VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » pn sty 29, 2018 22:25

W sobotę wreszcie udało zrobić wiązkę zasilania i wiązkę z pamięcią dla fotela kierowcy...

Obrazek

Zrobiłem to w osobnych peszlach no i zabrakło mi czarnego :D

Tym sposobem mam już komplet foteli podłączony, moduł komfortu wraz z silniczkami szyb, licznik 1j5 920 846A i jedno lusterko składane z pamięcią. Wiązką pod drugie jest już podłączona i czeka już wprowadzona w drzwi pasażera. To lusterko zostawiłem sobie na kolejną sobotę + podłączenie przewodu od wstecznego i podświetlenia lusterek.

Mam również piloty z trzema kwadratowymi przyciskami. Są one przypisane do angielskiego modułu komfortu którego nie używam (kupiłem w komplecie) i wstawiłem drugi z Europejczyka... ale baterie są za słabe chyba i nie mogłem ich przypisać.

Nie miałem zbyt wiele czasu by bawić się pamięcią Ale zauważyłem jedynie że jak wcisnalem któryś z przycisków od pamięci to po otwarciu drzwi fotel zaczął się ustawiać :) nie zwróciłem za to uwagi na lusterko...

W kolejny weekend chciałbym już całość skończyć i przypisać ustawienia foteli do pilotów.

Mam pytanie... czy da się zrobić tak by lusterka rozkładały się i składały po przekreceniu zapłonu lub zgaszeniu ? Bo w chwili obecnej da się tym sterować tylko poprzez pokrętło od ustawiania usterek.

Gdyby ktoś potrzebował schemat instalacji elektrycznych foteli i lusterek z pamięcią zapraszam na priv. Załączam za to moje opracowanie tego schematu które jest "bardziej po Polsku " :D Czegoś takiego właśnie brakowało mi kiedy zbierałem się do pracy. Gdyby ktoś zauważył błąd proszę o poprawnie mnie... chociaż według tego co narysowałam działa :)

Obrazek



Awatar użytkownika
cinek2004
"
Posty: 1795
Rejestracja: pn cze 04, 2007 08:01
Lokalizacja: Warszawa - WB

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: cinek2004 » wt sty 30, 2018 12:25

A pin 1 do linii K czemu nie podłączony?



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » wt sty 30, 2018 16:18

Bo moduł pamięci foteli jaki mam to 3B1959760E i komunikuje się przez CAN. Linia diagnostyczną K tyczy się sterowników z Literą A na końcu.

Przynajmniej tak zrozumiałem ze wszystkich tematów jakie czytałem.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: Qto » wt sty 30, 2018 17:23

Sprawdzałeś czy VAG łączy się ze sterownikiem?



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » wt sty 30, 2018 17:28

Tak. Usunąłem stare błędy i później już czysto było w jego pamięci. W blokach pomiarowych widac położenie w % każdej płaszczyźnie więc chyba jest ok. W przyszły weekend dokończę drugie lusterko i będę chciał przypisać położenie foteli i lusterek do konkretnych pilotów. Mam nadzieję że z t tym nie będzie problemów. Instrukcję mam, no i jakąś reakcję na przyciski pamięci foteli już widziałem. Np. Naciskając numerek na fotelu i otwierając drzwi fotel zaczął zmieniać swoje położenie. Myślę że to dobry znak :)



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » sob lut 03, 2018 21:37

Dziś składałem drugie lusterko...
Obrazek

Wiązką pamięci miałem już przygotowaną więc wystarczyło wciągnąć ją do drzwi, i spiąć wszystko jak trzeba.
Obrazek

Oczywiście musiałem dołożyć jeszcze pin do wtyczki silniczka szyby odpowiedzialny za składanie lusterek. Pominąłem wyłącznik krańcowy od mechanicznego składania bo musiałbym zmienić krańcowkę Albo sposób montażu by spełniał swoją rolę.

Lusterka działają i składają się z przełącznika lusterek. Pamięcią jeszcze się nie bawiłem bo późno się za robotę zabrałem i noc mnie zastała :) Nadrobię to jutro.

Mam jedno pytanie na chwilę obecną... czy jest możliwość by lusterka składały się po wyciągnięciu kluczyka że stacyjki i rozkładały się po zapłonie ? Lub żeby reagowały na pilot. Bo z tego co zauważyłem to da sie nimi sterować jedynie dzojstikiem od lusterek.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: Qto » sob lut 03, 2018 22:11

Na przekaźnikach z Audi można pokombinować



Awatar użytkownika
cinek2004
"
Posty: 1795
Rejestracja: pn cze 04, 2007 08:01
Lokalizacja: Warszawa - WB

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: cinek2004 » ndz lut 04, 2018 16:15

Tylko na przekaźniku z Audi. Nie wiem po co wszyscy kupują za krocie sterowniki drzwi pod składanie luster skoro i tak później kończy się na przeróbce na składanie z pilota.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: Qto » ndz lut 04, 2018 18:37

cinek2004, ja np mam w oryginale...rzadko bo rzadko ale czasami składam lusterka podczas jazdy - rozumiem że w przypadku przekaźników z Audi nie ma takiej opcji? Kiedyś myślałem żeby może połączyć jakoś obydwie funkcje i przelaczac je jakimś pstryczkiem...jednak ktoś powiedział mi że się nie da i nawet nie usiadłem nad schematami.

Dla mnie jednak opcja złożenia manualnie jest istotniejsza niż składanie przy zamknięciu auta...tym bardziej że nie zawsze chce je złożyć a rozwiązanie z Audi pewnie też nie przewiduje takiej opcji?



Awatar użytkownika
cinek2004
"
Posty: 1795
Rejestracja: pn cze 04, 2007 08:01
Lokalizacja: Warszawa - WB

Re: VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-mon

Post autor: cinek2004 » ndz lut 04, 2018 18:48

Qto pisze:cinek2004, ja np mam w oryginale...rzadko bo rzadko ale czasami składam lusterka podczas jazdy - rozumiem że w przypadku przekaźników z Audi nie ma takiej opcji? Kiedyś myślałem żeby może połączyć jakoś obydwie funkcje i przelaczac je jakimś pstryczkiem...jednak ktoś powiedział mi że się nie da i nawet nie usiadłem nad schematami.

Dla mnie jednak opcja złożenia manualnie jest istotniejsza niż składanie przy zamknięciu auta...tym bardziej że nie zawsze chce je złożyć a rozwiązanie z Audi pewnie też nie przewiduje takiej opcji?
Można połączyć obie funkcje.
Można też zrobić przełącznik żeby wyłączać składanie po zamknięciu lub po prostu wyjąć bezpiecznik.
Przycisk by złożyć podczas jazdy to też nie problem. Składanie jest sterowane masą.



michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: michaf1994 » pn lut 05, 2018 11:36

Zamontowałem przekaźnik 361 bez diody prostowniczej na przewodach i jak odpalę składanie i otwieranie z pilota (zamknę i otworzę auto), to już nie działa joystick - jakby coś blokowało. Tzn, muszę wyciągnąć przekaźnik i wtedy działa. Macie jakiś pomysł jak podłączyć go tak, żeby działało z pilota (podłączone pod safelock) i z joysticka.



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » wt lut 06, 2018 12:23

Mam problem z pilotami które kupiłem razem z modułem komfortu (2 piloty po 3 przyciski). Sprzedawca zapewniał że są sprawne. Przełożyłem swoje groty do "nowych" pilotów no i zauważyłem problemy:
Pilot 1 - transponder dał się zakodowac i samochód odpala, działa przycisk zamykania i klapy bagażnika bo migają kierunkowskazy (fizycznie się nie otwiera bo jeszcze eprom modułu nie zmieniony... nie ma reakcji na przycisk otwierania.
Pilot 2 - transponder nie da się zakodować, brak reakcji na jaki kolwiek przycisk pilota.

Wizyta u gościa z dorabianem kluczy to potwierdziła... Po zmianie baterii pierwszy pilot wysyła sygnał z dwóch przycisków, trzeci milczy. W drugim pilocie jego urządzonko nie wykrywało żadnego sygnału.

Sprzedawca nie przyjmuje zwrotu bo minęło 2 miesiące od zakupu a ja przez pracę w delegacji poprostu nie mialem czasu wczesniej tego podlaczyc ze wsystkimi przeróbkami.

Pytanie jest takie... czy warto zanosić do elektronika te piloty by spróbował naprawić... czy odłożyć na bok i kupić "nowe". A może ktoś z was chce sprzedać ? ;)



michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: michaf1994 » wt lut 06, 2018 20:59

Ogólnie piloty kupisz po 30-50 zł na allegro jak poszukasz. Kolega robi w elektronice to od jednego bierze też około 50 zł, a co fabrycznie nowe to fabrycznie nowe. Jak masz miernik to wyjmij płytki i sprawdź czy to czasem przyciski nie padły, bo jak tak, to wtedy za wymianę zapłacisz pewnie mniej lub sam sobie przelutuj. A przyciski kupisz za grosze



Tygrysq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 377
Rejestracja: pn paź 19, 2015 15:24
Lokalizacja: Bytów
Auto: Golf mk4
Silnik: ALH
Kontakt:

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: Tygrysq » śr lut 07, 2018 20:53

Panowie A posiada ktoś schemat gdzie jest pokazanie jak podłączone są lampki coming home w lusterkach od superb 1 tak jak to jest w oryginale :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości