Sprzęgło klimatyzacji

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

veron90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 20:49

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: veron90 » pn kwie 21, 2014 22:28

Witam, wymieniłem dwa dni temu sprzęgło klimatyzacji wraz z magnesem i kołem gdyż w poprzedniej frezy poszły i latało. Po zamontowaniu nowego okazało się że sprzęgiełko chodzi cały czas, nawet gdy odetne zasilanie więc chodzi razem z kołem pasowym... Nie zauważyłem że istnieje coś takiego jak podkładka dystansowa która ma może 1,5 cm średnicy i 1mm grubości, no cieniutka podkładka która powinna być między kołem pasowym a sprzęgiełkiem . i Moje pytanie czy to jest przyczyną tego że sprzęgiełko mi chodzi na okrągło ? Czy też popełniłem inny błąd...

VW Golf IV 1.9 TDI 116 KM, Climatronic :food:



Awatar użytkownika
diegoxxx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt gru 15, 2009 01:02
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: diegoxxx » wt kwie 22, 2014 08:05

Raczej wina jest w podkładce sprzęgło klimatyzacji działa na zasadzie elektromagnesu bez zasilania powinno mieć luz żeby nie napędzało kompresora, po podaniu napięcia elektromagnes przyciąga tarczkę i napędza kompresor.



veron90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 20:49

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: veron90 » wt kwie 22, 2014 10:05

Dzięki za odpowiedź miałem dziś dodać tą podkładkę ale dopiero jutro mi się uda i zdam relacje

A jeszcze jedno, skoro "powinno mieć luz" to przy dokręcaniu sprzęgiełka zachować jakiś umiar? nie mam specjalnego klucza i dokręcałem je z kumplem który blokował mi sprzęgiełko no i dokręciliśmy tak mocno jak mogliśmy, może przesadzilismy?



Eyk88
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 756
Rejestracja: czw lip 25, 2013 23:35

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: Eyk88 » wt kwie 22, 2014 10:20

Składając sprzęgło musisz zachować specjalną szczelinę, żeby poprawnie chodziło. Pomiar na włączonym, wyłączonym, odejmujesz jedno od drugiego i ustawiasz podkładką.

Ale skoro podkładkę już masz to wystarczy ją zastosować. Nie przesadzisz w momencie dokręcenia, najwyżej gwint zerwiesz :)



veron90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 20:49

Re: Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: veron90 » wt kwie 22, 2014 16:31

dziekowac, jutro dam znac czy sie udało ;)


Witam, dodałem podkładkę taką jaką miałem z innego sprzęgła z seata, wygląda identycznie więc pomyslałem że pasuje.
Wyniki: sprzęgło na wyłączonej klimatyzacji nie chodzi jak przedtem ale wykonuje drobne ruchy takie jakby się ślizgało czasem, a powinno stać w miejscu.
Włączam klime i elegancko elektomagnes załącza sprzęgiełko i chodzi aż miło. Wyłączam i to samo, chodzi tak jakby coś było nie tak z tą podkładką? Powinna być grubsza? Czy może to się dotrze i wkońcu stanie? Dodam iż sprzęgło jest nowe wraz z kołem pasowym. Nie chciałbym żeby coś się przez to stało z autem



veron90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 20:49

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: veron90 » śr kwie 23, 2014 22:45

prosiłbym o pomoc :)



Eyk88
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 756
Rejestracja: czw lip 25, 2013 23:35

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: Eyk88 » czw kwie 24, 2014 02:05

Za mała szczelina.



veron90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 20:49

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: veron90 » czw kwie 24, 2014 07:09

czyli upewniając się , podkładka musiałaby być szersza tak ?



Eyk88
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 756
Rejestracja: czw lip 25, 2013 23:35

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: Eyk88 » czw kwie 24, 2014 10:23

Daj maila to wyślę instrukcję.



veron90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 20:49

Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: veron90 » czw kwie 24, 2014 19:31

krzysztof.rybacki@op.pl

doszło, dzięki bardzo ++

Będe mieć kolejny dzień na robótkę i zmienię podkładeczkę, teraz wszystko jasne



lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: lukas1305 » ndz kwie 17, 2022 19:32

Panowie mam pewien problem z sprężarką klimy sanden pxe16 w golfie v 2.0 z 2004r. BKD.Właściwie wszystko chodziło i chodzi (prawie) bez zarzutu do momentu ,aż wymieniłem sprzęgło klimy bo w poprzednim ten środek gumowy był dosyć popękany i z racji wyjazdu (ok.2500km) wolałem wymienić.Problem jest tego typu,jak klima pracuje (econ na off,czyli zgaszone) to wszystko ok ,a jak wyłącze klime to pojawia sie taki jakby świergot ,ćwierkanie delikatne(nie mylić z piskiem) Sprzęgło zakupione nowe i problem jest na 100% po tej wymianie,przedtem nie wiedziałem co to problem z klimą.Nie bede ukrywał,że jest to wk...ce jak jakieś lewe dźwięki z pod machy dochodzą,zakładane było w warsztacie gości ogarniętych,więc problem złego montażu raczej odpada.Wyczaiłem w międzyczasie,że ta podkładka co jest miedzy tą gumą a tą zakrętką z tymi trzema wypustami jest na tyle lużna,że moge ją palcem poruszać,więc obstawiałem ,że z tego ten świergot,te ćwierkanie.Dokręciłem to i na peien czas ok.1m-ca był spokój i znowu temat powrócił,czyżby się odkciła-wzrokowo nie widać ,żeby sie pluźniła .Rozmawiałem z mechanikiem ,mówi,że jak dalej ten dźwięk to trzeba bedzie sprężarke regenerować (???)Być może problem leży w samym sprzęgle,przed wymianą ok,a teraz.....
Szukam na necie ...ale nie ma za bardzo filmów na jakiej zasadzie te sprzęgło zasprzęgla ,dużo jest filmów z tych bardziej popularnych sprzęgieł,z tego co zauważyłem to jak silnik pracuje to kręci sie wszystko razem czy klima zał. czy też wyłączona.
Nie wiem co robić,czy wymienić te sprzęgło czy wystarczyła by ta sama tarczka sprzęgła wymienić....nie wiem za bardzo ile ta śruba ma być wkręcona bo wg.mnie problem leży właśnie w dokręceniu tej śruby z tymi trzema wielowypustami.

Panowie doradźcie coś...
poniżej zdjęcie tego mojego sprzęgłaObrazek



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: wesol » ndz kwie 17, 2022 22:51

Golf 4 i starsze ma sprzęglo. Golf 5 i nowsze sprzęgła nie mają. To tylko koło z guma w środku jako część zrywalna i to nawet nie tak do końca zrywalna. Ma się to kręcić cały czas niezależnie czy klimę włączysz czy nie. Piszczeć to może coś innego. Jak nie rolki to może sprzęgiełko alternatora. Pasek rowkowy posmaruj kawałkiem smoły. Odpalasz auto i dotknij smołą do paska.
Ostatnio zmieniony pn kwie 18, 2022 22:07 przez wesol, łącznie zmieniany 1 raz.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: lukas1305 » pn kwie 18, 2022 09:22

Dzięki za info,...bo przynajmniej wiem teraz,że te sprzęgło ma się obracać ,czy sprężarka pracuje, czy nie co do sprzęgiełka alternatora to nie pisałem ale alternator mam zregenerowany i sprzęgiełko nowe założone,wszystkie paski rolki (rozrząd) są nowe (mają ok.20tś .przejechane) ale problem sprężarki występował wcześniej (przed w/w zabiegami) tzn.z chwilą gdy zostało zmienione te sprzęgło klimy.
Mam zamiar zdjąć sprężarke ,ale co dalej ....rozbiore ją ,powymieniam co trzeba ,ew.nowe sprzęgło założe ,może te cholerne sprzęgło felerne jakieś,bo walcze z problemem od czasu wymiany jego.

Mam pytanie jeszcze ,jak to z tym czynnikiem podczas odkręcenia,czy wywali w kosmos czy jest jakaś blokada,prosze mi doradzić czy do gościa od klimy jechać odpompować i potem zdjąć ją.
Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć,czy do niej zalewa sie olej PAG46 i w jakiej ilości bo w układzie też pare ml zostaje.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Sprzęgło klimatyzacji

Post autor: wesol » pn kwie 18, 2022 22:14

Słuchaj. Nie wiem co się uczepiłeś tego sprzęgła w kompresorze. Tam. Nie ma sprzęgła. Napisałem Ci ze golf 5 i nowsze nie mają tam sprzęgieł. To jest tylko połączenie zrywalna na wypadek jakby kompresor stanął dęba z jakiegoś powodu. Nie masz potrzeby sciagania kompresora bo po co. A ściągnięcie to czynnik w kosmos idzie po odpięciu węży. Ile oleju i ile czynnika to już klimiarz ma wiedzieć. Nie wyręczaj go z jego pracy. Za coś w końcu mu płacisz.

Ja bym się przyjrzał rolce alternatora bo to że nowa nie znaczy że dobra a może masz założona z zamiennika.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 8 gości