Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

wesol88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt lip 15, 2011 15:29

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: wesol88 » ndz gru 16, 2012 15:05

Witam,
mam pewien problem z ogrzewaniem w mojej 3. Podczas jazdy przy obrotach powyżej 2000 ogrzewanie jest całkiem ok. ale szału nie ma:/ natomiast kiedy samochód stoi na jałowym przy obrotach ok 1000 powietrze mające ogrzewać kabinę staję się wyraźnie chłodniejsze. Płynu chłodniczego znacząco nie ubywa, nagrzewnica i termostat wymienione rok temu.
Gdzie jeszcze szukać ewentualnych przyczyn?



Awatar użytkownika
kacper13
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 214
Rejestracja: czw paź 20, 2011 16:07
Lokalizacja: SRC
Auto: Golf 3 .1,6 .93r .GL

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: kacper13 » ndz gru 16, 2012 18:26

Sprawdz nagrzewnice czy nie masz zasyfioną . Zagrzyj silnik i sprawdzaj przewody które są ciepłe a które zimne a zwłaszcza to które jdą i wychodzą z nagrzewnicy . a pozatym też durzo piszą na te tematy na forum , użyj wyszukiwarki.



Patryk6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt lis 06, 2012 18:12

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: Patryk6 » ndz gru 16, 2012 21:37

a Ty uzyj slownika :)



mka 3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 08, 2012 15:56
Lokalizacja: żywiec

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: mka 3 » pn gru 17, 2012 10:28

wesol88, a silnik osiaga 90* ? moze nie działa ci od ustawaian temperatury ten zawur w nagrzewnicy? nagrzewnica moze jest tylko czesciwo otwarta.



arturo936
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 161
Rejestracja: wt mar 30, 2010 08:13
Lokalizacja: pomiechówek

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: arturo936 » pn gru 17, 2012 10:32

Nie ma żadnego zaworu w nagrzewnicy to nie polonez, tutaj obieg płynu jest cały czas. Wedłóg mnie masz albo zapchaną nagrzewnicę lub termostat jest sypnięty.



mka 3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 08, 2012 15:56
Lokalizacja: żywiec

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: mka 3 » pn gru 17, 2012 10:56

arturo936, to jak to tam działa z ustawainiem temperatury? np; w lecie ma nie grzac?



kamikadzol15
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 183
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 23:26
Lokalizacja: Kutno / Łódź

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: kamikadzol15 » pn gru 17, 2012 13:01

mka 3, tak jak napisał arturo936, nie ma żadnego zaworka a temperatura powietrza regulowana jest poprzez zwiększanie lub zmniejszanie przepływu powietrza przez grodź w której znajduje się nagrzewnica, prościej mówiąc przysłaniasz lub odsłaniasz przepływ powietrza przez nagrzewnicę.
wesol88, sprawdź stan pompy płynu chłodniczego, możliwe że jest zamulona lub łopatki są już na tyle wytarte że przy małych obrotach daje małe ciśnienie a co za tym idzie wolniej przepompowuje płyn przez cały układ.


ObrazekObrazek

mka 3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 08, 2012 15:56
Lokalizacja: żywiec

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: mka 3 » pn gru 17, 2012 13:11

kamikadzol15, dzieki... myslałem ze jest tam jakis regulato przepływu.



wesol88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt lip 15, 2011 15:29

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: wesol88 » ndz gru 23, 2012 13:18

no więć tak,
po sprawdzeniu pompy, konieczna okazała się jej wymiana, m.in koło od paska poruszało się we wszystkich kierunkach - na szczęscie została mi stara pompa od poprzedniego silnika, także puki co wiele nie straciłem. Na jenej z dwóch metalowych rurek przewodzących płyn chłodniczy znalazłem nieszczelność przez którą uciekało mi trochę płynu - poxylina załatwiła sprawę. Mimo wymiany pompy, uszczelnienia oraz sprawdzenia całego układu problem niestety nadal pozostał tak jak był - czyli podczas jazdy ogrzewanie jest (słabe ale jednak), a podczas postoju np. na światłach powietrze jest chłodne. Możliwości się wyczerpują, pozostała już chyba tylko nagrzewnica i termostat - obie rzeczy wymieniane rok temu:/
Są jednak też plusy, otóż jakiś czas z silnika dobiegały dziwne zgrzyty, które w sumie ciężko było zlokalizować - obawiałem się, że może to być jakaś poważna usterka silnika typu zawory itp. Obroty szalały i po zmianie na "luz" bardzo długo utrzymywały się między 1500 a 2000 - dopiero jak się zatrzymałem to spadały, ale też powoli. Po wymianie pompy te problemu zniknęły, obroty cały czas równiutkie... no ale ogrzewania ciągle nie ma.
Czy są jakieś sposoby na bezinwazyjne czyszczenie nagrzewnicy? bo szczerze to podejrzewam właśnie ją - węże doprowadzające płyn do niej są gorące także grzać ma raczej czym.



kamikadzol15
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 183
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 23:26
Lokalizacja: Kutno / Łódź

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: kamikadzol15 » ndz gru 23, 2012 16:30

W takim razie pozostaje nagrzewnica, z Tym że nie koniecznie musiała zamulić się od środka. Jeśli jeździłeś bez filtra kabinowego i naleciało ci syfu do kanałów to mogło stać się tak że kurz, liście i co tam jeszcze wpadło, mogło zatrzymać się na nagrzewnicy przez co powietrze słabo przez nią przelatuje.
W środku nagrzewnice można przepłukać, ja robiłem to w ten sposób że odłączałem oba węże od nagrzewnicy, do jednego podłączałem wąż ogrodowy a do drugiego luźny kawałek węża który wyprowadziłem poza samochód. Po odkręceniu kranu wraz z wodą wyleciało z niej sporo syfu. Przy takim zabiegu trzeba pamiętać żeby z nagrzewnicy wydmuchać wodę która pozostawiona w układzie, zimą może narobić sporo szkody.


ObrazekObrazek

wesol88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt lip 15, 2011 15:29

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: wesol88 » ndz gru 23, 2012 17:29

kamikadzol15, pomógł taki zabieg? Ogólnie to myślałem o czymś podobnym, ale patent z wężem ogrodowym wydaje się być najłatwiejszy. W moim aucie nie ma filtru kabinowego. No cóż, będę próbował wszystkich sposobów byle by tylko nie wymieniać znowu nagrzewnicy...



kamikadzol15
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 183
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 23:26
Lokalizacja: Kutno / Łódź

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: kamikadzol15 » ndz gru 23, 2012 20:59

wesol88, u mnie dobrze ogrzewanie działało, płukałem zapobiegawczo cały układ w momencie kiedy miałem zdjętą głowicę. Przed zalaniem nowego płynu stwierdziłem że warto było by go przeczyścić.


ObrazekObrazek

Van Gandalf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr cze 13, 2007 15:54
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: Van Gandalf » wt sty 29, 2013 14:58

u mnie w mk 2 jak i teraz w mk4 przy wolnych obrotach grzanie jest zdecydowanie słabsze przygazówka do 1700 obr. i znowu gorące powietrze przez chwilkę :)
Mk4 mam w stanie igielnym i brak syfu w obiegu..



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Problem z ogrzewaniem - słabo grzeje na luzie

Post autor: Paweł Marek » wt sty 29, 2013 17:14

wesol88, jakoś nikt ci chyba tego nie napisał jak do tej pory, mimo że milion razy o tym było, zacząć na samym poczatku należało od kontroli gąbek w klapie przełaczającej powietrze z zimnego na ciepłe, jest przed nagrzewnicą (znaczy w tył samochodu), nie musisz juz całkiem dechy rozbierać żeby się do niej dostać, starczy odczepić kanał od wentylatora z zatrzasków przy obudowie nagrzewnicy i tam do tej klapki dojdziesz (nie chodzi o klapkę w samym kanale który odczepiasz tylko o ta w obudowie nagrzewnicy.
Jesli winna jest zła jakość nagrzewnicy - bo o zatkaniu niema mowy po jednym roku - to żadne płukanie nic jej nie pomoże tylko wymiana na porządną.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk3 (1991- 1997)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości