[inny] Demontaż rurki/przewodu niskiego ciśnienia klimatyzacji

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

fortit
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw maja 30, 2019 12:08

[inny] Demontaż rurki/przewodu niskiego ciśnienia klimatyzacji

Post autor: fortit » czw maja 30, 2019 12:32

Witam serdecznie. Po ostatniej wizycie w serwisie klimatyzacji z powodu słabego chłodzenia klimatyzacji, stwierdzono, że przewód/rurka niskiego ciśnienia jest uszkodzona w miejscu złączki (przepuszcza czynnik na zewnątrz).
W tym momencie natrafiłem na problem w postaci znalezienia numerów owej rurki przy samochodzie - VW Touran 1T 2004 rok, 2.0 FSI BLX. Stąd moje pytanie jako, że nie jestem do końca pewien jak zdementować ten przewód, a prawdopodobny numer części jest niemożliwy do odczytania, czy jest mi ktoś w stanie pomóc go dobrać?

ETKA podaje numer 1T0820741R, ale wolałbym, żeby ktoś to potwierdził.
Na zdjęciu dolna złączka, gdzie wydaje mi się, że jest coś co wygląda jak numer części (a przynajmniej powinien tam być).
Poprosiłbym o wyjaśnienie jak zdemontować tę rurkę, czy konieczne jest zdejmowanie pasa przedniego?

//Aktualizacja

Przewód klimatyzacji zdemontowany, w wolnej chwili na dniach postaram się dodać relację/krótki opis czynności dla przyszłych zainteresowanych.

//Aktualizacja #2

Potrzebne narzędzia:
- przedłużana nasadka T45 na klucz 1/2",
- różnego rodzaju przedłużki proste i przegubowe do klucza 1/2",
- nasadki/klucze 10mm, 13mm, T25.

W pierwszym kroku należy zdjąć atrapę chłodnicy (tego opisywać nie będę, nie ma z tym większych problemów). Przez otwór przy ryglu maski z użyciem przedłużek należy odkręcić śrubę na T45, która trzyma jeden z końców przewodu niskiego ciśnienia (niestety na tę chwilę nie mam zdjęcia; kierując się przewodem bez problemów powinniście do niego dotrzeć). Następnym krokiem będzie wypięcie wtyczki będącej przy zbiorniczku płynu chłodniczego i zdemontowanie go (wystarczy odkręcić od nadwozia, trzyma się na 2 śrubach T25 i odłożyć na bok tak, aby nie przeszkadzał). Odkręcenie śruby M6 trzymającej rurkę do wlewu płynu do spryskiwaczy odsłoni dostęp do metalowego elementu trzymającego ów rurkę. Należy odkręcić go, 2 śruby M8 przykręcane do nadwozia i zdemontować. Ostatnim krokiem będzie odkręcenie drugiego końca przewodu klimatyzacji od ściany grodziowej, śruba na T45. W moim przypadku przewód wyszedł bez większych problemów, nie przeszkadzała żadna instalacja (prócz ta idąca do reflektora po stronie pasażera - wystarczyło wypiąć kostkę). W pierwszej kolejności odgiąłem rurkę na dolnym złączu i przecisnąłem ją pomiędzy innymi przewodami, aż wyszła do zestawu wentylatorów. Następnie przesunąłem przewód przy górnym złączu jak najbardziej w stronę kierowcy, co pozwoliło na swobodne wyjęcie drugiego końca górą i ostateczne zdemontowanie przewodu z samochodu.

Przepraszam za brak zdjęć, jeżeli coś jest niezrozumiałe.

Obrazek



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości