[mk3] Efektywność klimatyzacji manualnej

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

strzelu
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 84
Rejestracja: wt sty 15, 2013 17:21
Lokalizacja: Lublin

[mk3] Efektywność klimatyzacji manualnej

Post autor: strzelu » pt sie 03, 2018 20:27

cześć,

jestem świeżo po naprawie układu i chciałbym jako tako dbać, żeby posłużył. Mam manualny układ z kompresorem sanden SD7V16. Pytanie do was, czy przy klimie manualnej obciążenie kompresora jest cały czas identyczne ? Czy szkodzi sprężarce śmiganie cąły czas z temperaturą ustawioną na min. i np. nadmuchem na 1, czy lepiej podnieść nieco temperaturę i dać nadmuch na 2. Podnosząc temp. zmniejszam obciążenie kompresora, czy on i tak robi swoje a mieszanie powietrza odbywa się mechanicznie przez klapki nawiewu?

W climatronicu zapewne obciążenie jest zmienne, ale w manualnej nie wydaje mi się. Po drodze jest tylko cewka kompresora i zawór w samym kompresorze. Prośba o wyjaśnienieod kogoś oblatanego w temacie.

Pozdro



naxxos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr paź 12, 2016 11:03

[mk3] Re: Efektywność klimatyzacji manualnej

Post autor: naxxos » pn sie 06, 2018 21:37

mam ten sam kompresor
klima dziala zerojedynkowo, wlacza sie nachwile nabic cisnienie i poki jest, odpoczywa, a potem znow z pelna mocą ładuje i tak w kółko.
nic to mu nie da sie dasz troche cieplej, jak ustawisz nadmuch.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

[mk3] Re: Efektywność klimatyzacji manualnej

Post autor: radekrp90 » wt paź 02, 2018 08:05

Wiem, że stary temat ale wybacz kolego - g**o prawda. Zerojedynkowo działały stare sprężarki w Golfie II. SD7V16 to kompresor o zmiennym wydatku. Nie jest to może aż tak dokładny układ jak w przypadku nowszych, elektronicznie sterowanych sprężarek ale jednak jest w niej pewien zakres dostosowania się do warunków.

Po uruchomieniu klimatyzacji kompresor pracuję w niej pełną parą obciążając maksymalnie silnik. Gdy jednak ciśnienie LP zacznie spadać, zmniejsza się pojemność czynna sprężarki (zmienny skok tłoka) i obciążenie spada - układ dąży do utrzymania ciśnienia LP w okolicach 2 bar. Gdy temperatury zewnętrzne są stosunkowo niskie, kompresor pobiera minimalne moce (myślę, że grubo poniżej 1 kW). Ja jeździłem w B4 przez cały rok z włączoną klimatyzacją i w okresie jesiennym różnica w spalaniu to była około 0.1-0.2 litra więc pomijalna.

Co do wpływu regulacji nawiewu na działanie sprężarki - w zasadzie nie ma ona wpływu. Jedyny czynnik mający wpływ na układ klimatyzacji to obieg wewnętrzny - jeśli go zamkniesz zmieniasz temperaturę parownika i to może wpłynąć na pracę układu (np.: gdy masz ustawione na ciepłe, i zamkniesz obieg to zwiększysz ciśnienie w układzie tym samym zwiększysz obciążenie kompresora).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

naxxos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr paź 12, 2016 11:03

[mk3] Re: Efektywność klimatyzacji manualnej

Post autor: naxxos » pn kwie 13, 2020 14:25

Może nie G**o prawda od razu, co :) ?
Połowa golfów 3 ma klime dokładą z "czego było" pewnie oboje mamy racje bo spotkaliśmy się z takimi a nie innymi klimami.
W moim sprzęgło załącza się na kilkanaście sekund, puszcza na jakiś czas i znów się włącza.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk3] Re: Efektywność klimatyzacji manualnej

Post autor: wesol » wt kwie 14, 2020 13:53

Nie powinna się rozłączać. W MK3 i MK4 sprzegielka jest raz załączone po włączeniu klimy czy to manualnej czy automatycznej czuli klimatronika. Obciążenie silnika to mniej więcej zabranie z silnika około 10 koni a nawet i po 12 koni bywało że ujmowała klima. Dopiero w autach gdzie nie ma sprzegielka a elektrozaworek regulujący wydajnością. Tak jest już w golfie 5.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości