1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

zetnktel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 177
Rejestracja: wt sie 12, 2008 10:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: zetnktel » sob paź 15, 2016 16:48

Witam. Spędziłem dobre 2h w google i nigdzie nie mogę znaleźć jednoznaczniej odpowiedzi. Wszędzie albo ktoś zgaduje, albo pisze co innego, lub informacje są nie pełne. W książkach typu sam naprawiam również brak takich informacji.

Golf II 1.8RP benzyna
Mam/miałem problem z dużym spalaniem, około 15L, czasami nie równą pracą silnika, przygaszaniem, smrodem spalin i zwiększoną sadzą w układzie wydechowym. Czyli wszystko wskazywało na sondę.

Najpierw postanowiłem oczyścić masę bo mi się nie podobała.. kabel masowy od ECU też mi się nie podoba bo jest na wierzchu i jest postrzępiony bez żadnej izolacji - no ale na to nic poradzić nie można bo kabel jest nie wymienialny.

Po oczyszczeniu styków, postanowiłem jeszcze zmierzyć sobie miernikiem napięcia.
I teraz
Nawet jak miernik nie jest dotknięty do masy to napięcie pokazuje. Nie wiem czy tak być powinno - taka obserwacja
Pomiar na silniku ciepłym ale poniżej temp roboczej. Wskazówka temp w połowie białego pola

Praca na luzie napięcie około 0.2V, wraz z dodawaniem gazu napięcie wzrasta do około 0.9V i potem jak się odpuści to sobie spada do tego ~0.2V
Czy tak być powinno ? czy jakoś inaczej powinno to wyglądać ?

Ogólnie po tym czyszczeniu i pomiarze wydaje się że auto zachowuje się inaczej, obroty były stabilne ale z tym to była loteria. Ale czarną wodą z rury wydechowej pluł nadal. Może to jakieś pozostałości jeszcze, jeżeli było źle.
Ostatecznie wyjdzie mi po spalaniu. Ostatni pełny zbiornik benzyny starczył na 300km jazdy miejskiej, także czołg.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: marcin7x5 » sob paź 15, 2016 19:40

Napięcie sondy musi zmieniać się od 0-1v na biegu jałowym. Jeżeli stoi na jakiejś tam wartości bez większych zmian to sonda do wymiany.



zetnktel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 177
Rejestracja: wt sie 12, 2008 10:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: zetnktel » sob paź 15, 2016 20:04

O widzisz.. Będę musiał sprawdzić jeszcze raz dla pewności. Na jałowym jakieś tam zmiany były ale na pewno nie więcej niż do 0.4V, większy zakres tylko przy dodawaniu gazu. I wtedy to chodziła od 0.18 do 0.94 z tego co pamiętam.
Może temperatura silnika w pomiarach ma też znacznie ? Bo auto nie było w temp roboczej. Było ciepłe, ale jeszcze niedogrzane.
Masa też może jakoś wpłynąć ? Da się jakoś sprawdzić czy masa jest dobra ? Ja oczyściłem to ładnie ale nie wiem czy jest dobra bo nie wiem jak to można sprawdzić. Bo jak się okaże że masa to nic z tego nie będzie bo to kabel w wiązce ze wszystkimi to tego się nie wymieni.. zwłaszcza, że do kompa nie jest oznaczone gdzie jest jaki PIN, bo na uparartego można by na okrężkę zrobić kabel do kompa. Ale tam są 3 wtyczki bez oznaczeń, łącznie około 60 kabli jak nie lepiej, to zgadywać nie będę gdzie ten 20 pin jest.



szymin89
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 242
Rejestracja: sob cze 12, 2010 08:21
Lokalizacja: Augustów/Berlin

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: szymin89 » sob paź 15, 2016 23:29

Silnikmiusi byc rozgrzany, jak bedzie cieply to cos tam sonda pokaze ale nie bedzie to prawidlowa praca. Z tego co piszesz to sonda pracuje. Sprawdz jeszcze czujnik temperatury.



zetnktel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 177
Rejestracja: wt sie 12, 2008 10:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: zetnktel » pn paź 17, 2016 14:19

Zrobiłem durgi pomiar, raczej jest zepsuta. Na rozgrzanym pokazywała stałe 0.5V, potem jak trochę pogazowałem to rosło a jak wrócił na wolne obroty to się zatrzymywała na 0.63V i tak już zostało. I sporadycznie aby coś się zmieniło w wąskim zakresie.
Szukam teraz kogoś kto ma to urządzenie do pomiaru czasu odpowiedzi sondy lambda na pobudzenie.. Bo znalazłem tutaj na forum jeszcze trochę informacji, że nawet jak jest dobra to może być ta czujka zaczadzona i będą lagi.. a raczej na pewno jest zwłaszcza że bujam się na zbyt bogatej mieszance długo.
Jak ktoś będzie miał takie urządzenie to zapytam o cenę pomiaru bo jak krzykną 80zł za badanie to mija się z celem i kupie po prostu nową za 140zł boscha są.

Ktoś wie czy trudno się ją wykręca ? czy trzeba się pieprzyć, bo moim zdaniem najprościej by było zdjąć cały wtrysk i normalnie sobie od góry odkręcić, a jeszcze przy okazji bym zmienił podstawę wtrysku bo też można by i sobie oczyścił wtrysk.
No i świece też można by oczyścić bo jak za bogata mieszanka to też są pewnie zaczadzone.. mimo, że wymieniałem je 10 miesięcy temu, można świece psiukać preperatem do czyszczenia czy nie bardzo ?
No i rozrząd też przydałoby się zmienić, bo na tym mam jakieś 70 tys zrobione. Poza tym na pasku jest po środku wytarty takie minimalny rowek, nie wiem skąd to, bo przecież nic tam nie ociera.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: marcin7x5 » pn paź 17, 2016 19:51

Sondę to masz w wydechu za katalizatorem a nie pod wtryskiem. Wykręcasz ją normalnie i tyle.



zetnktel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 177
Rejestracja: wt sie 12, 2008 10:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: zetnktel » pn paź 17, 2016 20:56

marcin7x5 pisze:Sondę to masz w wydechu za katalizatorem a nie pod wtryskiem. Wykręcasz ją normalnie i tyle.
Przecież Gofer dwójka to Euro 2. Sonda jest w kolektorze, widać ją nawet z komory silnika. Za katem nigdy sond w dwójkach nie było, nawet nie wiem czy trójki się na to łapały.
Dwie Sondy były dopiero przy normie Euro 3, gdzie jedna jest w kolektorze a druga za katem.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: mleko1984 » pn paź 17, 2016 21:17

Prawidłowo powinno się mierzyć napięcie sondy przy ok 2000-3000 obr tak jak na przeglądzie technicznym, wtedy napięcie powinno równomiernie oscylować wokół 0.45 V co ok 1s to raz a dwa, zwykły mulitmetr niekoniecznie pokaże ci dobre wartości, tzn niekoniecznie zaobserwujesz oscylację napięcia bo ma za wolne próbkowanie. Na wolnych obrotach napięcie trzyma się raczej jednej wartości ale to może zależeć od sterownika.



zetnktel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 177
Rejestracja: wt sie 12, 2008 10:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: zetnktel » śr paź 19, 2016 15:32

Ja mam jeszcze takie pytanie, bo podobno w golfach 2 z abs można użyć kontrolki ABS do diagnotyski po wtyczkach pod osłoną lewarka zmiany biegów.
Są tam dwie wtyczki. po 3 piny. Ktoś się orientuje do jakich pinów podłączyć jakiś włącznik ?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: marcin7x5 » śr paź 19, 2016 19:57

Poczytaj o kodach błyskowych.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: mleko1984 » śr paź 19, 2016 23:43

Tak, to są kody błyskowe ale pierwsze słyszę żeby do tego można było użyć kontrolki z ABS (bo to nieprawda) i na pewno to nie prawda, że jak jest ABS to jest diagnostyka (to zależy od sterownika silnika a ABS ma swoją osobną diagnostykę związanem z systemem ABS). Jak podłączysz do tego taką zwykłą żarówkę to pewnie spalisz ECU. Tu http://www.a2resource.com/electrical/codes.html masz opisane jaki sterownik obsługuje kody błyskowe i jak je czytać ale nie mam pojęcia gdzie szukać wtyczki. Do odczytania kodów błyskowych używałem multimetru, gdzieś to opisywałem na forum, można też użyć diody 12V z rezystorem (300 ohm powinno być ok)

https://www.youtube.com/watch?v=Yoi1upNzi44" onclick="window.open(this.href);return false;



zetnktel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 177
Rejestracja: wt sie 12, 2008 10:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: zetnktel » czw paź 20, 2016 04:32

Znalazłem fajny program w którym wszystko jest opisane, jest tak jak mówisz.. wtyczki obok lewarka są do diagnostyki samego systemu ABS.
Wtyczka do normalnej diagnostyki jest pod maską. Mam diodę 12V, to chyba nie potrzeba do niej rezystora skoro jest na 12V. Bo rezystor montuje się aby ograniczyć napięcie jak ktoś nie ma diody 12V, aby jej nie spalić, z tego co wiem.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: mleko1984 » czw paź 20, 2016 15:52

Nie, rezystor jest po to żeby ograniczyć prąd i musisz go dać. Myślę, że 300 ohm powinno dać radę ale możesz to wyliczyć np tu: http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led.re ... calculator" onclick="window.open(this.href);return false;. Musisz znać napięcie wsteczne diody albo na pałę przyjąć rezystor 300 ohm. Jak się spali dioda to dasz większy rezystor, te rzeczy kosztują śmieszne pieniądze.



zetnktel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 177
Rejestracja: wt sie 12, 2008 10:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 1.8 RP - jakie prawidłowe napięcia sondy lambda

Post autor: zetnktel » czw paź 20, 2016 18:10

Okazało się że dioda którą mam ma już ze sobą rezystor..
Kody odczytałem

2342 Sonda Lambda, albo połączenia.. ale to sprawdziłem także sonda.
oraz 2122, zły sygnał obrotów, to tutaj może być, połączenia, albo moduł zapłonowy, albo aparat zapłonowy/czujnik położenia wału - jak zwał tak zwał, nie wiem jak to po polsku się nazywa bo są różne nazwy, a program mam po angielsku. To to sobie pomierzę.. Tylko w przypadku tego aparatu są dwa pomiary, na wtyczce napięcie ma być nie mniejsze niż 5V a drugi pomiar też napięcia ma być między 0 a 2V i ma być sinusoidalne, ale trzeba obracać powoli silnik ręką. Jak mogę to zrobić ? Za co mam złapać aby kręcić ?
Podejrzewam, że to będzie dobre i łapie gdzieś lewe powietrze dlatego błędnie pokazuje ten sygnał obrotów. Przynajmniej mam nadzieje.. ale zmierzenie mnie nic nie kosztuje.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk2 (1983 - 1992)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 17 gości