Bora 1.6 16V falowanie, wymiana sterownika

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

cr2sher
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw paź 15, 2009 23:49
Lokalizacja:

Bora 1.6 16V falowanie, wymiana sterownika

Post autor: cr2sher » pt cze 13, 2014 19:40

Siemka,

więc tak jak i większość pewnie szczęśliwych posiadaczy tego motoru mam problem z falowaniem obrotów.
Obroty falują najczęściej wtedy kiedy silnik łapie temp., ale to nie jest normą bo później też się to zdarza. na klimie jest ciut lepiej bo wiadomo są podniesione obroty biegu jałowego.

teraz pytanie czy ktoś tak definitywnie rozwiązał temat?

z rzeczy znalezionych na forum zasłyszanych od znajomych itd.
wymieniona przepustnica, zmienione piny do sterownika, wyczyszczone punkty masowe, sprawdzone ładowanie itd.

Ostatnia chyba rzecz jaka mi została to wymiana sterownika silnika bo jeszcze on może być przyczyną falujących obrotów i wszelkiej maści kłopotów z autem.

I teraz zasadnicze pytanie...
W aucie mam sterownik jakże zajebistej firmy Magneti Marelli, chociażby w Octavi ta firma robiła sterowniki fabrycznie skopane. No i gdzieś usłyszałem że na wszelkiej maści bolączki pomaga wymiana sterownika na sterownik firmy Bosch tylko na jaki? Czy ktoś z Was przerabiał ten temat? Czy wie jakiego sterownika Boscha szukać? z Tego co wiem to wymiana sterownika wiąże się również z wymianą sondy szerokopasmowej, na którą zresztą nie ma błędów jednak na kompie zostało stwierdzone że ma ona "zbyt długi czas opadania", wzrost jest w porządku.

Z góry dziękuję za odpowiedź i podpowiedzi i za wszelkie trafne sugestie się odwdzięczę :)

Pozdrawiam



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 816
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

Bora 1.6 16V falowanie, wymiana sterownika

Post autor: Maszan » pt cze 13, 2014 21:24

A nie ciagnie gdzies lewego powietrza?EGR, kolektor, uszczelki wtryskow i kolektora, podcisnienie do serwa?Ojciec ma BCB w Leonie i obroty stoja jak murowane.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

cr2sher
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw paź 15, 2009 23:49
Lokalizacja:

Bora 1.6 16V falowanie, wymiana sterownika

Post autor: cr2sher » pt cze 13, 2014 21:42

No właśnie lewego powietrza nie ciągnie, właśnie BCB możliwe że jest boscha...
Sterownik Boscha z tego co się dowiedziałem, daje np możliwość podniesienia obrotów z poziomu VAS-a a Mareli niestety nie ma takiej opcji.
U mnie obroty na biegu jałowym oscylują ok 620 obrotów na min

Mam numery sterowników z oryginału jednak do końca google nie podpowiada jacy to producenci i najlepiej byłoby spisać numer ze sterownika Boscha



harpagan-vw
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 14, 2014 11:28

Re: Bora 1.6 16V falowanie, wymiana sterownika

Post autor: harpagan-vw » sob cze 14, 2014 17:22

tutaj masz symbole sterowników jakie TYLKO I WYŁĄCZNIE poszły do AZD - 036906034BT, 036906034CL oraz 036906034BH, dane wg. ETKI, ale czy któryś to jest bosch to h.g.w. :los2:
pozdro
B.C.



harpagan-vw
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob cze 14, 2014 11:28

Re: Bora 1.6 16V falowanie, wymiana sterownika

Post autor: harpagan-vw » sob cze 14, 2014 17:28

Jak lewego powietrza nie ciągnie to wykręć Map sensor (z lewej strony na kolektorze ssącym, obok bagnetu na dwa wkręty T20) przemyj rozpuszczalnikiem i przedmuchaj powietrzem, zobacz jeszcze w obudowie filtra powietrza jest taka klapka, którą steruje termostat otwierając dopływ powietrza z zewnątrz / powietrze ogrzane przez kolektor wydechowy - mogło się coś przytkać albo zablokować, korzystnie na próbę jest otworzyć klapkę na dopływ powietrza z zewnątrz ponieważ zimne powietrze ma więcej tlenu / mol.



cr2sher
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw paź 15, 2009 23:49
Lokalizacja:

Bora 1.6 16V falowanie, wymiana sterownika

Post autor: cr2sher » sob cze 14, 2014 21:48

harpagan-vw, sterowniki jakie występują w ETCE to wiem, ale dziękuję :) Rożnica między nimi jest taka że w zależności od Euro (cudowna emisja spalin) są zastosowane różne sterowniki i sondy, ale niestety żaden z nich nie jest Bosch, z tego co się dowiedziałem to właśnie z innego oznaczenia silnika można by sterownik zaadaptować bo występowały w innych oznaczeniach, tylko problem w tym że nie mogę tego namierzyć... Wiem że dodatkowo należy wtedy zmienić sondę ta przed katem.
Jutro właśnie jeszcze wyjmę mam sensor i zobaczę w jakim on jest stanie.
z zaobserwowanych jeszcze objawów to przy odłączeniu podciśnienia od zaworu przy zbiorniku par paliwa jest jeszcze gorzej z obrotami :/
Podciśnienia wszystkie sprawdzone, szczelność też, jeszcze w tygodniu postaram się podmienić alternator bo z moich informacji udało się w podobnym motorze wyeliminować falujące obroty po wymianie regulatora napięcia, ładowanie było w porządku jednak były jakieś zakłócenia.
No i właśnie tu się pojawia kolejny pomysł na uporanie się z obrotami. Na przykładnie skody octavi z podobnym silnikiem i sterownikiem Mareli. Większość problemów była eliminowane poprzez wymianę sterownika silnika ponieważ stary, fabrycznie montowany sterownik wyłapywał z urządzeń pokładowych zakłócenia i przez to była większość problemów.

Odnośnie sterowników do normy Euro4 to mam numery oryginałów jednak potrzebuję odpowiedniki z numerami boscha, te sterowniki powinny pod pasować do Bory/Golfa

ATN - 036906034AM
AUS - 036906034BB
AZD - 036906034BH - Standardowy przy tym oznaczeniu silnika z normą EURO4
BCB - 036906034DR



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 9 gości