Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » pn cze 23, 2014 22:35

Witam. Szukałem sporo informacji na ten temat ale konkretniejszej odpowiedzi nie dostałem (bo to zależne od głośników). Mam z tyłu głośniki elipsy, a z przodu w półce małe 2-drożne Peiyingi 4 Ohm. Wiem wiem, rozwiązanie słabe, ale dla mnie jak za tą cenę grają przyzwoicie. Ale.. Z przodu mają moc RMS chyba 40 wat, i chciałbym im delikatnie obciąć bas, żebym mógł dać przód głośniej na wyższe tony a żeby bas nadrabiały większe elipsy. Wiem że da się to zrobić kondensatorem, tylko jaką pojemność kondensatora wybrać do takiego głośnika? Czytałem o kondensatorach od 4 do 300 mikroFaradów... ale chyba im wyższa pojemność tym niżej utnie częstotliwość. Chcę po prostu te głośniki odelżyć od basu, radio to Pioneer i ono nie posiada regulacji dźwięku oddzielnie na przód i na tył. Teraz mam ustawione 7/15 na tył.

Z góry dziękuję za odpowiedź :pub:



Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: Raadek » pn cze 23, 2014 22:45

Nigdy tak nie kombinowałem ale z wyliczeń wychodzi że jak dasz 300uf kondek to cięcie będzie na ok 150Hz łagodnym zboczem. Jak za dużo wytnie to daj 400uf(cięcie ok 100Hz).
Jeśli mają grać razem z dużą elipsą to i pociąć możesz wyżej(mniejsza wartość kondensatora).


Natural Sound

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » pn cze 23, 2014 23:02

Z tego co pamiętam to te głośniki pasmo przenoszenia mają coś chyba od 90 Hz w górę.. ale nie pamiętam a nie ma mnie w domu zeby to sprawdzić. Bo to głośnik średniotonowy i wysokotonowy. Pewnie zrobię to metodą prób i błędów, kupię jakiś kondensator pod 1 głośnik, sprawdzę efekt, jak nie pasuje to kupię inny i jak będzie dobry to kupię drugi i zamontuję na przód :) czyli jak dam np 100-200 to mi wytnie więcej Hz? Myślę na razie nad przedziałem 100-300 uF :) Trochę słaby z elektroniki niestety jeszcze jestem i się troszkę gubię, tym bardziej że gdzieś przeczytałem żeby dać 4 uF :) A miesza mi się tym bardziej bo niektórzy piszą o picoFaradach i nie wiem czy to po prostu nie jest pomyłka bo coś mały on jest :)



Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: Raadek » wt cze 24, 2014 10:32

4 uf to można dać na tweeter.
W Twoim przypadku dałbym na początek 300uf.


Natural Sound

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » wt cze 24, 2014 14:02

Oki, a to jaki rodziaj? Elektrolityczne czy foliowe? Gdzieś przeczytałem że lepsze są foliowe MKT lub MKP albo MKSE itd



Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » wt cze 24, 2014 16:10

Gość w sklepie powiedział że nie mają takich dużych pojemności 300 uF... Taak, chyba muszę porozmawiać z innym sprzedawcą :) Mają tylko elektrolityczne ale co ma biegun dodatni i ujemny, a nie bipolarny, a to chyba średni się nadaje do tego celu



Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: Raadek » śr cze 25, 2014 10:09

Dobry kondensator o tej wartości jest drogi.
Jako półśrodek możesz spróbować takiego:
http://allegro.pl/kondensator-330uf-450 ... 48051.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Natural Sound

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » śr cze 25, 2014 23:32

Albo szeregowo podłączyć 2 lub więcej kondensatorków :)



Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: Raadek » czw cze 26, 2014 09:20

Łączyć możesz dowolnie ale czym więcej sztuk tym wychodzi drożej.


Natural Sound

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » czw cze 26, 2014 13:52

Nom, pójdę jeszcze jutro do tego sklepu, zobaczę jaki największy kondensator mają, i wtedy pomyślę, albo allegro albo sobie na razie temat odpuszczę :) Dzięki wielkie za pomoc, trzymaj pochwałę, zasłużyłeś :)



Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » ndz lip 19, 2015 14:46

Zrobię odkop, mam nadzieję że mi pomożecie :) dlaczego w takich układach nie powinno się używać zwykłych kondensatorów elektrolitycznych? Dzisiaj korzystając z wolnej chwili podłaczyłem kondensator 470 mikro (nie zdał), 10 mikro (też nie) i 100 mikro (tu jest fajnie) wszystkie na 50V. Zwykłe elektrolity. Słychać delikatną degradację dźwięku aale nie jest tragicznie. Spróbuję jesszcze podłączyć kilka 10 mikro równolegle ale raczej zostanę przy stówce. Tylko czy mogę zastosować zwykły elektrolit / z czym to się wiążę? (ryzyko awarii, np wybuch kondensatora, czy może ciut gorsza jakość dźwięku) ?



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: powalla » ndz lip 19, 2015 19:22

Wiesz jeśli Ci te "ciut zmniejszenie jakości" nie przeszkadza to zostaw ...przecież to Ty będziesz słuchał , nie my :bajer:



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9202
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: wesol » ndz lip 19, 2015 21:03

elektrolity tez powiny zdac egzamin. Wkoncu nie ma tam pradu przemiennego tylko prad zmienny. Czyli w jedna strone ale sie zmienia. Im wyzsze napiecie na kondku tym bezpieczniej dla niego.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Delikatne obcięcie basu kondensatorem.

Post autor: KamilP » pn lip 20, 2015 22:21

Myśl do głowy mi przychodziła że to może jakoś uszkodzić kondensator, ale z drugiej strony jakim cudem, dwie płytki połączone dielektrykiem raczej się nie popsują :bajer: Chyba że się odwrotnie podłączy, i tutaj myślałem ale jak dobrze podłączę to nic się nie stanie, przecież ujemnych napięć nie ma. Skoro tylko dźwięk to ok, bo i tak większość roboty tył odwala. Dzięki za informacje, pochwały lecą :pub: :pub:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości