[mk4] Problem z ogrzewaniem

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Kendzior5578
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 20, 2021 13:09

[mk4] Problem z ogrzewaniem

Post autor: Kendzior5578 » śr sty 20, 2021 13:36

Witam, jestem posiadaczem golfa 4 1.6 8v APF benzyna.
Mam problem z ogrzewaniem, a mianowicie silnik nagrzeje sie po 3km ( złapie 90°), ale dopiero po 5km zaczyna lecieć letnie powietrze z kratek nawiewu. Po 8-9 km zaczyna lecieć cieplejsze i zaczyna normalnie grzać. W golfie wymieniłem: pompe wody, termostat, krućce i elektrozawór.
Nie mam pojęcia co już robić (może nagrzewnica przypchana?) jeżeli macie jakieś pomysły to piszcie.
Z góry dzięki.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: marcin7x5 » śr sty 20, 2021 17:37

To że na zegarach masz 90* nie oznacza wcale że tyle faktycznie jest.



Kendzior5578
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 20, 2021 13:09

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: Kendzior5578 » śr sty 20, 2021 18:31

No to w takim razie co by było?



Awatar użytkownika
marmi m
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 743
Rejestracja: pn sie 08, 2011 23:08
Lokalizacja: K-ce

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: marmi m » śr sty 20, 2021 20:47

Kendzior5578 pisze:
śr sty 20, 2021 18:31
No to w takim razie co by było?
Podepnij komputer i sprawdź faktyczną temperaturę, tudzież również wąż gruby do chłodnicy czy nie jest ciepły za szybko, czyli termostat otwarty, jeśli jest ok to zapchana nagrzewnica.


CC 1,7CDTI --> VW GOLF V 1,9TDI -->GOLF 6 2.0TDI CR

Obrazek

DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: DejaVu » pn lut 15, 2021 19:46

Podepnę się pod temat :) Mam 1,9 sdi 99r jeżdżę nim 11 lat przeważnie krótkie odcinki , w środku mam ciepło ,ale nie aż tak żeby w wielkie mrozy jeździć w podkoszulku :) ale nigdy u mnie na zegarku nie ma 90* wskazówka pokazuje chyba 70 , kiedyś mechanik sprawdzał to pod komputerem i twierdził że wina licznika? no ale czasem latem w upały te 90 na blacie jest , nigdy zimą , kiedyś też sprawdzałem po jakim czasie robi się ciepły wąż od chłodnicy ,ale już nie pamiętam , mam też dodatkowe 3 świece żarowe do podgrzewania płynu , nie wiem czy działają . Myślałem o dołożeniu dodatkowej pompy wody na przewodzie przed nagrzewnicą , dało by to coś? rozrząd zmieniany 2 lata temu z pompą i płynem.


Seat Mii 1.O CHYA

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: marcin7x5 » pn lut 15, 2021 19:57

Po to jest termostat aby w obiegu małym czyli i nagrzewnicy był płyn o temp nie mniejszej niż te ok 82*. Jeżeli dolny wąż nie robi się ciepły zbyt szybko to proponuję ci porównać odczyty temperatury z czujnika jakie widzi ECU silnika oraz licznik. Ogólnie ogrzewanie na max i niskie prędkości lub krótkie dystanse nie nagrzeją mocno diesla...



DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: DejaVu » pn lut 15, 2021 20:21

marcin7x5 pisze:
pn lut 15, 2021 19:57
Po to jest termostat aby w obiegu małym czyli i nagrzewnicy był płyn o temp nie mniejszej niż te ok 82*. Jeżeli dolny wąż nie robi się ciepły zbyt szybko to proponuję ci porównać odczyty temperatury z czujnika jakie widzi ECU silnika oraz licznik. Ogólnie ogrzewanie na max i niskie prędkości lub krótkie dystanse nie nagrzeją mocno diesla...
czyli jeśli podjadę z kilometr i dolny wąż zimny to termostat ok? tak się składa że do lepszej drogi mam kilometr potem do szosy 3 , więc i na tej lepszej teraz gdy ślisko nie rozwijam dużej prędkości :chytry: a to i sam zauważyłem że jak jadę szybciej powiedzmy te 90 to temperatura rośnie a jak zwolnię to spada , pewnie chodzi o prędkość przepływu płynu przez pompę wodną? dlatego myślałem o dołożeniu tej dodatkowej :) a ogrzewanie to u mnie jest przeważnie na ''2'' lub ''1'' czasem jak zaparowane szyby to daję na max , nie lubię jak jest gorąco :bajer: ale podobno jak jest ta ''robocza temperatura'' 90* to mniej auto pali :grin:


Seat Mii 1.O CHYA

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: marcin7x5 » pn lut 15, 2021 22:00

Diesel w takich temperaturach jak teraz to potrzebuje ok 10km aby cokolwiek ciepło poleciało. Jeżeli leci letnie powietrze z nawiewu a dolny wąż jest już letni to wtedy termostat zbyt szybko się otwiera. Jeżeli temp nawiewu nie wzrasta a rośnie temp na zegarach to może klapy nawiewu zimnego powietrza nie są szczelnie zamknięte.
Nagrzewnica również może być zarośnięta nagarem przez co wymienialność cieplna też będzie mniejsza.



DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: DejaVu » wt lut 16, 2021 11:50

Dziś to sprawdziłem ,mróz lżejszy -3 po około 4 km z prędkością 50/h na 4 biegu górny wąż ciepły dolny zimny ,wskazówka ani drgnęła, dmuchawa na 1 nadmuch na szybę leciało letnie powietrze , potem postój pod sklepem około godziny i powrót do domu 6 km dmuchawa dalej na 1 ale ustawiłem nawiew na ''klatę'' i całą drogę czułem że leci ciepłe powietrze :) w domu sprawdziłem węże to dolny był ciepły ale nie tak jak górny , muszę do kabiny wziąć termometr żeby sprawdzić ile tej ciepłości jest :bajer:


Seat Mii 1.O CHYA

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: marcin7x5 » wt lut 16, 2021 14:10

Po 6km to raczej dolny wąż nie powinien być ciepły. Ile miałeś na zegarach stopni? Silnik diesla wręcz pożera ciepło na własne potrzeby.... chyba że masz dogrzewanie płynu zamontowane.



DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: DejaVu » wt lut 16, 2021 15:23

Toć napisałem że na zegarku nawet wskazówka nie drgnęła stała sobie na tym polu zaraz od lewej , górny wąż ciepły czy też gorący ale nie tak aby nie dało go się trzymać , a dolny też ciepły , może po prostu szybciej ten termostat się otwiera? jak napisałem po 4km dolny był zimny ,samochód stał pod marketem około godziny , było może z 3 na minusie to może aż tak płyn mocno nie ostygł jak po nocy , więc potem szybciej złapał temperaturę? Dogrzewanie płynu mam takie 3 świece żarowe na króćcu ale też nie wiem czy to działa ? i wydaje mi się że do działania potrzebuje odpowiedniej temperatury otoczenia . obrotów silnika i chyba pokrętło wiatraka nagrzewnicy na max ? tak chyba pisano na forum - ja nie wiem czy to działa , włączam dmuchawę w pozycję 4 jeśli mam zaparowane szyby , zazwyczaj mam to na 1 lub 2


Seat Mii 1.O CHYA

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: marcin7x5 » wt lut 16, 2021 16:58

Wygląda na to że termostat po prostu nie zamyka się w pełni powodując częściowe krążenie płynu po dużym obiegu na zimnym silniku.



DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: DejaVu » śr lut 17, 2021 16:49

marcin7x5 pisze:
wt lut 16, 2021 16:58
Wygląda na to że termostat po prostu nie zamyka się w pełni powodując częściowe krążenie płynu po dużym obiegu na zimnym silniku.
Dziwny ten mój golf :foch: dziś rano -12 wczoraj nie zabrałem akumulatora ,ale odpalił bez problemu , wybrałem się na ryby z lodu :grin: po ok 15 kilometrach w samochodzie było dość ciepło ,ale nie wiem ile bo nie znalazłem termometru :( na zegarku wskazówka stała na drugiej kresce od lewej , no a potem jak leciałem około stówy po obwodnicy i dalej przez teren zabudowany , to ta wskazówka spadła w lewo ,chociaż dalej ciepłe ale nie gorące powietrze leciało ,dmuchawę miałem na 2 i jak zajechałem nad jezioro ,mam tam 35km to górny wąż ciepły ale nie gorący a dolny letni . Po południu jak już wracałem teraz jest -5 to szybciej buło ciepło , dwa węże ciepłe , ale wskazówka doszła tylko na 3 kreskę od lewej(te trzy) :kac:

ObrazekObrazek


Seat Mii 1.O CHYA

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8808
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Problem z ogrzewaniem

Post autor: marcin7x5 » śr lut 17, 2021 17:47

Albo cię oszukuje czujnik temperatury wody albo termostat do wymiany.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości