[mk4] Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
checin
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 563
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 16:08
Lokalizacja: Lubsko/Zielona Góra
Auto: Golf IV
Silnik: ALH

[mk4] Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: checin » wt gru 20, 2022 09:11

Dzień dobry,

Przewertowałem kilka wątków na forum ale niestety w dalszym ciągu brak informacji. Mianowicie Golf IV 1.9 Tdi z silnikiem ALH
Podczas jazdy przy wyłączonym ogrzewaniu temperatura silnika na liczniku wskazuje równo 90stopni.

Temperatura na zewnątrz -5 stopni

Kiedy włączę ogrzewanie podczas jazdy z nawiewów leci gorące powietrz ale temperatura powoli zaczyna spadać i po pewnym czasie powietrze też robi się trochę chłodniejsze ale nie dzieje się tak żeby leciało zimne powietrze.

Węże od nagrzewnicy oba są gorące. Sprawdzałem obieg nagrzewnicy i według mnie jest drożna

zaznaczone na niebiesko - zimny wąż
zaznaczone na czerwono - gorący wąż

Obrazek

Termostat wymieniony jakieś 5mc temu na oryginalny VW 056 121 113 D. Ma ktoś jakiś pomysł


Kupie:
- komplet spryskiwaczy lamp pod xenon
- dokładkę przednią i progi 25th

Sprzedam:
- Carbonowe dekory: listewki pionowe, panel klimatyzacji

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: wesol » wt gru 20, 2022 15:18

Moznaby się pokusić o wymianę jeszcze raz termostatu. No i nie ze kupujesz z aso jakby aso było jakaś wyrocznia i fwarancja. Weź niwy termostatu do gara wloz i z termometrem po zagotowaniu wody i gdy stygnie obsewuj kiedy sie termostat zamyka, przy jakiej temperaturze.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6852
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

[mk4] Re: Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: Piasek » śr gru 21, 2022 08:22

Normalny objaw: nagrzewnica kabiny odbiera większość ciepła z układu. Jeżeli jadąc w trasie temperatura silnika uzyskuje swoje normalne wskazanie - wszystko jest OK. Miałem 2 szt ALH i w odbydwu zimą był ten sam problem: 10-12km należało przejechać żeby wskazówka temperatury w ogóle drgnęła. Jeżdżąc na krótkich dystansach i włączonym na max ogrzewaniu praktycznie nie wychodziła z białego pola. Ale wystarczyło 15-20km trasy i osiągał bez problemu prawidłową temperaturę a z nawiewów buchało gorącym powietrzem. Przy -5 i niżej wjeżdżałem w miejskie korki i po chwili już temperatura schodziła z pieca kiedy nawiew i ogrzewanie chodziły.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: wesol » śr gru 21, 2022 15:11

Miałem ahf kiedyś i miałem asz i miałem auy i powiem ze jak już osiągnęły temperaturę to wskazówka nie spadała jak na dworze było tak po - 3 stopie. W touranach niestety już o wiele gorzej bo jak ustawie nadmuch na więcej jak 50 procent to jadąc normalnie beż szaleństw faktycznie spada wskazówka na około 70 stopni.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
checin
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 563
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 16:08
Lokalizacja: Lubsko/Zielona Góra
Auto: Golf IV
Silnik: ALH

[mk4] Re: Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: checin » pn sty 16, 2023 10:10

Witam, nie mogłem długo odpowiedzieć bo nie mogłem aktywować ponownie konta.

Wymieniłem termostat na nowy Wahlera. Dodatkowo wymieniłem świec od podgrzewacza na nowe. Przy temp -6 zauważyłem ze auto szybciej się nagrzewa, jednak muszę ustawiać obroty dmuchawy na połowę i ogrzewanie też nie na max (mam panel manualny z AC)

Przy wymianie zauważyłem że na starym termostacie (Ori VW) jak ściągnąłem sam wąż z krócca (plastikowego) który dociska termostat tryskała od razu woda.

Na nowym termostacie (Wahler) ściągam wąż i tam nie zbiera się teraz woda

Czy to wyglądało że poprzedni termostat puszczał?

Auto mam o 11lat i nigdy nie miałem sytuacji żeby w mrozach temperatura mi spadała. Były zimy że nawet przy mrozach po -18stopni auto tak grzało że można było w krótkich ciuchach siedzieć. Czy to trasa, miasto, korki. Wskazówka temperatury zawsze stała równo 90

Zauważyłem tez ze z nawiewu strasznie dużo syfu leci ( gąbka z klapek) czy to też może mieć wpływ na ogrzewanie?


Kupie:
- komplet spryskiwaczy lamp pod xenon
- dokładkę przednią i progi 25th

Sprzedam:
- Carbonowe dekory: listewki pionowe, panel klimatyzacji

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: marcin7x5 » pn sty 16, 2023 19:20

Jak leci gąbka z kratek to znaczy że uszczelki na klapie zamykającej dopływ powietrza z zewnątrz już są skruszone. Więc i niezbyt dokładnie i szczelnie się zamykają.



Awatar użytkownika
checin
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 563
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 16:08
Lokalizacja: Lubsko/Zielona Góra
Auto: Golf IV
Silnik: ALH

[mk4] Re: Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: checin » pt lut 03, 2023 08:21

Ostatnio tak to wygląda. Czy temperatura sporo na minusie czy trochę na plusie. Poniżej zdjęcia auto przejechało 13km w takiej temperaturze otoczenia i tak były przez całą drogę ustawione pokrętła.

ObrazekObrazek
marcin7x5 pisze:
pn sty 16, 2023 19:20
Jak leci gąbka z kratek to znaczy że uszczelki na klapie zamykającej dopływ powietrza z zewnątrz już są skruszone. Więc i niezbyt dokładnie i szczelnie się zamykają.
ostatnio też o tym pomyślałem, gąbka już leci od pewnego czasu. Odrywają się mniejsze jak i większe kawałki. jest jakiś patent na to żeby to naprawić?


Kupie:
- komplet spryskiwaczy lamp pod xenon
- dokładkę przednią i progi 25th

Sprzedam:
- Carbonowe dekory: listewki pionowe, panel klimatyzacji

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Temperatura silnika spada po włączeniu ogrzewania [ALH]

Post autor: marcin7x5 » pt lut 03, 2023 17:49

Niektórzy rozbierają całe te kierownice powietrza i podklejają np. uszczelkami do okien



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości