skrzynia bass reflex a closed

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
CIENKII
Forum Master
Forum Master
Posty: 1275
Rejestracja: czw lis 30, 2006 20:07
Lokalizacja: FNW
Kontakt:

skrzynia bass reflex a closed

Post autor: CIENKII » pt sty 30, 2015 20:20

Siema , mam pytanie do osób bardziej ogarniajacych ca.
Od kilku lat katuję głośnik jbl gt5-12 . Od zawsze siedział w skrzyni samorobie liczonej jak Książka pisze 49,5litra :kac: głośnik napędzany na mostku 200w rms jakimś blaupunktem.

Piec poszedł do ludzi i kupiłem cruncha ( modelu nie pamiętam) który wg producenta generuje 286w rms.
kiedyś pięknego dnia złożyłem skrzynię closed pod litraz jaki podaje producent .

Podpielem skrzynię do pieca i to nie jest to ... Czy przy skrzyyni closed trzeba naprawdę dużo więcej mocy żeby zagrała jak br?

Głośnik ma 275rms
wzmacniacz 286w ( znajomy elektronik po otwarciu stwierdził że jest tam ok 260rms)

Powinno to grać lepiej jak na 200rmsowym blaupunkcie .



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: skrzynia bass reflex a closed

Post autor: bogib184 » pt sty 30, 2015 23:11

Lepiej, to zależy co dla kogo :) Dla jednego lepiej, to szybciej bez przeciągania zbytniego, dla drugiego musi buczeć i dudnić :) Inny typ obudowy = inny bas. Wszystko zależy od preferencji i słuchanej muzyki, moc wcale nie musi być w takim przypadku "kluczowa". Co Ci się nie podoba w grze, musisz opisać. Jak nie pasuje, to wróć do BR. Jeżeli Blaupunkt miał ! te 200, a ten niech ma te 260, to czego się spodziewałeś po zwiększeniu mocy o zaledwie 60 Wat ?



Awatar użytkownika
CIENKII
Forum Master
Forum Master
Posty: 1275
Rejestracja: czw lis 30, 2006 20:07
Lokalizacja: FNW
Kontakt:

skrzynia bass reflex a closed

Post autor: CIENKII » sob sty 31, 2015 01:11

Mam wrażenie że brakuje mocy . Nie ma ani zejścia ( wiem że closed tak nie schodzi)
myślałem 60w to dość dużo i mocno odczuje różnice ..

Napiszę jak złożę jakąś skrzynię br .

Dzięki za zainteresowaniem tematu.



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

skrzynia bass reflex a closed

Post autor: Gawior » pn lut 02, 2015 20:31

Przy niskich rejestrach pasma te 60W szybko zostanie wciągnięte nosem.
BR zagra "mocniej" niż closed, a chociażby dla tego, że ten typ obudowy wykorzystuje promieniowanie tylnej części membrany.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Q_mac
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 730
Rejestracja: czw wrz 17, 2009 10:14
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

skrzynia bass reflex a closed

Post autor: Q_mac » czw lut 05, 2015 22:32

Prawda jest taka, ze odczuwalnie głośniej jest wtedy kiedy podajemy co najmniej 2x tyle mocy. Czyli zaledwie 3dB więcej (choć fizycznie to 2 razy głośniej). 60 W więcej przy 200W jest nieodczuwalne. Ale, taki wzmacniacz może mieć lepsze parametry np Damping Factor. Wtedy głośnik ma "lepszego kopa" i mniej przeciąga.

W kwestii obudow-w BR są większe ciśnienia (głośność), zawsze. Obudowa zamknięta to jakosc chociaż jak do jednej, jak i do drugiej, nie każdy głośnik się nadaje. Wróć do BR, albo uderz na PW z parametrami VAS głośnika to Ci to policze , zaleznie co chcesz uzyskac...



Awatar użytkownika
CIENKII
Forum Master
Forum Master
Posty: 1275
Rejestracja: czw lis 30, 2006 20:07
Lokalizacja: FNW
Kontakt:

skrzynia bass reflex a closed

Post autor: CIENKII » ndz lut 08, 2015 21:44

Kurde , myslalem ze majac 60W wiecej poczuje lepsze cisnienie w aucie ... Lubie zamknac okna i odtworzyc np klasycznego ,,Get low'' czy cos murzynskiego . Nie lubie słuchac dla kogos a ze głosnik jaki posiadam uwazany jest za ,,łupacza'' to zalezy co kto lubi . Podoba mi sie jak gra w closed ale przód gra na tyle głosno ze skrzynia ,,ginie'' . Na wzmacniaczu 200w rms potrafilem ten sam setup na skrzyni br zagłuszyc przod , poprostu mialem zapas bo nie na kazdej ,,nucie'' bass jest ustawiony tak samo . George Michael ,,karls łispers''nie potrzebuje takiego ustawienia jak typowy ,,mudzin'' :D A słucham WSZYTSKIEGO od Lady Pank Lobmard Perfekt po Scooter-a konczac na metalu . . .

Po złozeniu skrzyni BR z ktora mi sie nie spieszy dam znac czy jest ok czy szukac problemu ...

Poza tym wzmacniacz o ktorym pisalem to Crunch Power One X4150 spalił sie a dokladniej jedna koncówka mocy na tyle sie ufajczyła ze zrobiła dziure w płytce drukowanej .....

Robic wzmacniacz czy sprzedac i kupic co innego ? Moc około 250RMS . Naprawa raczej droga a za podobny pieniadz mozna wyrwac cos uzywanego z ta moca .



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości