VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » ndz lis 26, 2017 17:36

Witam. W ostatnim czasie wziąłem się za zmiany w swojej Borce 2.3 AGZ V5. Koledzy z forum pomogli mi z wymianą licznika full fis, SE pochodzącego z passata z końcówką 849 w obudowie licznika Bory.

Obrazek

Teraz czas na kolejne zmiany z czym wiążą się kolejne pytania na które nie znalazłem odpowiedzi przeglądając fora.

1. Zmiana modułu komfortu z 1j0 na 1c0.

Chcę zastąpić obecny 1J0 959 799N, więc kupiłem już 1C0 959 799B i dwa tylne silniczki szyb 1C0 959 811A oraz 1C0 959 812A. Znam rozpiskę pinow jakie nalezy zmienic, i zamierzam zrobic przejciówkę z jednego modulu na drugi by nie ciąć wiązki w samochodzie używając wtyczek że szrotu i gniazd z uszkodzonego modułu komfortu ... 799AH który mi zalega.
Teraz chce kupić przednie silniki, z tym że mają pracować ze składanym lusterkami z pamięcią (o tym mowa dalej) więc pytanie...

Czy odpowiednie będą silniki o oznaczeniu 1C0 959 801 i 1C0 959 802? I czy ma znaczenie literka na końcu numerów ?
Czy wystarczy podłączenie CAN L i CAN H modułu komfortu z wiązka Can np przy liczniku? Czy silniczki szyb również należy podłączyć dodatkowo do CAN?

Obrazek

2. Wymiana welurowych foteli na skórzane, elektrycznie sterowane z pamięcią.

Obecnie mam zwykle podgrzewane fotele, ale udało mi się kupić skóry podgrzewane, elektrycznie sterowane z pamięcią. Moduł pamięci kończy się literka "E". W domu dopiero zobaczyłem że brakuje w nich silników służących do przesuwania foteli przód - tył, ale jestem w trakcie zakupu takowych. W fotelu pasażera zauważyłem brak jednej wtyczki w module. Na zdjęciu zaznaczyłem na czerwono.

Czy tam powinno być coś jeszcze podłączone? Czy może być wolne to miejsce ?

Kolejna sprawa to lusterka z pamięcią. Znam piny w brązowej kostce fotela kierowcy które należy podpiąć pod lusterka...

Ale jak znaleźć owe lusterka z pamięcią ? One mają dodatkową wtyczkę z pinami idącymi do fotela ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

3. Ksenony

Kupiłem ksenony wraz z przejściówkami. Lampy świecą zadowalająco. Ale używając pokrętła regulacji wysokości słychać pracę silniczków, lecz nie zmienia się wysokość świecenia.

O czym to może świadczyć ?

Z przejściówki wystaje po jednym wolnym przewodzie.

Obrazek

Do czego on służy ?

Po skompletowaniu części i wiedzy zacznę wymieniać te wszystkie rzeczy by nie rozbierać dwa razy tego samego. Tak czy inaczej czeka mnie naprawa krańcówek w trzech zamkach ponieważ nie zapalają oświetlenie w kabinie.
Wiem że to dluuuuugi post i nie każdemu chce się go czytać... ale mam nadzieję że komuś na tyle się nudzi że zechce mi pomóc :) Z góry dziękuję ;).
Ostatnio zmieniony sob gru 09, 2017 17:28 przez ciarek15, łącznie zmieniany 1 raz.



Krywan2494
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 181
Rejestracja: pn paź 08, 2012 14:18
Lokalizacja: warszawa
Auto: VW Golf IV TDI++, Octavia III Kombi.
Silnik: ATD

VW Bora- ksenony, elektryczne fotele, moduł komfortu

Post autor: Krywan2494 » pn lis 27, 2017 13:13

Hej silniczki szyb z pamięcią to 1C0 959 801B oraz 1C0 959 802C.
W fotelu pasażera jedna kostka jest wolna. Lusterka składane z pamięcią mają dodatkową kostkę - coś takiego http://allegro.pl/lusterko-prawe-sklada ... ml#thumb/1" onclick="window.open(this.href);return false;



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- ksenony, elektryczne fotele, moduł komfortu

Post autor: ciarek15 » pn lis 27, 2017 16:41

Posiada ktoś rozpiske pinów lusterka które należy podłączyć do brązowej wtyczki fotela ? I czy lusterko pasażera łączy się równolegle czy osobno ?

Bo wiem tyle że pony od 2 do 7 w fotelu mam podpiąć pod lusterko, pin 8 do wstecznego a 9,10 do CAN. Ale nie wiem jak łączą się piny 2-7 z tymi w lusterku.



Krywan2494
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 181
Rejestracja: pn paź 08, 2012 14:18
Lokalizacja: warszawa
Auto: VW Golf IV TDI++, Octavia III Kombi.
Silnik: ATD

VW Bora- ksenony, elektryczne fotele, moduł komfortu

Post autor: Krywan2494 » pn lis 27, 2017 17:38

podaj maila to CI podeśle schematy



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » sob gru 09, 2017 17:59

Witam. Wziąłem się za składanie wszystkiego w całość. Zamówiłem narazie jedno lusterko od Skody superb I, dziś dopiero odpakowalem paczkę i rozebralem je na części. Wyciągnąłem również lusterko z Bory by z dwóch zrobić jedno elektrycznie składane z pamięcią, przekładając całą obudowę z elektroniką na trójkąt bory.
Mam pytanie odnośnie wylacznika krańcowego... W trójkącie superb jest miejsce na owy wyłącznik gdzie ładnie pasuje i nie wypada. W Borce za to nowe miejsce nie wygląda jak by było w pełni dostosowane.

Obrazek

Tutaj widać miejsca na krańcówki:

Obrazek

Widoczny włożony wyłącznik w trójkąt skody:

Obrazek

A tutaj trzymając palcem w trójkącie bory:

Obrazek

Dzięki schematom od kolegi Krywan2494 myślę że poradzę sobie z podłączeniem elektrycznym.

Teraz pytanie... Czy do Bory jest inna krańcowka? Czy może być ta? Ewentualnie ją przykleje.

Liczę na pomoc, a na koniec zrobię dużą fotorelację z wymiany foteli, lusterek I modułu komfortu. Napewno przyda się w jednym miejscu tyle informacji.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: Qto » ndz gru 10, 2017 18:20

ja kombinowałem żeby krańcówki zamontować...stanęło na tym, że w jednym lusterku było ok a w drugim po złożeniu elektrycznym lusterek nie dało się ich rozłożyć. Odciąłem kabelki od krańcówek i tak już jest kilka lat...w niczym to nie przeszkadza. Jak uda Ci się poprawnie je zamontować to ok...czy krańcówki są takie same to nie wiem, ale z Toledo i Leona miałem jednakowe ale lusterka z Golfa trzeba było do nich przystosować.



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » ndz gru 10, 2017 20:02

Więc jaką rolę mają spełniać te krańcowki? Myślałem że są one konieczne. Spróbuje je "obsadzić" ale... W lusterku od Skody krancowka była osadzona w takim miejscu ze przy rozłożonym lusterku styk był wciśnięty, a w Borce jest odwrotnie. Wstawiając krańcowkę w wyznaczone miejsce lusterko musi być złożone by wcisnąć styk. Oczywiście można to przenieść w inne miejsce gdyby było trzeba... Ale właśnie pytanie jak to ma być w tym przypadku
.. ma być wciśnięty 0rzy rozłożonym czy złożonym lusterku?



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » sob gru 16, 2017 17:39

Na tygodniu pracuje w delegacji i wracam tylko na weekendy, stąd ograniczenie mojego czasu który mógłbym poświęcić na przeróbki samochodu.

Dziś zacząłem z dwóch lusterek składać jedno i zauważyłem że krańcowka jest wykorzystywana nie przy składaniu lusterek elektrycznie ... A mechanicznie.

Na zdjęciu zaznaczyłem strzałka i czerwonym kółkiem miejsce gdzie fabrycznie w lusterku Bory jest umiejscowiony plastikowy trzon krańcowki. Kiedy lusterko jest mechanicznie rozłożone wtedy krańcowka jest rozłączona.

Czarny pierścień silniczka składania obraca się po powierzchni zaznaczonej na pomarańczowo i NIE MA KONTAKTU Z KRAŃCOWKĄ.

Dopiero część odpowiedzialna za mechaniczne składanie lusterek, dociśnieta sprężyną porusza się po powierzchni zaznaczonej na fioletowo i ona właśnie w pozycji złożonej mechanicznie (nie mylić ze złożeniem elektrycznym) rozłącza bądź załącza wyłącznik krańcowy.

Nie wiem tego, ale domyślam się że przy mechanicznym złożeniu lusterka wyłącznik ma poprostu odłączyć opcję elektrycznego składania jako zabezpieczenie.

Takie są moje obserwacje na chwilę obecną... co jakiś czas będę uzupełniał postęp prac i być może ktoś skorzysta z tego opisu.
Mam już wszystkie wtyczki, moduł komfortu z kluczykami, wiązką i tylnymi silniczkami, fotele uzbrojone w silniczki wszystkie i moduł pamięci, lusterka od superb z podświetleniem itd. Na weekend kolejny zorganizuje przednie silniczki oraz zamki do drzwi i zacznę montaż. Mam nadzieję że znajdą się osoby które odpowiedzą na moje pytania w trakcie prac a wiele innych osób może na tym skorzystać :) Pozdrawiam Ciarek15







Obrazek

Obrazek

Obrazek



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: Qto » sob gru 16, 2017 23:11

ciarek15 pisze:przy mechanicznym złożeniu lusterka wyłącznik ma poprostu odłączyć opcję elektrycznego składania jako zabezpieczenie.
Dokładnie tak...jak złożysz lusterka ręcznie, to elektrycznie ich nie ruszysz. Dlatego u mnie przy zlym dzialaniu jednej krańcowki mogłem tylko raz złożyć lusterka elektrycznie i na tym koniec.



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » ndz gru 24, 2017 09:47

Witam. Dziś mała aktualizacja... Przy testowaniu foteli po założeniu silniczków (przód-tył, których brakowało po zakupie) fotel pasażera działał całkiem a kierowcy nadal nie chciał się przesuwać w przód i tył.
Wyciągnąłem moduł pamięci i po rozebraniu ukazało mi się takie coś:

Obrazek

Po wstawieniu zwory z drutu 2,5 mm2 w miejsce przepalonej ścieżki wszystko już działało.


Obrazek

Przy składaniu lusterka złamałem obudowe trójkąta, dlatego musiałem szybko jechać na szrot po kolejne lusterko. Naciąganie zabezpieczenia na sprężynę która jest na "trzonie" mechanizmu składania nie jednemu już napewno nerwy zniszczyło :)

Tak oto powstało lusterko elektrycznie składane z pamięcią i oświetleniem ambience od Skody Superb I w obudowie Lusterka i na trójkącie Bory.



Obrazek

Obrazek

Lusterko Superb ma wtyczkę żeńską, więc wykorzystałem wtyczkę męską od Bory by nie ciąć wiązki w drzwiach. Pozostało mi podłączyć piny pamięci, krańcowkę i oświetlenie Ale to dopiero jak zamówię piny do zakucia... swoją drogą fajnie by było jak by ktoś wstawił mi link do nich :)

Powracając jeszcze do krańcowki o której był wcześniej temat... rzeczywiście silniczek składania ma swoją by wiedział kiedy zatrzymać składanie i rozkładanie. Przed złożeniem lusterka rozebralem silniczek i zrobiłem foto. Wyłącznik krańcowy zaznaczony na czerwono.

Obrazek

W miarę postępów będę uzupełniał fotorelację z opisem czynności... A tych przede mną jeszcze dużo :)
Pozdrawiam Ciarek 15



Krywan2494
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 181
Rejestracja: pn paź 08, 2012 14:18
Lokalizacja: warszawa
Auto: VW Golf IV TDI++, Octavia III Kombi.
Silnik: ATD

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: Krywan2494 » ndz gru 24, 2017 12:53

Witam, powodzenia w pracy, szykuje się przydatna fotoporada!:)



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » ndz gru 24, 2017 15:22

A dziękuję :) Dzięki Twoim schematom wiem co mam dalej robić... tylko z czasem na to jest problem niestety.



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » ndz gru 31, 2017 11:01

Witam ponownie :) Wczorajszy dzien poświęciłem na wymianę fotela pasażera i zrobienie wiązki zasilania dla niego oraz przygotowania wiązki dla lusterka pasażera.

Po wyjęciu fotela miałem dwie wolne wtyczki, żółta dla air bag a zielona to podgrzewanie fotela. Należało teraz dołożyć czerwoną do zasilania:

Obrazek

Przewody o przekroju 2.5 mm2 owinięte parcianą taśma, przeciągnąłem pod wykładziną a dalej progiem wraz z innymi przewodami zatrzymując się na chwilę przy słupku.

ObrazekObrazek

Wyciągnąłem schowek i wtedy miałem duże pole manewru by przeciągnąć przewody.

Obrazek

W tym miejscu dołożyłem również wiązkę 4 przewodów o przekroju 0.5 mm2 które będą potrzebne do komunikacji lusterka pasażera z drugim lusterkiem oraz modułem pamięci fotela.

Obrazek

Na czerwono zaznaczyłem wiązkę zasilania a na zielono wiązkę pamięci dla lusterka (zwój przewodów zostawiony przy słupku... czekający na dalsze prace :) )

ObrazekObrazek

Po tych czynnościach stronę pasażera wygląda tak :

ObrazekObrazekObrazek

Przechodzimy na stronę kierowcy (Na zielono wiązka pamięci, na czerwono zasilanie do drugiego fotela. Obie czekają na jakiś wolny dzień by móc robić kolejne kroki).

Obrazek

Zasilanie foteli jest równolegle poprzez bezpiecznik termiczny 30A który za grosze kupiłem wraz z gniazdem na znanym portalu. Dokładamy "oczko" i mamy coś takiego:

Obrazek

Na niebiesko zaznaczyłem punkt masowy jaki ja wykorzystałem, na żółto zacisk zasilania a na czerwono gniazdo z bezpiecznikiem foteli.

ObrazekObrazek

Na ta chwilę to wszystko co udało mi się zrobić. Jeden fotel już działa :)
Przeróbek będą potrzebowały air bagi foteli bo wtyczli roznia sie z tymi ktorw byływ poprzednich fotelach... Ale to już nie będzie problemem.
Bo rozumiem że poduszki są w pełni zamienne bez obawy że nie będą pasować do mojego sterownika poduch ?

Tutaj foto podłączonego lusterka... narazie tylko podstawowe funkcje, a reszta będzie łączona kiedy znajdę kolejny wolny dzień.

Obrazek



ciarek15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:03

VW Bora- fotele oraz lusterka elektryczne z pamięcią-montaż

Post autor: ciarek15 » ndz sty 14, 2018 10:15

Wczorajszy dzień zacząłem od wycieczek po szrotach w poszukiwaniu przednich zamków drzwi. Centralny działał ale mikrowłączniki padły i nie zapalały oświetlenia wnętrza po otwarciu drzwi... A z tego co wiem zamek kierowcy musi być całkiem sprawny przy elektrycznych fotelach z pamięcią. Ż tym nie było problemu i zamki zostały wymienione.

Przy okazji zamontowałem rownież silniczki szyb pod składane lusterka 1C0 959 801B oraz 1C0 959 802C.

Obrazek

Skoro wymienione silniczki na 1c0 to i zacząłem składać przejściówke modułu komfortu z 1j0 na 1c0 ze schematu znalezionego w sieci:

Obrazek

Pomijając fakt że w wiązce od 1c0 jaką udało mi się kupic nie zgadzaly mi się kolory porównując do zamieszczonej rozpiski to w większej kostce brakowało przewodów z pinami nr. 14 i 3.
Zostały za to wolne przewody wychodzące z pinów 15 (biało niebieski), 4 (zielony), 7 (niebiesko brązowy). Tych pinów nie miałem na zamieszczonej rozpisce ani na kolejnej znalezionej również w Internecie.
Więc co te przewody robią w tej kostce skoro nie są wykorzystywane ?

Obrazek

Podobna sytuację miałem w mniejszej kostce. W wiązce wtyczki 1c0 brakowało pinów nr. 11 i 12.
Wolne przewody jakie zostały to 9 (zielono żółty), 3 (żółto brązowy), 2 ( żółto czerwony).

Obrazek

Podlaczajac przejściówke w takim stanie raz udało mi się tylko połączyć z "nowym" modułem komfortu 1c0 959 799B i usunąć stare błędy. A próbując kilka razy wyskakiwał błąd komunikacji.
Nie ma reakcji na żaden z przycisków w panelu drzwi kierowcy. Jest on za to podświetlany bo reszta guzików otwierania szyb nawet się nie podświetla. Centralny zamek nie działa i szyby również nie podnoszą się ( musiałem je opuścić do wymiany zamków) no i wróciło oświetlenie wnętrza po otwarciu drzwi.

Czy mam wyciągnąć przewody z pinów których nie ma w rozpisce i włożyć w brakujące miejsca ? I czy muszę również ciągnąć dodatkowe przewody od modułu do licznika ?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości