[mk4] Klimatyzacja nie działa

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
hutnik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:13
Lokalizacja: Kraków

[mk4] Klimatyzacja nie działa

Post autor: hutnik » czw kwie 22, 2021 10:55

Golf 4 1.9 tdi axr 2002r climatronik
Golfem jeżdzę od 12 lat i nigdy nie było problmów z klimą zawsze bardzo dobrze chłodziła.
Problem pojawił się we wrześniu kiedy klima raz działała dobrze a czasem rzadziej nie działała, teraz nie działa.
- Sprawdziłem na postoju i nie ma odgłosu załączenia się kompresora.
- vag pokazał w bloku klimatyzacja 01274 oraz 00281 po skasowaniu błędów klima nadal nie działa ale błędy nie wróciły. Na wyświetlaczu klimatronika wszystko w normie.

Co można jeszcze sprawdzić?


Jeżdżę też VW Sharan 1.9TDI PD 130KM ASZ rocznik 2005

Krywan2494
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 181
Rejestracja: pn paź 08, 2012 14:18
Lokalizacja: warszawa
Auto: VW Golf IV TDI++, Octavia III Kombi.
Silnik: ATD

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Krywan2494 » czw kwie 22, 2021 11:38

Cześć, mogła pójść cewka sprężarki klimatyzacji, przynajmniej u mnie tak było, czynnik w układzie był, ale kompresor się nie załączał.



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Bednarus » sob kwie 24, 2021 22:48

Kiedy był czynnik serwisowany?



Awatar użytkownika
hutnik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:13
Lokalizacja: Kraków

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: hutnik » sob kwie 24, 2021 23:42

Ostatni raz pełny serwis związany z klimą w roku 2013 😬


Jeżdżę też VW Sharan 1.9TDI PD 130KM ASZ rocznik 2005

Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Bednarus » ndz kwie 25, 2021 01:00

Obstawiam mikronieszczelność w układzie i ubytek gazu. Przez 8 lat mogło się coś wydarzyć. Klimatyzacja samochodowa pracuje w trudnych warunkach. Ogólnie jak układ jest szczelny, to gazu nie ma prawa ubywać. Jeżeli faktycznie jest za mało czynnika w Twoim aucie, to przed nabiciem należy usunąć nieszczelność. Nie daj sobie wcisnąć, że wystarczy zrobienie prózni i nabicie gazu, bo to normalne, że go ubywa. W lodówkach lub zamrażarkach, które pracują nawet 20 lat jakoś gazu nie ubywa i nie trzeba go uzupełniać.



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: luckyboy » czw kwie 29, 2021 22:13

Masz pojęcie o lodówkach i zamrażarkach, że porownujesz te układy do klimatyzacji samochodowej??



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Bednarus » pt kwie 30, 2021 11:30

Temat dotyczy czegoś innego. Jak serwisanci klimatyzacji chcą mnie zbrukać to załóżmy osobny temat w dziale Ogólne.
Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie lodówek żeby wiedzieć, że od strony termodynamiki układ klimatyzacji samochodowej i układ w lodówce są takie same. W każdym występuje skraplacz, zawór rozprężny, parownik, sprężarka.



Awatar użytkownika
hutnik
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:13
Lokalizacja: Kraków

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: hutnik » pt maja 07, 2021 12:03

Znalazłem przyczynę💥
przeczyściłem gniazdo bezpiecznika wentylatorów na aku stary upalone lekko nóżki, nowy bezpiecznik i klimatyzacja działa jak dawniej 👍 poprzez brak możliwości pracy wentylatorów kompresor się nie załączał.


Jeżdżę też VW Sharan 1.9TDI PD 130KM ASZ rocznik 2005

bogiel7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz sty 09, 2011 09:03
Auto: Vw golf4 1.8 t
Silnik: Agu

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: bogiel7 » ndz lip 03, 2022 10:31

Witam wszystkich. Mam problem z moja klimatyzacja. Klimatyzacja nie chłodzi. Wczoraj pojechałem na napełnienie klimatyzacji. Wiem ze mam mały wyciek gdzieś bo klimatyzacja była pusta. Nabiłem jak co roku ale nic to nie dało. Dodam ze musze co roku z 2 razy napełnic klime bo gdzieś ucieka. Maszyna nie wykrywa nieszczelnego układu. Co sprawdziłem. W vagu zero błędów. Nawet jak odepnę czujnik ciśnienia to błędy się nie pojawiają. Sprzęgło działa. Wentylatory działają. Dmuchawy działają. Bezpieczniki na aku sprawdzone. Czujnik temp. zewnętrznej działa. Jedynym problemem jakim znalazłem była źle wyświetlana temp na zegarach. Po rozebraniu panelu klimatronika i wyczyszczeniu jest OK. Auto-test klimatyzacji 0 błędów. 12 V na sprzęgle sprężarki(zresztą widać ze normalnie zasprzęgla sprężarkę). Proszę o jakieś wskazówki. Podejrzewam że winny jest czujnik cisnienia klimatyzacji. Jak go sprawdzić? Jest to czujnik trzy pinowy. Na wtyczce czujnika jest napiecie( zreszta jak odepne czujnik to staje sprzęgło i lewy wentylator). Pomocy



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: grg474 » ndz lip 03, 2022 22:32

kompresor chodzi a nie chłodzi? Czynnika nie było znowu i nabiłeś.. No to wywalasz tylko kasę - pewnie nieszczelność jest na chłodnicy dlatego nie widać ubytku. Jak kompresor chodzi to jakie ciśnienia pokazywało na maszynie?


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

bogiel7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz sty 09, 2011 09:03
Auto: Vw golf4 1.8 t
Silnik: Agu

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: bogiel7 » pn lip 04, 2022 06:13

Wiem że wywalam kasę na napełnianie. Wydaje mi się że wyciek jest z parownika. Rozbieranie całej deski rozdzielczej przyprawia mnie o bol głowy. Niedawno tam byłem wymieniałem nagrzewnice. Ciśnień nie znam, bo jak byłem napełniać to poleciałem na szrot po lusterko fotochromatyczne. Dziś podjadę jeszcze raz zapytać. Chodzi o cisnienia na stronie wysokiego i niskiego?



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Bednarus » pn lip 04, 2022 14:46

Jedź do dobrego serwisu klimatyzacji i zleć znalezienie nieszczelności. Zapewne do wymiany nagrzewnicy rozłączyłeś zawór rozprężny od przewodów w komorze silnika. Wymieniłeś uszczelniacze o-ring 7H0820749 i 7M0820749B? Jeżeli nie to prawdopodobnie tam ucieka gaz. Wymiana uszczelnień zaworu rozprężnego nie wymaga ściągania deski rozdzielczej.



bogiel7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz sty 09, 2011 09:03
Auto: Vw golf4 1.8 t
Silnik: Agu

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: bogiel7 » wt lip 05, 2022 07:39

Nie będę nic zlecać. Mieszkam w Holandii tu ceny są zaporowe. Za wymianę nagrzewnicy zaśpiewano mi 1000e, gdzie cena części wynosi 9,50e. A i tak nie wierz jakę osioł się za to weźmie. Wyciek z klimy był przed wymiana nagrzewnicy. Oringi były plastyczne i nie odbite. Przy wymianie dawno temu łożysk dostałem w gratisie urwane kable od ABS. Wczoraj byłem na sprawdzaniu ciśnień i wskazówki ledwo się podniosły. Cisnienia były takie same. Więc do wymiany kompresor. Zamówiłem parownik i osuszacz. Reszta komponentów wygląda swierzo. Gdy wymieniałem nagrzewnice parownik był już bardzo po utleniany, chciałem go wtedy wymienić ale widomo kasa. Kompresor planuje kupić na szrocie bo drogo. Powiedzcie mi czy wymienić olej w sprężarce? Czy moze oleju dolewa maszyna? Oczywiście wszystko ładnie przedmucham. Co jeszcze można zrobić? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

[mk4] Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: grg474 » wt lip 05, 2022 15:43

olej dolewany jest razem z czynnikiem


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości