Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

RafalP23
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: wt lip 23, 2013 17:53

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: RafalP23 » pt cze 06, 2014 09:03

Witam. Bora / 1.9TDI / PD / AJM / 115KM / 2000r /
Dziś się dowiedziałem od znajomego który pracuje w VW że nie mogę żadnego oleju wlać do kompresora aby jechać na napełnienie, on mówi że przy nabijaniu klimatyzacji to się robi...
Czy wy też jesteście tego samego zdania ? - muszę wiedzieć gdyż będę kompresor wymieniał gdyż mój stary padochł - R134a - 1J0 820 803 F - taki sam kupiłem.
Przyszedł paczką a jakiś sprzedający niezakręcił tych wylotów i cały olejek się wylał.

Na internecie znalazłem firme EasyKlima - że samemu napełniamy klimatyzacje, można ? dużo to nie kosztuje... około 70 euro za komplet wszystkiego nawet z uszczelniaczem.

pozdrawiam i licze na odpowiedzi.


VW Bora Kombii / 2000 / 1,9TDI / 115KM / AJM

Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: MaciekV5 » pt cze 06, 2014 09:19

RafalP23 pisze:przy nabijaniu klimatyzacji to się robi...
Dokładnie, olej do układu jest wprowadzany razem z czynnikiem chłodniczym.



Awatar użytkownika
devill4
...
...
Posty: 245
Rejestracja: wt sty 11, 2011 22:10

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: devill4 » pt cze 06, 2014 09:23

Jedziesz na nabicie klimatyzacji i tam tym całym sprzętem wyciągną wszelkie resztki z układu łącznie z olejem i napełnią nowym czynnikiem i świeżym olejem. Dopóki nie włączysz klimatyzacji kompresor jest wyłączony a kręci się tylko same koło pasowe więc zmieniaj i jedź na nabicie.



RafalP23
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: wt lip 23, 2013 17:53

Re: Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: RafalP23 » pt cze 06, 2014 09:25

MaciekV5 pisze:
RafalP23 pisze:przy nabijaniu klimatyzacji to się robi...
Dokładnie, olej do układu jest wprowadzany razem z czynnikiem chłodniczym.

Dobrze Maciek - ale powiedz mi czy nic się nie stanie jak pojade okolo 800 / 1000metrów do zakładu który nabije mi klime czy musze na lawecie jechac bądź lepiej zakupić sobie taki GAS z EasyKlima.com i samemu napełnić lecz tez tutaj powstaje pytanie, silnik musze uruchomic i klimatyzacje w której nie ma oleju, czy się nic nie stanie ?


VW Bora Kombii / 2000 / 1,9TDI / 115KM / AJM

Awatar użytkownika
Tomos15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 446
Rejestracja: pn sie 19, 2013 17:47
Lokalizacja: Oleśnica

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: Tomos15 » pt cze 06, 2014 09:26

Przy okazji jak się rozhermetyzuje układ klimatyzacji warto wymienić filtr osuszacz, który znajduje się przy chłodnicy klimy, bo jest silnie higroskopijny. Pewnie od nowości nie był wymieniany i już nie spełnia swojego zadania tak dobrze. Nowy dobrej jakości kosztuje ok 100 zł. Nic się nie stanie jak nie będzie oleju, tylko po prostu nie włączaj klimy, chociaż i tak jak nie ma czynnika to nie powinna się włączyć.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... 6#p6275086" onclick="window.open(this.href);return false; <---- Mój Borat

RafalP23
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: wt lip 23, 2013 17:53

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: RafalP23 » pt cze 06, 2014 09:36

No to dziękuje bardzo za szybkie odpowiedzi :) osuszacz zamowilem juz i będzie tez wymieniany :))

pozdrawiam i wszystko wiem :) temat do zamkniecia lub zostawienia dla innych forumowiczów ;)


VW Bora Kombii / 2000 / 1,9TDI / 115KM / AJM

Mertruve
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 00:12

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: Mertruve » ndz cze 15, 2014 21:00

kolego jeśli wyleciał olej z kompresora to należy wlać go tam ręcznie z powrotem. Na cały układ jaki składa się klimatyzacja połowa oleju znajduje się w kompresorze czyli załóżmy że układ mieści 750g gazu r134a i około 160ml oleju pag to połowa tego oleju znajduje się w kompresorze, ponieważ to on jest najbardziej narażony za zacieranie. Dlatego też masz specjalną śrubkę na kompresorze po to żeby go tam wlać bez konieczności odkręcania przewodów klimatyzacji. maszyny do napełniania klimatyzacji to zwykłe kombajny wykonują program po programie i żadna maszyna nie wstrzyknie ci tego oleju tak aby doleciał przez te rurki do samego kompresora...mało kto o tym wie...prawdziwy fachowiec od klimy potwierdzi ci moje słowa...pozdrawiam



spiderekkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: śr lip 16, 2008 23:36
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: spiderekkk » wt lip 01, 2014 23:13

Mertruve, masz racje... ale mozna w maszynie ustawic zeby podala wiecej oleju ( u mnie w pracy tak mam) bo standardowo maszyna odzyskuje okolo 10% oleju a nie jak ktoś wcześniej napisal ze caly... do kazdego kompresora i układu jest przewidziana inna iloswc oleju, mozna sprawdzic np w autodacie. A co do tego ze maszyna niewstrztknie tego oleju, to niemasz racji. Mozna ale cza recznie a nie z automatu.


--==:spider:==--
viewtopic.php?f=87&t=498102" onclick="window.open(this.href);return false;

Mertruve
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 00:12

Kompresor Klimatyzacji - jaki Olej ?

Post autor: Mertruve » wt sie 19, 2014 21:47

spiderekkk ja tez mam kilka maszyn do klimy w pracy i wiem że można ustawić ręcznie program tak aby wstrzykną więcej oleju ale mi chodzi o to, że maszyna wprowadza najpierw olej który ma większą gęstość niż gaz i jest tłusty wiec podczas wprowadzania osadza się na wewnętrznych ściankach rurek a następnie wprowadzany gaz miesza się z nim i rozchodzi w układzie. Tak więc powstają duże straty i jak sam rozumiesz do kompresora nie dolatuje odpowiednia ilość oleju. Dlatego też producenci robią na kompresorze śrubki po to aby wlać przez nie olej w momencie kiedy montujesz nowy albo musiałeś zdemontować stary i potem ponownie go montujesz. Wiadomo ,że nie musisz wlewać bezpośrednio do kompresora oleju podczas zwykłego powiedzmy co sezonowego serwisu polegającego na uzupełnianiu czynnika. Z ciekawostek mogę powiedzieć że są samochody które posiadają złącza do napełniania gazu bezpośrednio na kompresorze więc tu mogę się zgodzić że nie trzeba wlewać bezpośrednio do kompresora oleju ponieważ jest duża szansa że ten olej w dużej ilości wleci do niego....Niestety Bora/Golf nie ma złącza na kompresorze.....pozdrawiam



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości