[inny] Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

merkava
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 10:30

[inny] Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Post autor: merkava » czw maja 31, 2018 08:59

A dokładniej chodzi mi o sam moment "wychwycenia" zużycia klocków. Na moją logikę są możliwe trzy rozwiązania:
- kontrolka jest na stałe podłączona pod plus akumulatora i do przewodu biegnącego do klocka. Przewód w klocku nie ma styku z masą (tarczą hamulcową) dopóki klocek nie osiągnie takiego stopnia zużycia że przewód może dotknąć tarczy - wówczas podczas hamowania kontrolka się świeci.
- kontrolka jest na stałe podłączona pod plus akumulatora i do przewodu biegnącego DO klocka, ale jest jeszcze jeden przewód biegnący OD klocka do masy. Działanie jak powyżej, ale masa jest "brana" z przewodu a nie z tarczy.
- kontrolka jest na stałe podłączona pod plus akumulatora i do przewodu biegnącego DO klocka, ale jest jeszcze jeden przewód biegnący OD klocka do masy. Obydwa przewody w klocku są połączone, i póki obwód jest zamknięty kontrolka nie świeci. Gdy zużycie klocka spowoduje przetarcie przewodu wówczas obwód się przerywa - i dopiero wtedy kontrolka zaczyna świecić.

Nie chodzi mi o szczegółowe rozwiązanie (typu "nie przewód a blaszka"), ile o samą zasadę działania..


Bóg stworzył Volkswageny by pokazać czym jest doskonałość.
A inne samochody? Bo ma poczucie humoru..

Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

[inny] Re: Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Post autor: Hubi14 » czw maja 31, 2018 18:16

no normalnie, jak się klocek odpowiednio zużyje to zamyka obwód co objawia się włączeniem się kontrolki, plus jest w liczniku po zapłonie, a masa jak to masa, z budy wzięta i tyla



Awatar użytkownika
daniel.wwe
TDI PoweR
TDI PoweR
Posty: 752
Rejestracja: wt lip 05, 2011 14:04

[inny] [inny] [inny] Re: Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Post autor: daniel.wwe » czw maja 31, 2018 18:45

Nie do końca, bo np w mk4 przerwa w obwodzie uruchamia kontrolkę


“Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty dla szybkich kierowców”

merkava
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 10:30

[inny] Re: Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Post autor: merkava » czw maja 31, 2018 18:53

Acha, czyli są dwa różne sposoby.. Ok, w takim razie najpierw muszę się dowiedzieć w jakim standardzie występują klocki o których myślę, i dopiero wtedy myśleć o podłączeniu kontrolki (w tej chwili moje autko jej nie ma)..
Dzięki:)


Bóg stworzył Volkswageny by pokazać czym jest doskonałość.
A inne samochody? Bo ma poczucie humoru..

santos13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: śr lis 01, 2017 20:06
Lokalizacja: KRA
Auto: Volkswagen Golf

[inny] Re: Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Post autor: santos13 » sob paź 27, 2018 13:41

Witam, w moim mk4 zmieniałem ostatnio komplet hamulców (tarcze + klocki przód i tył). Poprzednie klocki z przodu nie miały czujnika zurzycia w związku z czym przewód dochodzący do tychże dyndał sobie niepodpięty. W nowych klockach mam takowy, podczas wymiany przewód podłączyłem. Od tego momentu podczas kazdorazowego przekręceniu zapłonu swieci kontrolka od zurzytych klocków i wogole nie gaśnie w trakcie jazdy a przecież klocki nowki. Jakieś sugestie? Kasowanie tylko przez komputer?



santos13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: śr lis 01, 2017 20:06
Lokalizacja: KRA
Auto: Volkswagen Golf

[inny] Re: Jak działa czujnik zużycia klocków hamulcowych?

Post autor: santos13 » sob gru 01, 2018 14:22

Edit: tarcze z klockami przód zmienione około miesiąc temu. Problem opisany w poście wyżej zmienia swoją naturę- obecnie wyglada to tak ze po odpaleniu samochodu kontrolka od zurzytych okładzin nie zaświeca się od razu (po wymianie klocków tak właśnie było) a zapala się po kilku minutach/ kilkunastu przejechanych km lub np po mocniejszym wciśnięciu hamulca. O co kaman?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości