regulacja skrzyni biegów Golf 4 1.4 16v

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Dragoosek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 19, 2018 21:28

regulacja skrzyni biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: Dragoosek » wt lut 12, 2019 14:08

Witam mam pewne pytanie, które rozchodzi się o skrzynie biegów.
Problemy są następujące:
-bieg drugi nie jest precyzyjny, haczy, nie jest maksymalnie w lewo.
-bieg pierwszy od czasu do czasu trzeba lekko przełamać
-bieg wsteczny wchodzi, ale głośna "mlaska"
-reszta biegów w miarę w porządku, choć skrzynia twardo pracuje.

Głównie rozchodzi mi o bieg drugi, który haczy i mam pomysł, żeby najpierw spróbować wyregulować mechanizm, ale nie mam pojęcia jak to zrobić w tym modelu.
Czy jest tu jakaś śruba, którą można podregulować, a jak jest to w którym miejscu się znajduje?
Był bym wdzięczny za wskazówki
(Jeżeli taki temat był to sory, ale nie moglem znalezc akurat o tym modelu, wiekszosc jest przestarzała)
Ostatnio zmieniony czw lut 14, 2019 21:55 przez Dragoosek, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8810
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Skrzynia biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: marcin7x5 » wt lut 12, 2019 19:55

Pierwsze co to czyścisz,i sprawdzasz luzy ta wszystkich cięgnach mechanizmu wybierania biegów. Jak już to opanujesz wówczas można jeszcze delikatnie przestawić na połączeniu drążka od zmiany biegów z mechanizmem wybierania biegów bo to jest połączenie na opaskę zaciskowa. Znajdziesz ją obok rury wydechowej na wysokości ściany grodziowej.



Dragoosek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 19, 2018 21:28

Re: Skrzynia biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: Dragoosek » śr lut 13, 2019 18:38

Więc tak,
Wyczyściłem wszystkie elementy ruchome wybieraka psikaczem, co sprawiło, że cały mechanizm płynniej pracuje, choć na lewarku po tym zabiegu zaczęło bardziej haczyć.
Być może czyszczenie spowodowało poluzowanie.

Kiedy to zrobiłem postanowiłem rozpocząć zabawę z regulacją.
Poluzowałem opaskę i kiedy drążek zmiany biegów był luźny zacząłem ustawiać lewarek po kilka milimetrów to w prawo to w lewo, w górę, w dół, zakręcać nakrętkę i sprawdzać jak się ma sprawa z biegami.

Po jakimś czasie znalazłem w miarę korzystną pozycję, ale ten efekt wciąż mnie nie zadowala, mimo iż 2 bieg jest bardziej precyzyjny, to nie mogę tak ustawić, żeby jedynki nie trzeba było delikatnie "przełamać".

Również nie jestem pewny, czy bardziej szukać ustawienia przesuwając lewarek na boki, czy góra-dół, bo przy przesuwaniu góra-dół nie czuć różnicy.

Najlepiej by było, gdyby się dało jakoś ustawić lewarek idealnie w środkowej pozycji, ale nie zauważyłem niczego takiego jak w niektórych samochodach, że jest taki otwór "centrujący" i można tam zablokować wkładając np wiertło.

Ma ktoś jakiś pomysł? Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Jeżeli trzeba zdjęcia czegokolwiek, służę.



myszazro
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 11:22
Lokalizacja: Zwierzyniec
Auto: Volkswagen Golf

Re: Skrzynia biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: myszazro » śr lut 13, 2019 18:45

Tam jest jeszcze możliwość regulacji przy drążku zmiany biegów ale to musiałbym zobaczyć w elsie co i jak



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8810
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Skrzynia biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: marcin7x5 » śr lut 13, 2019 22:51

Być może te teflonowe tulejki w tych cięgnach co je rozruszałeś są już wyrobione i powstają tam minimalne luzy. Ogólnie cały ten mechanizm jest kiepski i nie wiem czemu vw nie zastosował tego na linki jak to jest w przypadku silników 1,6 8v.



Dragoosek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 19, 2018 21:28

Re: Skrzynia biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: Dragoosek » czw lut 14, 2019 14:25

Z tego co widzę, przy drążku zmiany biegów nie ma żadnych regulacji
https://www.fotosik.pl/u/piotrek252/album/2515688

Chyba, że jest coś jeszcze pod tym białym plastikiem, ale nie mogłem go nijak zdjąć, a na siłę nie chciałem.
Jeżeli tam nic nie ma to więcej chyba nie zdziałam, pewnie jest to wina zużytego już mechanizmu wybieraka i cudów regulacją nie zdziałam.



myszazro
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 11:22
Lokalizacja: Zwierzyniec
Auto: Volkswagen Golf

Re: Skrzynia biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: myszazro » czw lut 14, 2019 14:38

Ta śrubka,coś nią się robi
Cała proceduraObrazekObrazekObrazekObrazek



Dragoosek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 19, 2018 21:28

Re: Skrzynia biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: Dragoosek » czw lut 14, 2019 20:00

Dzięki bardzo za pomoc i wskazówki, niezwykle mi to pomogło, mimo to nie udało mi się osiągnąć pożądanego rezultatu, ale nie jest źle.
Jeżeli chodzi o regulacje tymi śrubami z pod gałki zmiany biegów, to przesuwa to tylko ten ogranicznik, tak więc po ustawieniu luzu 2mm sytuacja ta sama, czyli nie ma tragedii, ale liczyłem na lepiej.
Chciałem osiągnąć minimalnie podobny efekt jak jest w fordzie galaxy u ojca, ale z tego co widać rodzaj i zużycie mechanizmu na to nie pozwolą, zresztą słyszałem to już od znajomych, że "one tak mają", a w koszta na razie się nie będę pakować.

Mimo to, świetnie że ten temat powstał, będzie dla osób które chcą to zrobić u siebie, a tutaj jest to świetnie przedstawione.
Dzieki



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8810
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: regulacja skrzyni biegów Golf 4 1.4 16v

Post autor: marcin7x5 » czw lut 14, 2019 22:11

Niestety nie ta skrzynia i nie ten mechanizm aby to było płynne. W Audi tego mechanizmu nie uświadczysz, pomimo, że sprzęgane były z tymi samymi skrzyniami - bynajmniej w modelu a3.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości