.5TDi 140KM
Golf MK4 Cabrio 1.6 101KM
Silnik: AFT

Re: [Cabrio] 2000r 1.6 AFT Brak iskry

Post autor: miedzwin » pt mar 22, 2019 11:25

Dobra, udało mi się zdobyć Wurth WOW. Zgodnie z instrukcjami sprawdziłem: cewkę, Hall, czujnik położenia wału korbowego. Wszystko gra.
Zacząłem sprawdzanie wejść na ECU. Na pewno mam + i - na pinach 1 i 23. Wydaje mi się, że nie mam 12V na pinie 43 (immobilizer), po włączeniu zapłonu mam 0V, a muszę mieć 11-14V. Nie jestem do końca tego pewien, bo mam kilka wersji z rozpisanymi pinami i nie wiem która jest poprawna. Wersja z Autodata nie jest zgodna z danymi z WurthWOW. Będę chyba nadal grzebał w niedzielę (bo wcześniej nie będę miał czasu na grzebanie przy golfie) i spróbuję wyjaśnić czy mam na ECU sygnały ze wszystkich czujników + zasilanie.
Jakieś protipy do obejścia immobilizera? Dać zasilanie z aku na pina immobilizera?



miedzwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 13, 2019 23:39
Lokalizacja: Wilno
Auto: Volvo V70 2.5TDi 140KM
Golf MK4 Cabrio 1.6 101KM
Silnik: AFT

Re: [Cabrio] 2000r 1.6 AFT Brak iskry

Post autor: miedzwin » sob mar 23, 2019 14:37

Z immobilizerem jednak to był błąd. Mam tam 12V. No ale na wejściach z czujników zazwyczaj jest 0V. Będę sprawdzał multimetrem kabelek po kabelku czy na pewno wszystkie kabelki są całe. Już wybebeszyłem wiązkę ECU i będę dzisiaj/jutro leciał ze sprawdzaniem.

Aha, jakoś grzebałem przy bezpiecznikach i przekaźnikach w salonie i teraz mi klakson trąbi po przekręceniu kluczka. Ktoś miał taki problem w swoim aucie? Gdzie mam szukać przyczyny?



miedzwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 13, 2019 23:39
Lokalizacja: Wilno
Auto: Volvo V70 2.5TDi 140KM
Golf MK4 Cabrio 1.6 101KM
Silnik: AFT

Re: [Cabrio] 2000r 1.6 AFT Brak iskry

Post autor: miedzwin » pn kwie 29, 2019 08:47

Aktualizacja tematu - auto nadal nie odpala.

Mam rozpiskę pinów sterownika w aucie. Sprawdziłem w sobotę każdy pin niezbędny do wytworzenia iskry:
* Hall
* czujnik położenia wału korbowego
* Czujnik temperatury cieczy
Tutaj mam wyniki:
https://i.imgur.com/lDb7kFF.jpg
https://i.imgur.com/QqvTqZJ.jpg
https://i.imgur.com/4MXDGfu.jpg

Sprawdzenie polegało na:
* sprawdzeniu napięcia na wyłączonym zapłonie
* sprawdzeniu napięcia przy włączonym zapłonie
* podpięciu leda i sprawdzeniu czy miga podczas kręcenia rozrusznikiem

Nie działa mi nadal sterowanie cewką. Udaje mi się czasem uzyskać iskrę gdy podpinam rozrusznik bezpośrednio do akumulatora (z pominięciem stacyjki) - przy dotknięciu przewodem do plusa na akumulatorze przeskakuje 1 iskra - nie zawsze, czasami przeskakuje kilka. Nie znalazłem zależności.

Wymienioną mam:
* cewkę
* kostkę stacyjki
* mam też inny sterownik

Podpinałem VCDSa do auta i kręciłem rozrusznikiem - brak informacji o obrotach silnika. To samo z licznikiem - obrotomierz nie pokazuje obrotów podczas kręcenia rozrusznikiem.


Czy ktoś ma jakiś pomysł, co może być niesprawne?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości