[mk4] Oba wentylatory nie działają.

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » pt cze 18, 2021 11:26

Witam. Byłem nabijać klimatyzację i zwrócono mi uwagę, że nie kręci się ten większy wentylator. Po odrzybieniu klimy gdy już chwilę obieg zamknięty chodził okazało się że drugi wentylator też przestał się kręcić a klimatyzacja przestała chłodzić. Powiedziano mi, że nie chłodzi bo się wentylatory nie kręcą, a powinny. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak sprawdzić te wentylatory na krótko i czy gość ma rację że to przez nie klima przestała chłodzić?



TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » pt cze 18, 2021 12:55

Witam ponownie. Udało mi się odłączyć kostkę od czujnika chłodnicy i na zmostkowanej uruchamia się mniejszy wentylator na wysokich obrotach natomiast ten większy nadal stoi.
W dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego jak wtyczka jest wpięta to oba wentylatory się nie kręcą.
Klimatyzacja ustawiona na LOW wieje ciepłym powietrzem a została nabita do max. Nawet jak ten jeden wentylator zmostkowany był i się kręcił to z klimy leciało ciepłe powietrze.
Ma ktoś jakieś rady co jeszcze i w jaki sposób mogę zdiagnozować?



Awatar użytkownika
areczek0000000
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 628
Rejestracja: czw sty 19, 2012 19:12

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: areczek0000000 » pt cze 18, 2021 16:59

Rozłączyć kostkę z tego dużego wiatraka i podać 12 V, jak jest sprawny to musi zadziałać.


Miarą inteligencji człowieka jest odpowiednie rozumowanie
https://auto-doctorek.jimdo.com/

TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » sob cze 19, 2021 11:40

Oba wentylatory sprawdzone na krótko i działają. Nie mam pojęcia gdzie dalej szukać problemu. Sprawdziłem kable i też jest wszystko ok. Wyciągnąłem sterownik wentylatorów na zewnątrz. Otworzyłem i wygląda na sprawny. Nie wiem czy jest jakiś sposób na sprawdzenie tego. Dziwi mnie to że po wypiciu wtyczki z czujnika przy chłodnicy i zawarciu kabli odpala się tylko jeden wentylator a z tego co czytałem powinny się oba zakręcić



TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » pn cze 21, 2021 13:00

Dobra, jednak po zawarciu kabli na wtyczce czujnika oba wentylatory się kręcą, z tym że ten duży nie potrafi sam wystartować i po delikatnym pchnieciu zaczyna pracować normalnie. Co ciekawe jak go miałem wyciągniętego i podłączyłem do niego 9V baterie to obracał się bez problemu. Sprawdziłem po zamontowaniu czy o coś nie ociera ale nic takiego nie ma.



TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » pn cze 28, 2021 17:22

Czy ktoś jest w stanie napisać mi jaki nr ma czujnik ten wchodzący z prawej strony chłodnicy na dole. Ten od wtyczki w której się zwiera piny i wentylatory ruszają. Poszukuję go na allegro ale znajduje mi o całkiem innym kształcie wtyczki. Mój golf to 1.9 Tdi ALH.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: Hubi14 » pn cze 28, 2021 18:15

1J0959481 ewentualnie 1H0959481B lub 1J0959481A. Nie wiem czym się różnią... tylko tam jest podkładka miedziowa która w ASO nie wiedzieć czemu nie występuje, także przez montażem nowego weź go do sklepu to Ci dobiorą



TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » śr lip 14, 2021 11:09

Witam powracam z tematem nieszczęsnej klimy. Wymieniłem ten moduł sterowania wentylatorami. Po włączeniu klimy zakręcił się mały wentylator na moment i przestał się kręcić. Będę wymieniał jeszcze ten czujnik na dole przy chłodnicy. Czy ktoś może nakierować mnie co jeszcze mogę sprawdzić?



TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » pt lip 16, 2021 12:22

Czy ktoś mi może wskazać miejsce w którym znajduje się czujnik ciśnienia klimatyzacji?



komikx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 09:48

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: komikx » pn lip 19, 2021 22:14

Witam
Lokalizacja czujnika jest pokazana w tym temacie viewtopic.php?t=327893 Czujnik znajduje się na rurce klimatyzacji, przy grodzi, mniej więcej w okolicach klapki filtru kabinowego. Czujnik może być 3 lub 4 pinowy, 3 pinowy generuje sygnał prostokątny PWM o "wypełnieniu" zależnym od ciśnienia, 4 pinowy to podwójny przełącznik - otwiera i zamyka odpowiednie styki w zależności od ciśnienia.
Jeśli chodzi o wentylatory, słaby start wentylatora oznacza zazwyczaj kończące albo podwieszające się z powodu zanieczyszczeń szczotki, lub uszkodzenie uzwojenia/komutatora wirnika.
Czujnik temperatury cieczy przy chłodnicy...w zasadzie w fabrycznych instalacjach klimatyzacji układ automatyki klimy go ignoruje. Klimatyzacja korzysta z innych czujników i sygnałów.



TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » pt lip 30, 2021 20:19

Gdzieś na forum pisali że to czujnik który steruję wentylatorami. Nie mam pomysłu co może powodować brak ich startu



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: Bednarus » sob lip 31, 2021 09:42

Przede wszystkim sprawdź, czy załącza się kompresor, jak włączysz klimatyzację. Jak się nie załącza, to nie szukaj winy w wentylatorach tylko w układzie klimatyzacji. Zacznij od wymiany czujnika. Nie jest drogi. Na aledrogo można kupić za 40 zł. Kolega komix prawidłowo go wskazał. W zależności od rocznika występowały 1H0959139B i 1K0959126A. Czujnik wykrywa za wysokie i za niskie ciśnienie w układzie klimatyzacji. Za niskie ciśnienie jest wtedy, gdy brakuje czynnika i układ się nie załącza. Za wysokie jest wtedy, gdy jest bardzo gorąco i klimatyzacja jest obciążona. Wtedy wentylatory pracują z maksymalną prędkością, żeby szybko odprowadzić ciepło. W moim aucie ten czujnik się zawieszał. Jak go uderzyłem z boku czymś twardym i lekkim, żeby nie wyłamać jego gniazda z rurki, to klimatyzacja przez jakiś czas działała. Wymiana załatwiła sprawę.



TheVag
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lip 15, 2014 12:15

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: TheVag » ndz sie 01, 2021 17:50

Czy, żeby go wymienić trzeba spuścić czynnik z układu?



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Oba wentylatory nie działają.

Post autor: Bednarus » ndz sie 01, 2021 22:01

Nie trzeba.
viewtopic.php?f=186&t=626619#p7210400
Kup również uszczelniacz tego czujnika. Jest to oring 8E0260749



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości